Kościół Św. Jerzego w Ziębicach

Kościół Św. Jerzego w Ziębicach

Sanktuarium Męki Pańskiej w Ziębicach to kościół Św. Jerzego, stojący przy placu Jana Pawła II, nieopodal Rynku. Świątynia nosi miano Bazyliki Mniejszej.Kościół Św. Jerzego to najstarszy i zarazem najcenniejszy zabytek Ziębic, powstały z połączenia wczesnogotyckiej hali z lat 1265-75 i późnogotyckiego prezbiterium z okresu 1477-1504 roku. Późniejsze przebudowy świątyni nie zatarły pierwotnych elementów, w efekcie czego zabytek do dziś stanowi wspaniałe połączenie różnych stylów - gotyckiego, renesansowego, barokowego oraz rokoka.

Wystrój sanktuarium w Ziębicach

We wnętrzu kościoła Św. Jerzego uwagę zwracają dwa skrzydła ołtarzowe z początków XVI stulecia, 2 gotyckie krucyfiksy, późnogotyckie tabernakulum kamienne, XVI-wieczny rzeźbiony tryptyk oraz kamienna ambona z 1595 roku. Ściany prezbiterium zdobią natomiast XV-wieczne freski ze scenami z życia Chrystusa i XVI-wieczne sceny Pasji.

Od strony północnej do świątyni ziębickiej przylega wysoka kamienna dzwonnica z XV stulecia, zakończona piramidalnym hełmem.Kościół Św. Jerzego
ul. Gliwicka 4, Ziębice
tel. 74/ 819-12-49
jerzy.ziebice@archidiecezja.wroc.pl
www.bazylikaziebice.pl

Ziębice noclegi

Ziębice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
KOLONIA LEŚNA
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021