Ziemia Ząbkowicka

Zdjęcia Ziemi Ząbkowickiej (8)

Piękna Ziemia Ząbkowicka położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, w większości nizinna, jedynie po stronie południowej i wschodniej opiera się o Góry Sowie i Góry Bardzkie. Niewątpliwie obszar ten pełen jest zagadek, zabytków i atrakcji, toteż przyciąga masę turystów.Ząbkowice Śląskie

Centralnym punktem regionu są Ząbkowice Śląskie - miasto powiatowe znane między innymi ze swojej sławetnej niemieckiej nazwy - Frankenstain... A to dlatego, że wcześniej istniały tu miejscowości: Przyłęk (Frankenberg) i Koziniec (Lowenstain). Miasta te nie rozwijały się pomyślnie i w połowie drogi między nimi postanowiono założyć nowe miasto, nadając mu nazwę powstałą ze zlepka dwóch powyższych. Tak należy tłumaczyć nazwę Frankenstain.

Ale nie wykluczone jest, że miasto ma jakiś związek ze słynnym potworem, a to dlatego, że w roku 1606 miała miejsce w Ząbkowicach straszna epidemia, która pociągnęła za sobą setki istnień. Za jej powstanie oskarżono szajkę grabarzy, którzy, jak się okazało, wykopywali ludzkie zwłoki, proszkowali je, a następnie smarowali klamki i inne miejsca. Afera grabarzy była głośna, pisano nawet o niej w zagranicznej prasie. I o tym właśnie fakcie ponad 200 lat później mogła dowiedzieć się angielska pisarka Mary Shelly tworząc swoją powieść o ożywianiu martwej materii i nazywając ją Frankenstain. Tyle o nazwie.W Ząbkowicach znajduje się unikalna krzywa wieża o odchyleniu około 1,2 m. Jej pochylenie jest zagadkowe, istnieje kilka hipotez na temat jej stanu. Jedna z nich mówi, że skrzywiła się wskutek tąpnięcia skał w Bardzie Śląskim, inna mówi o trzęsieniu ziemi. Mogła też po prostu być zbudowana od fundamentów krzywa. Z innych atrakcji Ząbkowic wymienić można: ruiny renesansowego zamku - pierwsza attyka na Śląsku! kościół Św. Anny oraz Regionalna Izba Pamiątek na ulicy Krzywej.

Kamieniec Ząbkowicki

Na południe od Ząbkowic położony jest Kamieniec Ząbkowicki, niewielka miejscowość położona w widłach Nysy Kłodzkiej i jej lewego dopływu Budzówki (stąd potężne szkody w 1997 roku). Kamieniec przez blisko 600 lat należał do klasztoru Cystersów, po których zostało nam podziwiać piękny, potężny gotycki kościół Wniebowzięcia NMP. Wystrój w całości barokowy, a widza przytłacza ogrom drewnianego ołtarza, mierzącego 27 m! W kościele tworzyli wielcy artyści: Michał Willmann - największy malarz baroku na Śląsku oraz Tomasz Weisfeldt, który pozostawił rzeźby Czternastu Wspomożycieli. Obok kościoła zabudowania poklasztorne i pałac opacki.

Jednakże nie to przyciąga turystów. Głównym magnesem jest neogotycki pałac. Zbudowany na życzenie Marianny Orańskiej, księżniczki pruskiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I i żony swojego brata ciotecznego Albrechta Pruskiego (najmłodszego syna króla Prus Fryderyka Wilhelma III). Marianna otrzymała te tereny w spadku po matce, która kupiła je w roku 1812 po kasacie klasztoru cystersów. Tak. Skomplikowane. Prawda? Pałac budowano długo, a ukończono go około roku 1900. Kilka lat świetności, przyszli Rosjanie... podpalili... resztę dopełnili Polacy. Nie zostało nic. W latach 80-tych XX wieku pałac poszedł w dzierżawę i obecnie udostępniony jest do zwiedzania.

Złoty Stok

Następna miejscowość na Ziemi Ząbkowickiej to Złoty Stok leżący na południe od Kamieńca. W ciągu 700 lat istnienia kopalni wydobyto około 16,5 tony czystego złota. Oprócz złota wydobywano tu również arsen do produkcji arszeniku, którym podtruwano nawet samego napoleona Bonaparte. Wydobyto go w latach 1709-1961 około 120 000 ton! Kopalnia Złota jest obecnie prężnie działającym przedsiębiorstwem, a dzisiejszym złotem są turyści. Oprócz chodników zwiedzający zobaczą największy w Polsce podziemny wodospad (8 m!), popłyną zalanym korytarzem łódką i przejadą się podziemną kolejką czynną od kwietnia 2008 roku.

Srebrna Góra

W kierunku zachodnim, patrząc od Ząbkowic leży Srebrna Góra z największą twierdzą górską w Europie. Budowana w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II, zwanego Wielkim, aby chronić południowych rubieży dopiero co zdobytego Śląska. Twierdza uchodzi za niezdobytą, a w rzeczywistości nie przeżyła ani jednego poważniejszego oblężenia. Największe miało miejsce w roku 1807 podczas wojen napoleońskich. Wojska francuskie pod dowództwem Hieronima Bonaparte skutecznie zdobyły i spaliły miasto, jednak przed szturmem twierdzy powstrzymał ich rozejm przed zawarciem pokoju w Tylży.

Tekst: Andrzej Jurasz - przewodnik sudecki

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: