Ziemia Ząbkowicka. Atrakcje, które warto zwiedzić

Ziemia Ząbkowicka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Piękna Ziemia Ząbkowicka położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, w większości nizinna, jedynie po stronie południowej i wschodniej opiera się o Góry Sowie i Góry Bardzkie. Niewątpliwie obszar ten pełen jest zagadek, zabytków i atrakcji, toteż przyciąga masę turystów.

Ząbkowice Śląskie

Centralnym punktem regionu są Ząbkowice Śląskie - miasto powiatowe znane między innymi ze swojej sławetnej niemieckiej nazwy - Frankenstain... A to dlatego, że wcześniej istniały tu miejscowości: Przyłęk (Frankenberg) i Koziniec (Lowenstain). Miasta te nie rozwijały się pomyślnie i w połowie drogi między nimi postanowiono założyć nowe miasto, nadając mu nazwę powstałą ze zlepka dwóch powyższych. Tak należy tłumaczyć nazwę Frankenstain.

Kamieniec Ząbkowicki pałac
Kamieniec Ząbkowicki pałac


Ale nie wykluczone jest, że miasto ma jakiś związek ze słynnym potworem, a to dlatego, że w roku 1606 miała miejsce w Ząbkowicach straszna epidemia, która pociągnęła za sobą setki istnień. Za jej powstanie oskarżono szajkę grabarzy, którzy, jak się okazało, wykopywali ludzkie zwłoki, proszkowali je, a następnie smarowali klamki i inne miejsca. Afera grabarzy była głośna, pisano nawet o niej w zagranicznej prasie. I o tym właśnie fakcie ponad 200 lat później mogła dowiedzieć się angielska pisarka Mary Shelly tworząc swoją powieść o ożywianiu martwej materii i nazywając ją Frankenstain. Tyle o nazwie.

W Ząbkowicach znajduje się unikalna krzywa wieża o odchyleniu około 1,2 m. Jej pochylenie jest zagadkowe, istnieje kilka hipotez na temat jej stanu. Jedna z nich mówi, że skrzywiła się wskutek tąpnięcia skał w Bardzie Śląskim, inna mówi o trzęsieniu ziemi. Mogła też po prostu być zbudowana od fundamentów krzywa. Z innych atrakcji Ząbkowic wymienić można: ruiny renesansowego zamku - pierwsza attyka na Śląsku! kościół Św. Anny oraz Regionalna Izba Pamiątek na ulicy Krzywej.

Kamieniec Ząbkowicki
Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki

Na południe od Ząbkowic położony jest Kamieniec Ząbkowicki, niewielka miejscowość położona w widłach Nysy Kłodzkiej i jej lewego dopływu Budzówki (stąd potężne szkody w 1997 roku). Kamieniec przez blisko 600 lat należał do klasztoru Cystersów, po których zostało nam podziwiać piękny, potężny gotycki kościół Wniebowzięcia NMP. Wystrój w całości barokowy, a widza przytłacza ogrom drewnianego ołtarza, mierzącego 27 m! W kościele tworzyli wielcy artyści: Michał Willmann - największy malarz baroku na Śląsku oraz Tomasz Weisfeldt, który pozostawił rzeźby Czternastu Wspomożycieli. Obok kościoła zabudowania poklasztorne i pałac opacki.

Jednakże nie to przyciąga turystów. Głównym magnesem jest neogotycki pałac. Zbudowany na życzenie Marianny Orańskiej, księżniczki pruskiej, córki króla Niderlandów Wilhelma I i żony swojego brata ciotecznego Albrechta Pruskiego (najmłodszego syna króla Prus Fryderyka Wilhelma III). Marianna otrzymała te tereny w spadku po matce, która kupiła je w roku 1812 po kasacie klasztoru cystersów. Tak. Skomplikowane. Prawda? Pałac budowano długo, a ukończono go około roku 1900. Kilka lat świetności, przyszli Rosjanie... podpalili... resztę dopełnili Polacy. Nie zostało nic. W latach 80-tych XX wieku pałac poszedł w dzierżawę i obecnie udostępniony jest do zwiedzania.

Złoty Stok

Następna miejscowość na Ziemi Ząbkowickiej to Złoty Stok leżący na południe od Kamieńca. W ciągu 700 lat istnienia kopalni wydobyto około 16,5 tony czystego złota. Oprócz złota wydobywano tu również arsen do produkcji arszeniku, którym podtruwano nawet samego napoleona Bonaparte. Wydobyto go w latach 1709-1961 około 120 000 ton! Kopalnia Złota jest obecnie prężnie działającym przedsiębiorstwem, a dzisiejszym złotem są turyści. Oprócz chodników zwiedzający zobaczą największy w Polsce podziemny wodospad (8 m!), popłyną zalanym korytarzem łódką i przejadą się podziemną kolejką czynną od kwietnia 2008 roku.

Kamieniec Ząbkowicki
Kamieniec Ząbkowicki kościół
Kamieniec Ząbkowicki dawny klasztor


Srebrna Góra

W kierunku zachodnim, patrząc od Ząbkowic leży Srebrna Góra z największą twierdzą górską w Europie. Budowana w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II, zwanego Wielkim, aby chronić południowych rubieży dopiero co zdobytego Śląska. Twierdza uchodzi za niezdobytą, a w rzeczywistości nie przeżyła ani jednego poważniejszego oblężenia. Największe miało miejsce w roku 1807 podczas wojen napoleońskich. Wojska francuskie pod dowództwem Hieronima Bonaparte skutecznie zdobyły i spaliły miasto, jednak przed szturmem twierdzy powstrzymał ich rozejm przed zawarciem pokoju w Tylży.

Tekst: Andrzej Jurasz - przewodnik sudecki

Noclegi w Ziemi Ząbkowickiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ząbkowice Śląskie Rynek
Ząbkowice Śląskie
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 28)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
ciekawe miejsce, dużo lokacji do zobaczenia
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024