Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Gliwicka "Wieża Eiffla" to od 2005 roku oddział Muzeum w Gliwicach. Jest ona unikatem inżynieryjnym w skali światowej. Inne obiekty tego typu zniszczono podczas wojen albo rozebrano i zastąpiono konstrukcjami stalowymi. Gliwicka radiostacja natomiast zbudowana jest z drewna modrzewiowego, łączonego śrubami mosiężnymi. Jej wysokość to 110 metrów.Po wojnie, do 1956 roku, radiostacja gliwicka pracowała jako maszt antenowy Radia Katowice oraz zagłuszarka. Później wieżę wykorzystywano do prób nadawczych. Od kilkunastu lat radiostacja głównie wykorzystywana jest do łączności radiotelefonicznej (telefony komórkowe, radio CCM itp). Na różnych wysokościach zamontowano kilkadziesiąt różnych anten.

Gliwice
Gliwice

Jako, że Radiostacja udostępniona jest dla turystów, sama zarabia na koszty renowacji. Szczególnie atrakcyjnie wygląda po zmroku, gdyż jest efektownie oświetlona. W ostatnim czasie pięknie zagospodarowano teren wokół Wieży i obszar ten jest ogrodzony, otwarty dla turystów w ustalonych godzinach zwiedzania. Radiostacja Gliwice leży na Szlaku Zabytków Techniki.

Prowokacja gliwicka

Z radiostacją gliwicką związana jest prowokacja, która miała stać się początkiem II wojny światowej. A mianowicie 31 sierpnia 1939 o godzinie 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, działających na bezpośrednie polecenie Hitlera. Cała akcja otoczona była najściślejszą tajemnicą. Napastnicy sterroryzowali niemiecką załogę i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich..."

Radiostacja
Radiostacja


W radiostacji w Gliwicach zamordowano Franciszka Honioka - polskiego Ślązaka, uważanego dziś za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Miał on być dowodem „polskiej winy” w prowokacji. Następnego dnia Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny z Polską uzasadnił prowokacjami granicznymi dokonanymi rzekomo przez Polaków. Prawda o tych wydarzeniach wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim.

Muzeum w Gliwicach
Oddział Radiostacja
ul. Tarnogórska 129, Gliwice
tel. 32/ 300-04-04
www.muzeum.gliwice.pl
Czynne: wt-sb 9.00-16.00, VII i VIII również w niedziele 10.00-16.00
Park wokół wieży: lato 6.00-22.00, zima 8.00-20.00Gliwice noclegi

Gliwice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020