Czerwony Szlak Husarii Polskiej
- część zachodnia: Szarlej – Piekary Śląskie – Kozłowa Góra, długość 8,3 km
- część wschodnia: Dąbrówka Wielka – Brzeziny Śląskie, długość 6,3 km
Przemarsz husarii polskiej był dla Górnego Śląska wydarzeniem niezwykłej wagi. Choć Śląsk w XVII wieku nie należał do Polski, to król Jan III Sobieski i jego husaria byli serdecznie witani przez tutejszą ludność. W dniu 20 sierpnia 1683 roku, w drodze pod Wiedeń, polski monarcha zatrzymał się w kościele Św. Bartłomieja, aby pomodlić się przed cudownym Obrazem NMP.
Niebieski Szlak Powstańców Śląskich: Szarlej – Piekary Śląskie – Kopiec Wyzwolenia – Radzionków, długość 5,6 km
W okresie powstań śląskich Piekary wystawiły własną kampanię wojsk pod dowództwem Franciszka Granicznego i Józefa Kałdonka. Na szlaku znajduje się Kopiec Wyzwolenia, usypany w latach 1932–37 na miejscu przysięgi żołnierskiej, tzw. Kocich Górkach.

Zielony Szlak Tysiąclecia Państwa Polskiego: Radzionków – Kopiec Wyzwolenia – Piekary Śląskie – Kozłowa Góra, długość 6,5 km
Na trasie oprócz Kopca Wyzwolenia możemy oglądać dawny folwark z XVIII wieku.
Żółty Szlak Historii Górnictwa Górnego Śląska: kopalnia „Rozalia” – Dąbrówka Wielka – Dołki – Kamień, długość 7,5 km
Atrakcją turystyczną na szlaku są zabytki techniki (kopalnia „Rozalia” z XIX wieku) oraz architektura sakralna (kościół MB Wspomożenia Wiernych z 1903 roku, kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1899 roku i kaplica Św. Antoniego z roku 1930 na Dołkach).
Czarny Szlak łącznikowy: łączy Szlak Husarii ze Szlakiem Powstańców Śląskich, biegnie od ul. Bytomskiej przez ul. Wojska Polskiego i ul. Wyzwolenia do Kasztanowej, długość 0,7 km.
Piekary Śląskie noclegi
Piekary Śląskie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!