50°41'21" N
16°26'41" E
Dolnośląskie
2017-04-06 11:47:32
583m npm
Normalna
Zdjęcia (9)

Podziemny Kompleks Rzeczka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku to część Sztolni Walimskich - tajemniczych, do dziś nie całkiem odkrytych. Kompleks położony jest około 30 m od drogi, nad niewielkim wąwozem. Zachowało się tego, mimo upływu tak wielu lat od czasów wojny całkiem sporo. Są wagoniki, zasieki, resztki uzbrojenia.



Zwiedzanie kompleksu Rzeczka

Do zwiedzania są tu udostępnione trzy sztolnie, każda z niezależnym wejściem, korytarzami, odnogami. Chłód, ciemność i wilgoć potęgują uczucie zamyślenia, zadumy nad tym, co kiedyś tu istniało. Zwiedza się tutaj wielkie, wydrążone w litej skale ogromne podziemne hale prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom można obejrzeć scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka.

Sztolnie nr 2 i nr 3 to wąskie korytarze: tory kolejki, usypany urobek, zardzewiałe taczki, wagoniki, kilofy. Na ogromnym skalnym usypisku, w tunelu widzimy wychudzone postacie w pasiakach (manekiny) - czterech więźniów pracujących ciężko świdrami, kilofami. I znów multimedia - odgłosy pracy tych narzędzi potęguje echo!



Riese

Sztolnie Walimskie to jeden z ważniejszych i większych elementów hitlerowskiego Projektu Riese (Olbrzym). Takie historycze i ważne dla Polaków miejsca odwiedza rocznie bardzo dużo turystów, poznając historie „tysiącletniej” III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących w podobnych sztolniach, na terenie Gór Sowich.

Niedaleko można zwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz.

Kompleks Rzeczka - Sztolnie Walimskie
Muzeum Sztolni Walimskich
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
muzeum@sztolnie.pl
www.sztolnie.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2017-09-25 20:09:38

można odwiedzać tylko z przewodnikiem. I trzeba pamiętać, idąć z małym dzieckiem, że przewodnik dużo mówi o tematach typu: niewolnictwo, śmierć, zabijanie, wyzysk, obozy koncentracyjne. Uwagę dziecka można oczywiście odwrócić, ale nie zawsze się uda.

2013-10-04 18:25:05

NO WIDZE ŻE ODWIEDZASZ ZNAJOME MIEJSCA.A o kompleksie WŁODARZ I OSÓWKA to niewspomniałaś,a znajduje się niedaleko i tworzą razem z RZECZKĄ swoistą odsłone wyzysku ludzkiego i upodlenia człowieka.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: