Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Izba Pamiątek w Ząbkowicach Śląskich

Izba Pamiątek w Ząbkowicach Śląskich
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Izba Pamiątek mieści się w najstarszym ząbkowickim budynku mieszkalnym. Dwór Rycerza Kauffunga, bo tak jest on nazywany, został wybudowany w 1526 roku. Wewnątrz zachowało się sklepienie ze stiukami, kolumny miedzyokienne oraz niecodzienna ciekawostka - studnia o głębokości 20 m (w środku budynku).

Otwarcie Izby Pamiątek nastąpiło w 1972 roku z inicjatywy Józefa Glabiszewskiego, którego imię przybrała. Tutejsze zbiory opowiadają o przeszłości Ząbkowic Śląskich oraz najbliższych okolic.

Laboratorium Frankensteina

W budynku oprócz Izby siedzibę ma także Laboratorium Frankensteina, musimy bowiem pamiętać, że Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein. To laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku.

A mianowicie w roku 1606 do miejscowości Frankenstein przybyło 8 grabarzy (6 mężczyzn i 2 kobiety). Każdej nocy wychodzili na ulice miasta, by rozsypywać przed domami truciznę. Ludzie wdychając specyfik umierali, a grabarze mieli dzięki temu pełne ręce roboty. W ciągu kilku miesięcy w mieście Frankenstein zmarło ponad 2 tys. ludzi. Początkowo sądzono, że to epidemia dżumy, ale śledztwo ujawniło prawdę. Grabarze zostali skazani na spalenie żywcem, a wyrok wykonano 4 października 1606 roku.

Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego
ul. Krzywa 1, Ząbkowice Śląskie
krzywa.wieza@zabkowiceslaskie.pl
tel. 74/ 815-20-43
www.krzywawieza.eu
Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, dzieci do 7 lat wstęp wolny
Laboratorium Frankensteina 2 zł

 

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:30–17:30
  • wtorek: 09:30–17:30
  • środa: 09:30–17:30
  • czwartek: 09:30–17:30
  • piątek: 09:30–17:30
  • sobota: 09:30–17:30
  • niedziela: 09:30–17:30

Noclegi w Ząbkowicach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.3 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 11)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

Dzięki za info, już zmieniłam 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024