Szlaki w Piekarach Śląskich

Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Czerwony Szlak Husarii Polskiej
- część zachodnia: Szarlej – Piekary Śląskie – Kozłowa Góra, długość 8,3 km
- część wschodnia: Dąbrówka Wielka – Brzeziny Śląskie, długość 6,3 km
Przemarsz husarii polskiej był dla Górnego Śląska wydarzeniem niezwykłej wagi. Choć Śląsk w XVII wieku nie należał do Polski, to król Jan III Sobieski i jego husaria byli serdecznie witani przez tutejszą ludność. W dniu 20 sierpnia 1683 roku, w drodze pod Wiedeń, polski monarcha zatrzymał się w kościele Św. Bartłomieja, aby pomodlić się przed cudownym Obrazem NMP.

Niebieski Szlak Powstańców Śląskich: Szarlej – Piekary Śląskie – Kopiec Wyzwolenia – Radzionków, długość 5,6 km
W okresie powstań śląskich Piekary wystawiły własną kampanię wojsk pod dowództwem Franciszka Granicznego i Józefa Kałdonka. Na szlaku znajduje się Kopiec Wyzwolenia, usypany w latach 1932–37 na miejscu przysięgi żołnierskiej, tzw. Kocich Górkach.

Piekary Śląskie - Kopiec Wyzwolenia
Piekary Śląskie - Kopiec Wyzwolenia


Zielony Szlak Tysiąclecia Państwa Polskiego: Radzionków – Kopiec Wyzwolenia – Piekary Śląskie – Kozłowa Góra, długość 6,5 km
Na trasie oprócz Kopca Wyzwolenia możemy oglądać dawny folwark z XVIII wieku.

Żółty Szlak Historii Górnictwa Górnego Śląska: kopalnia „Rozalia” – Dąbrówka Wielka – Dołki – Kamień, długość 7,5 km
Atrakcją turystyczną na szlaku są zabytki techniki (kopalnia „Rozalia” z XIX wieku) oraz architektura sakralna (kościół MB Wspomożenia Wiernych z 1903 roku, kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1899 roku i kaplica Św. Antoniego z roku 1930 na Dołkach).

Czarny Szlak łącznikowy: łączy Szlak Husarii ze Szlakiem Powstańców Śląskich, biegnie od ul. Bytomskiej przez ul. Wojska Polskiego i ul. Wyzwolenia do Kasztanowej, długość 0,7 km.

 



 

Noclegi w Piekarach Śląskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 12)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024