Radiostacja w Gliwicach

Gliwice Radiostacja
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Gliwicka "Wieża Eiffla" to od 2005 roku oddział Muzeum w Gliwicach. Jest ona unikatem inżynieryjnym w skali światowej. Inne obiekty tego typu zniszczono podczas wojen albo rozebrano i zastąpiono konstrukcjami stalowymi. Gliwicka radiostacja natomiast zbudowana jest z drewna modrzewiowego, łączonego śrubami mosiężnymi. Jej wysokość to 110 metrów.

Po wojnie, do 1956 roku, radiostacja gliwicka pracowała jako maszt antenowy Radia Katowice oraz zagłuszarka. Później wieżę wykorzystywano do prób nadawczych. Od kilkunastu lat radiostacja głównie wykorzystywana jest do łączności radiotelefonicznej (telefony komórkowe, radio CCM itp). Na różnych wysokościach zamontowano kilkadziesiąt różnych anten.

Gliwice
Gliwice

Jako, że Radiostacja udostępniona jest dla turystów, sama zarabia na koszty renowacji. Szczególnie atrakcyjnie wygląda po zmroku, gdyż jest efektownie oświetlona. W ostatnim czasie pięknie zagospodarowano teren wokół Wieży i obszar ten jest ogrodzony, otwarty dla turystów w ustalonych godzinach zwiedzania. Radiostacja Gliwice leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Prowokacja gliwicka

Z radiostacją gliwicką związana jest prowokacja, która miała stać się początkiem II wojny światowej. A mianowicie 31 sierpnia 1939 o godzinie 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, działających na bezpośrednie polecenie Hitlera. Cała akcja otoczona była najściślejszą tajemnicą. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich..."

Radiostacja
Radiostacja

W radiostacji w Gliwicach zamordowano Franciszka Honioka - polskiego Ślązaka, uważanego dziś za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Miał on być dowodem „polskiej winy” w prowokacji. Następnego dnia Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny z Polską uzasadnił prowokacjami granicznymi dokonanymi rzekomo przez Polaków. Prawda o tych wydarzeniach wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim.

Muzeum w Gliwicach
Oddział Radiostacja
ul. Tarnogórska 129, Gliwice
tel. 32/ 300-04-04
www.muzeum.gliwice.pl
Czynne: wt-sb 9.00-16.00, VII i VIII również w niedziele 10.00-16.00
Park wokół wieży: lato 6.00-22.00, zima 8.00-20.00

Noclegi w Gliwicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.4 głosów: 61)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 61)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024