Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°25'24" N, 20°29'15" E
Małopolskie
2020-01-16
2020-02-03 02:00

Opis Szczawnicy

Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Szczawnica jest znaną miejscowością uzdrowiskową, malowniczo położoną w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa słynnego w całej Polsce spływu Przełomem Dunajca.O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. W ostatnich latach Szczawnica została ładnie odnowiona i zagospodarowana, tak więc pobyt tutaj staje się prawdziwą przyjemnością, choć bywa tłoczno w letnie i zimowe weekendy.

Pijalnia Wód w Szczawnicy
Pijalnia Wód w Szczawnicy

Zabytki w Szczawnicy

- Zabudowania Uzdrowiska - zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Wyjątkowy pod tym względem jest Park Górny z pięknym Dworkiem Gościnnym i unikatowym Placem Dietla.

- Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ul. Zdrojowa - ładny i spory kościół za XIX wieku, chociaż parafia istnieje tutaj już od XIV wieku

Szczawnica Plac Dietla


Atrakcje w Szczawnicy

- Promenada w Szczawnicy, ul. Zawodzie, ul. Zdrojowa - pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, jest gdzie zjeść, widać stąd kolejkę na Palenicę

- Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne - słynny spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca, trasa do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny (codziennie od 1 kwietnia do 31 października).
www.flisacy.com.pl

Pijalnia Wód
Pijalnia Wód


- Rafting w Szczawnicy - trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub 2-osobowymi kanadyjkami. To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, pod okiem instruktora i na bezpiecznym sprzęcie.
www.retendo.com.pl

- Park Górny w Szczawnicy, ul. Zdrojowa - zabytkowy park z pięknie odnowionymi zabytkami, placem Dietla z Pijalnią Wód, oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową
- Park Dolny, ul. Główna - leży w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady nad Grajcarkiem
- Trasy rowerowe i konne

- Wąwóz Homole w Pieninach - malowniczy wąwóz znajdujący się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m) - najwyższy szczyt Pienin.

Narciarstwo w Szczawnicy

- Palenica w Szczawnicy - kolej krzesełkowa na Palenicę - naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, homolagacja FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl

Źródła Magdalena (woda mocno smakowa)

- Arena Narciarska Jaworki Homole, ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu
Oficjalna strona Szczawnicy

Dworek Gościnny Promenada nad Grajcarkiem Grajcarek Grajcarek Most na Grajcarku Most na Grajcarku tu otwierają się szlaki na Pieniny Kościół w Szczawnicy Park Górny Park Górny Dworek Gościnny w Parku Górnym Park Górny Szczawnica Szczawnica Pijalnia wód mineralnych w zabytkowym Domu nad Zdrojami Szczawnica Palenica i Szafranówka Szczawnica, Wojtek z Brodnicy Szczawnica Szczawnica spływ Szczawnica Szczawnica Szczawnica-Grajcarek Spływ Dunajcem Stok narciarski Palenica Kwiatowy Zegar Grajcarek, wyciąg na Palenicę, Wojtek z Brodnicy Szczawnica-Grajcarek Trzy Korony - spływ Dunajcem wodospad Zaskalnik Do Placu Dietla Galeria Sztuki Ludowej i Rękodzieła Krzywa Jabłonka w Szczawnicy Krzywa Jabłonka - Galeria Sztuki Ludowej i Rękodzieła Bacówka pod Bereśnikiem

Szczawnica noclegi

Szczawnica to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Szczawnicy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-01-26 na
Bardzo ładny kurort górski, wybrałabym nie najgorętsze okresy turystyczne do zwiedzania, bo bywa tłoczno :)
Avatar użytkownika
angel Wędrowiec 235 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-15 na

fatastyczna ścieżka , piękne widoki wzdłuż Dunajca

Avatar użytkownika
sylwuniasylwia Wędrowiec 173 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-05-11 na
Muszę przyznać rację, chce się wracać ;) Piekne widoki a spływ Dunajcem to po prostu bajka.
emil Uzależniony od podróży 1138 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-03-11 na

Do Szczawnicy chce się wracać <3

Avatar użytkownika
Lutodar Zapaleniec 327 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-07-20 na

Szczawnica wspaniały urlop

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020