50°41'21" N, 16°26'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–18:00
  • wtorek: 09:00–18:00
  • środa: 09:00–18:00
  • czwartek: 09:00–18:00
  • piątek: 09:00–18:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Podziemny Kompleks Rzeczka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku to część Sztolni Walimskich - tajemniczych, do dziś nie całkiem odkrytych. Kompleks położony jest około 30 m od drogi, nad niewielkim wąwozem. Zachowało się tego, mimo upływu tak wielu lat od czasów wojny całkiem sporo. Są wagoniki, zasieki, resztki uzbrojenia.Zwiedzanie kompleksu Rzeczka

Do zwiedzania są tu udostępnione trzy sztolnie, każda z niezależnym wejściem, korytarzami, odnogami. Chłód, ciemność i wilgoć potęgują uczucie zamyślenia, zadumy nad tym, co kiedyś tu istniało. Zwiedza się tutaj wielkie, wydrążone w litej skale ogromne podziemne hale prawdopodobnie przeznaczone do produkcji broni V1 i V2. Dzięki multimediom można obejrzeć scenę przywozu więźniów do podziemnego Kompleksu Rzeczka.

Kompleks Rzeczka Walim

Sztolnie nr 2 i nr 3 to wąskie korytarze: tory kolejki, usypany urobek, zardzewiałe taczki, wagoniki, kilofy. Na ogromnym skalnym usypisku, w tunelu widzimy wychudzone postacie w pasiakach (manekiny) - czterech więźniów pracujących ciężko świdrami, kilofami. I znów multimedia - odgłosy pracy tych narzędzi potęguje echo!

Riese

Sztolnie Walimskie to jeden z ważniejszych i większych elementów hitlerowskiego Projektu Riese (Olbrzym). Takie historycze i ważne dla Polaków miejsca odwiedza rocznie bardzo dużo turystów, poznając historie „tysiącletniej” III Rzeszy, w której straciło życie setki tysięcy więźniów pracujących w podobnych sztolniach, na terenie Gór Sowich.

Kompleks Rzeczka

Niedaleko można zwiedzić Podziemne miasto Osówka i Podziemny Kompleks Włodarz.Kompleks Rzeczka - Sztolnie Walimskie
Muzeum Sztolni Walimskich
ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 74/ 845-73-00
muzeum@sztolnie.pl
www.sztolnie.pl

Podziemny Kompleks Rzeczka Kompleks Rzeczka

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica
Pałac Kamieniec
Hotel Niemcza Spa
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

andy Uzależniony od podróży 1424 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-09-25 na

można odwiedzać tylko z przewodnikiem. I trzeba pamiętać, idąć z małym dzieckiem, że przewodnik dużo mówi o tematach typu: niewolnictwo, śmierć, zabijanie, wyzysk, obozy koncentracyjne. Uwagę dziecka można oczywiście odwrócić, ale nie zawsze się uda.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020