Skopiec w Górach Kaczawskich. Najkrótszy szlak na szczyt Korony Gór Polski z Przełęczy Komarnickiej
- Skopiec to trzeci najwyższy szczyt Gór Kaczawskich
- Zaliczany jest jednak do Korony Gór Polski
- Z bezpłatnego parkingu dojdziesz na szczyt w 20 minut, to idealny pomysł na rodzinne góry
- Na wierzchołku nie zaznasz widoków, ale ładna panorama roztacza się z Przełęczy Komarnickiej niedaleko parkingu
Skopiec w Górach Kaczawskich to łatwy szczyt w Sudetach zachodnich. Mierzy 724 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Zobacz najkrótszy szlak na Skopiec, którym zdobędziesz wierzchołek w 20 minut!
Szlaki na Skopiec w Górach Kaczawskich
Na wierzchołek prowadzi kilka szlaków turystycznych:
- Niebieski szlak z Przełęczy Komarnickiej - najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadząca na szczyt. Podejście zajmuje około 15-20 minut z niewielkiego, bezpłatnego parkingu ponad wsią Komarno, przy ulicy Na Przełęczy (dokładniejszy opis szlaku poniżej)
- Żółty szlak z Wojcieszowa - dłuższa opcja, to około 2 godziny wędrówki w jedną stronę. Szlak oferuje ładne widoki na okolicę
- Żółty szlak z Komarna, a dalej niebieski z Przełęczy Komarnickiej
Nasza trasa szlakiem niebieskim na Skopiec z parkingu na Przełęczy Komarnickiej
Skopiec to jak dotąd nasz najłatwiej zdobyty szczyt w Koronie i wątpię, żeby trafił się łatwiejszy. Początkowo zaplanowaliśmy iść dłuższym szlakiem z Wojcieszowa, ale byliśmy z dziećmi i chcieliśmy jak najwięcej miejsc w okolicy zobaczyć. Dlatego wybraliśmy króciutki szlak niebieski z Komarna, z niewielkiego bezpłatnego parkingu ponad wsią Komarno, na Przełęczy Komarnickiej, leżącej na wysokości 662 m n.p.m. To miejsce jest bardzo malownicze, a dodatkowo na przełęczy czeka fajna atrakcja. To tzw. Drzewo Sandałowe, zwane też po prostu butowe, bo tak po prawdzie sandałów jest tu tylko kilka par.
Na tej trasie na Skopiec butów nie zdążysz znosić, bo pętla z parkingu przez Przełęcz to raptem 40 minut spaceru i to bardzo wolnym krokiem. W sumie to około 100 metrów w górę. Początkowo przez łąkę, w którą z przełęczy należy skręcić lekko w prawo, a potem przez las. W lesie należy skręcić w lewo, lekko pod górę ścieżką, by po chwili osiągnąć wierzchołek. Nie minęło nawet 20 minut i wędrując z parkingu, zdobyliśmy wzniesienie.
Skopiec (724 m n.p.m.) należy do Korony Gór Polski
Tabliczka na Skopcu mówi, że to wysokość 724 metry nad poziomem morza. Na mapach figurują też wysokości 721, 720, a nawet 719 m nad poziom morza. Uchodzi za najwyższy szczyt tego pasma, choć już wiadomo, że najwyższy nie jest. Według najnowszych pomiarów już wiadomo, że najwyższym szczytem Gór Kaczawskich jest Okole, które ma aż 1 metr więcej, 725 metrów nad poziomem morza. Wyższy najpewniej jest też Folwarczny (Maślak). To jednak Skopiec nadal należy do Korony Gór Polski i to na niego musisz wejść, by cieszyć się laurem zdobywcy Korony. Dlatego turyści chętnie się tutaj zjawiają, ale mimo wakacji, tłumów nie było. Ponadto wierzchołek należy też do Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.
Pieczątka na wierzchołku
Na szczycie, pod tabliczką z wysokością, znajdziesz pieczątkę. Należy wbić ją do książeczki, jeśli oficjalnie zdobywasz tytuł zdobywcy Korony Gór Polski. My robimy to tylko dla siebie, więc zwykle odbijamy pieczątki tylko na rękach. To wielka frajda dla Amelki. Nie powiem, dla mnie też. Kolejny szczyt do KGP został zdobyty!
Widoki na Sudety zachodnie
Widoków na szczycie Skopca niestety nie zaznasz, bo jest on zalesiony. Nieco za wierzchołkiem otwierają się niewielkie przecinki na rozleglejsze horyzonty. Z Przełęczy Komarnickiej natomiast, spod drzewa sandałowego, widoczki są zacne. Na pewno warto zrobić tu przerwę i nacieszyć oczy, bo to dogodny punkt widokowy. Panorama obejmuje Rudawy Janowickie i Karkonosze ze Śnieżką.
Wejście na Skopiec to bardzo przyjemny i zarazem łatwy spacer. Takie spokojne góry też są potrzebne. Dostępne niemal dla każdego. Dla nas idealne, żeby nie zniechęcać młodszych towarzyszy podróży. Nie wjedziesz tu wózkiem, ale nawet młodsze dzieci wejdą tu na własnych nogach, a te najmłodsze zdołamy wnieść w nosidle bądź chuście, bo to raptem 20 minut z parkingu.
Jeśli lubisz wędrówki, zobacz nasz artykuł Góry w Polsce!
Nasza trasa na mapie
Poniżej zaznaczyliśmy na mapie trasę najkrótszego szlaku na wierzchołek.
Kraina Wygasłych Wulkanów
Kraina Wygasłych Wulkanów to niezwykle ciekawy i unikalny pod względem geologicznym obszar Polski. Zachwyci Cię tutaj przyroda i jej niecodzienne osobliwości. Przez miliony lat stożkowe góry wyrzucały z siebie roztopioną skałę, tworząc dzisiejszą krainę pełną cudów. Powstał tu nawet Światowy Geopark UNESCO. Region zajmuje powierzchnię około 1300 km2 i leży na Dolnym Śląsku, na zachód od Legnicy, pomiędzy miejscowościami Jelenia Góra, Bolesławiec i Złotoryja. Nas w ten zakątek Polski przyciągnął właśnie Skopiec w Górach Kaczawskich, zbudowany głównie z łupków oraz marmurów. Przy okazji poznaliśmy inne, zachwycające atrakcje w okolicy.
Więcej o Krainie Wygasłych Wulkanów piszemy tutaj.
Informacje praktyczne
Skopiec - Góry Kaczawskie
Szlak niebieski z Komarna
Parking: bezpłatny
Noclegi w Dolnym Śląsku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Dolina Pałaców i Ogrodów, odległość: 10.5 km
- Wieża w Siedlęcinie, odległość: 14 km
- Zamek Wleń, odległość: 17.5 km
- Pałac Pakoszów w Piechowicach, odległość: 20.5 km
- Zamek Chojnik, odległość: 20.9 km
- Zamek w Jaworze, odległość: 24.5 km
- Kościół Pokoju w Jaworze, odległość: 24.6 km
- Śnieżka, odległość: 25.2 km
- Bazylika w Krzeszowie, odległość: 26.8 km
- Zamek Grodziec, odległość: 27.3 km
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!