Wolbrom to historyczne miasto na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie małopolskim, pomiędzy Pilicą i Skałą, przy trasie nr 794, nad Zalewem Wolbromskim.
Wolbrom, choć to jedno z większych miast w regionie, podobnie, jak większość miejscowości na Jurze, zachował małomiasteczkowy klimat, z urokliwą zabudową. Jego początki sięgają XIV wieku, czasów Władysława Łokietka, od kiedy to szybko rozwijał się dzięki licznym przywilejom i położeniu na szlaku handlowym. Od wieków istnieje tu tradycja czwartkowych targów.

Atrakcje w Wolbromiu
W północnej części miasta znajduje się niewielki Zalew Wolbromski, atrakcyjny szczególnie latem. Prócz plażowiczów i spacerowiczów, oblegają go także wędkarze i ptactwo wodne. Przepływa tędy Centara zasilająca rzeki Białej Przemszy.
Rynek w Wolbromiu to całkiem spory plac główny miasta, z niewielkimi kamieniczkami. Stoi tu pomnik Jana Kilińskiego - pułkownika Powstania Kościuszkowskiego, który był szewcem i patronuje szewcom, a tych niegdyś w Wolbromiu nie brakowało.

Zabytki w Wolbromiu
- Drewniany kościółek, ul. Mariacka - najpiękniejszy obiekt w Wolbromiu to kościółek modrzewiowy stojący pomiędzy zalewem a kościołem parafialnym. Jest to dawny szpitalny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1638 roku. We wnętrzu najcenniejszym zabytkiem jest gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Budowla stoi na Szlaku Architektury Drewnianej.
- Kościół Św. Katarzyny, ul. Krzywa 2 - kościół parafialny górujący ponad rynkiem, obecny kształt zyskał w XVII wieku, po barokowej przebudowie. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już w XV wieku.



- Cmentarz Żydowski w Wolbromiu, ul. Skalska - w południowej części miasta zachował się fragment dawnego kirkutu, przypominający o tym, że dawniej mieszkali tu Żydzi obok Polaków.

Noclegi w Wolbromiu
Wolbrom - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Wolbromia
Turyści najczęściej odwiedzają: Zalew w Wolbromiu, a potem Rynek w Wolbromiu i Kościół w Wolbromiu.


