Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Gliwice Radiostacja

Radiostacja w Gliwicach

(4.4 głosów: 58)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Gliwicka "Wieża Eiffla" to od 2005 roku oddział Muzeum w Gliwicach. Jest ona unikatem inżynieryjnym w skali światowej. Inne obiekty tego typu zniszczono podczas wojen albo rozebrano i zastąpiono konstrukcjami stalowymi. Gliwicka radiostacja natomiast zbudowana jest z drewna modrzewiowego, łączonego śrubami mosiężnymi. Jej wysokość to 110 metrów.Po wojnie, do 1956 roku, radiostacja gliwicka pracowała jako maszt antenowy Radia Katowice oraz zagłuszarka. Później wieżę wykorzystywano do prób nadawczych. Od kilkunastu lat radiostacja głównie wykorzystywana jest do łączności radiotelefonicznej (telefony komórkowe, radio CCM itp). Na różnych wysokościach zamontowano kilkadziesiąt różnych anten.

Gliwice
Gliwice

Jako, że Radiostacja udostępniona jest dla turystów, sama zarabia na koszty renowacji. Szczególnie atrakcyjnie wygląda po zmroku, gdyż jest efektownie oświetlona. W ostatnim czasie pięknie zagospodarowano teren wokół Wieży i obszar ten jest ogrodzony, otwarty dla turystów w ustalonych godzinach zwiedzania. Radiostacja Gliwice leży na Szlaku Zabytków Techniki.Prowokacja gliwicka

Z radiostacją gliwicką związana jest prowokacja, która miała stać się początkiem II wojny światowej. A mianowicie 31 sierpnia 1939 o godzinie 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, działających na bezpośrednie polecenie Hitlera. Cała akcja otoczona była najściślejszą tajemnicą. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich..."

Radiostacja
Radiostacja

W radiostacji w Gliwicach zamordowano Franciszka Honioka - polskiego Ślązaka, uważanego dziś za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Miał on być dowodem „polskiej winy” w prowokacji. Następnego dnia Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny z Polską uzasadnił prowokacjami granicznymi dokonanymi rzekomo przez Polaków. Prawda o tych wydarzeniach wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim.Muzeum w Gliwicach
Oddział Radiostacja
ul. Tarnogórska 129, Gliwice
tel. 32/ 300-04-04
www.muzeum.gliwice.pl
Czynne: wt-sb 9.00-16.00, VII i VIII również w niedziele 10.00-16.00
Park wokół wieży: lato 6.00-22.00, zima 8.00-20.00

Radiostacja w Gliwicach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Gliwic wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Gliwice noclegi

Gliwice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Gliwice Górny Śląsk
Muzea i skanseny
Ważna
muzea wieże
50°18'48N, 18°41'20E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021