Kościół Św. Jerzego w Ziębicach

Ziębice kościół Św. Jerzego
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach to kościół Św. Jerzego, stojący przy placu Jana Pawła II, nieopodal Rynku. Świątynia nosi miano Bazyliki Mniejszej.

Kościół Św. Jerzego to najstarszy i zarazem najcenniejszy zabytek Ziębic, powstały z połączenia wczesnogotyckiej hali z lat 1265-75 i późnogotyckiego prezbiterium z okresu 1477-1504 roku. Późniejsze przebudowy świątyni nie zatarły pierwotnych elementów, w efekcie czego zabytek do dziś stanowi wspaniałe połączenie różnych stylów - gotyckiego, renesansowego, barokowego oraz rokoka.Wystrój sanktuarium w Ziębicach

We wnętrzu kościoła Św. Jerzego uwagę zwracają dwa skrzydła ołtarzowe z początków XVI stulecia, 2 gotyckie krucyfiksy, późnogotyckie tabernakulum kamienne, XVI-wieczny rzeźbiony tryptyk oraz kamienna ambona z 1595 roku. Ściany prezbiterium zdobią natomiast XV-wieczne freski ze scenami z życia Chrystusa i XVI-wieczne sceny Pasji.

Od strony północnej do świątyni ziębickiej przylega wysoka kamienna dzwonnica z XV stulecia, zakończona piramidalnym hełmem.

Kościół Św. Jerzego
ul. Gliwicka 4, Ziębice
tel. 74/ 819-12-49
jerzy.ziebice@archidiecezja.wroc.pl
www.bazylikaziebice.pl

Noclegi w Ziębicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024