Szczawnica - Plac Dietla

Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Szczawnica jest znaną miejscowością uzdrowiskową, malowniczo położoną w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa słynnego w całej Polsce spływu Przełomem Dunajca.Szczawnica spływ
Szczawnica spływ

O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. W ostatnich latach Szczawnica została ładnie odnowiona i zagospodarowana, tak więc pobyt tutaj staje się prawdziwą przyjemnością, choć bywa tłoczno w letnie i zimowe weekendy.

Top atrakcje w Szczawnicy

Któż nie zna Szczawnicy? To takie Zakopane Pienin, tylko z lepszym klimatem i piękniejszą zabudową 🙂 Niestety od kilku lat Szczawnica jest też dość zatłoczona, ale można odwiedzić ją w czasie mniej obleganym przez turystów, poza wakacjami i feriami zimowymi. Poznaj top atrakcje Szczawnicy!Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy

1. Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne

Słynny w całej Polsce spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca to najpopularniejsza atrakcja tego miasta. Trasa ze Sromowców do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny, a odbywa się codziennie od początku kwietnia do końca października.
www.flisacy.com.pl

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem

2. Sokolica w Pieninach

Sokolica o wysokości 747 m n.p.m. to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, administracyjnie należący do Krościenka nad Dunajcem, ale można go również zdobyć szlakiem wiodącym od strony Szczawnicy. Dominujący wierzchołek Sokolicy wznosi się sterczącą skałą na wysokość około 300 m ponad poziom Dunajca, z malowniczym krętym przełomem w tym miejscu.

Sokolica
Sokolica
Sokolica
Sokolica

3. Promenada w Szczawnicy

Promenada szczawnicka (ul. Nad Grajcarkiem, ul. Zawodzie) to pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, jest gdzie zjeść, widać stąd kolejkę na PalenicęSzczawnica - Promenada nad Grajcarkiem
Szczawnica - Promenada nad Grajcarkiem

4. Droga Pienińska w Szczawnicy

Droga Pienińska to malowniczy i bardzo popularny trakt wiodący przez Przełom Pieniński, wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i Sromowców Wyżnych. Droga Pienińska liczy około 10 km długości jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Prowadzi tu szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (2,5h w jedną stronę), od którego odchodzą inne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Droga Pienińska
Droga Pienińska

5. Park Górny w Szczawnicy

Przy ulicy Zdrojowej znajduje się zabytkowy park z pięknie odnowionymi zabytkami, placem Dietla z Pijalnią Wód, oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową

Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy

6. Rafting w Szczawnicy

Trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub 2-osobowymi kanadyjkami. To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, pod okiem instruktora i na bezpiecznym sprzęcie.
www.retendo.com.pl

7. Palenica w Szczawnicy i kolej krzesełkowa

Palenica o wysokości 722 m n.p.m. to popularny szczyt w Małych Pieninach. Na jego szczycie znajduje się schronisko "Groń". Na Palenicę można wjechać kolejką krzesełkową Polskich Kolei Linowych. Zimą czekają tu: naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, z homolagacją FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl

Stok narciarski Palenica
Stok narciarski Palenica

8. Wąwóz Homole w Pieninach

Malowniczy wąwóz znajdujący się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin.

9. Arena Narciarska Jaworki Homole

ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu

10. Park Dolny w Szczawnicy

Znajduje się przy ulicy Głównej, w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady nad Grajcarkiem

Szczawnica
Szczawnica

11. Zabudowania Uzdrowiska 

Zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Wyjątkowy pod tym względem jest Park Górny z pięknym Dworkiem Gościnnym i unikatowym Placem Dietla.

Dworek Gościnny w Parku Górnym
Dworek Gościnny w Parku Górnym

12. Trasy rowerowe i konne

13. Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

Przy ulicy Zdrojowej stoi ładny i spory kościół za XIX wieku, chociaż parafia istnieje tutaj już od XIV wieku
Oficjalna strona Szczawnicy

Szczawnica noclegi

Szczawnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
49°25'22N, 20°29'13E
16 styczeń 2020
04 styczeń 2021

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
26 styczeń 2020 17:19
Bardzo ładny kurort górski, wybrałabym nie najgorętsze okresy turystyczne do zwiedzania, bo bywa tłoczno :)
angel
15 lipiec 2016 13:03

fatastyczna ścieżka , piękne widoki wzdłuż Dunajca

sylwuniasylwia
11 maj 2015 21:37
Muszę przyznać rację, chce się wracać ;) Piekne widoki a spływ Dunajcem to po prostu bajka.
emil
11 marzec 2015 18:38

Do Szczawnicy chce się wracać <3

Lutodar
20 lipiec 2014 00:37

Szczawnica wspaniały urlop

Szczawnica na blogu

Spływ Dunajcem dla stęsknionych za latem

W naszym portalu przez cały rok trwa lato 🙂 Oto wspominki Marcina z cudownego spływu Dunajcem w Pieninach. Każdy Polak przynajmniej raz powinien zakosztować tej frajdy, w jakże pięknych okolicznościach przyrody! …
29 styczeń 2016 10:13

Wasze podróże do Szczawnicy

Szczawnica kapryśna
04 styczeń 2021 13:55
Pienińsko-tatrzańska przygoda
04 sierpień 2019 16:24
Widoki z Palenicy
17 październik 2018 10:53
Małe Pieniny
02 sierpień 2018 11:19
Trzy Korony
23 lipiec 2018 13:53
Droga Pienińska
17 kwiecień 2018 10:18
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację