Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej

Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej

(4.8 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej koło Smolenia na Jurze to piękne skałki wybijające się w terenie, pomiędzy wsiami Smoleń i Złożeniec w województwie śląskim oraz wsią Strzegowa w województwie małopolskim. Skałki można podziwiać, spacerując lub jadąc na rowerze przez Dolinę. Warto też podejść bliżej pod te skałki, które należą do Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego. Pas ten rozciąga się na szerokości 48 km. A same Zegarowe Skały? To potężne mury skalne, w których życie kwitło od paleolitu po późne średniowiecze. Ukryły się w nich jaskinie, z których największa to Zegar. Krążą o niej legendy, że co roku w Wigilię Bożego Narodzenia i Nocy Świętojańskiej słychać w niej bicie tajemniczego chronometru. Podobno to duchy dawnych mieszkańców. To właśnie od tego dźwięku skały zyskały swoją nazwę. W zegarowych skałach prowadzono badania archeologiczne, podczas których odkryto tutaj narzędzia krzemienne i kości zwierząt. Na dole jednego z ostańców, który stanowi dogodny punkt widokowy znajduje się przelotowa Jaskinia Jasna. Na ostaniec można wejść, ścieżka jest miejscami wydeptana, a miejscami idzie się bardziej na wyczucie, momentami jest trochę trudno, a na sam szczyt można wejść dzięki klamrom.

Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej
Zegarowe Skały w Dolinie Wodącej

Szlaki na Zegarowe Skały

Skałki wspinaczkowe

Zegarowe Skały chętnie wykorzystywane są przez wspinaczy, którzy wyróżniają tu: Dolne Skały, Żagiel, Kursową, Zegarową, Małą Zegarową, Lalkę, Siekierezadę czy Wieloryba.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny pod zamkiem Pilcza w Smoleniu albo dużo bliżej skał, za miejscowością Podlesie
 

Adres

Skały Zegarowe
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Smoleń

GPS: 50°25'42N, 19°40'28E

Smoleń noclegi

Smoleń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi

Tak, bardzo chętnie

Smoleń Jura Krakowsko Częstochowska
Normalna
czynne cały rok dla rodziny skałki przyroda
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023