Pałac w Czyżowie Szlacheckim, auter hotel Czyżów Szlacheckim, Anna Piernikarczyk

Piękny barokowy pałac w Czyżowie Szlacheckim otoczony zielenią wzniesiony został w latach 20. XVIII wieku przez kasztelana, marszałka i senatora Rzeczpospolitej - Jana Aleksandra Zaklikę Czyżowskiego herbu Topór, na sztucznie nadsypanym wzgórzu. Wcześniej stał tutaj zamek zniszczony przez Szwedów podczas potopu.Projekt tej posiadłości oparty był o zespół pałacowy w Puławach, gdzie wybitny architekt Tylman z Gameren zaprojektował rezydencję dla Lubomirskich. Generalny remont pałacu w Czyżowie miał mejsce w latach 20. XX wieku za sprawą rodziny Targowskich, którzy zatrudnili znanego warszawskiego architekta - Kazimierza Skórewicza. Dziś pałac jest własnością Bogusława Grabosia, który pięknie go odnowił i zorganizował tu hotel. 

Pałac w Czyżowie Szlacheckim, auter hotel Czyżów Szlacheckim

Piękna elewacja budowli zachęca do wstąpienia tutaj. Bardzo ciekawym elementem dekoracji pałacu jest późnobarokowy portal widniejący ponad wyjściem na taras, od strony ogrodu. Jest to wyobrażenie atlantów dźwigających bogato zdobiony kartusz herbowy z herbem Topór (Zaklików-Czyżowskich). Wykonawcą portalu i innych rzeźb jest utalentowany rzeźbiarz - Tomasz Hutter, który pozostawił też wiele prac w Sandomierzu i Jarosławiu.

Sławni w pałacu

Z pałacem związanych jest wiele znanych postaci m.in. Jadwiga Prendowska, kurierka gen. Mariana Langiewicza w powstaniu styczniowym, żona Henryka, komisarza województwa sandomierskiego, a w okresie międzywojennym w Czyżowie przebywali pisarze m.in. Władysław Reymont, Witold Gombrowicz czy malarze Władysław Skoczylas, Karol Frycz (twórca wystroju w kościele Św. Jakuba w Sandomierzu) i Leon Wyczółkowski. Znamienitymi gośćmi w pałacu byli prezydenci - Stanisław Wojciechowski czy Ignacy Mościcki, który gościł u Targowskich we wrześniu 1929 roku po uroczystości odsłonięcia pomnika legionistów Józefa Piłsudskiego poległych w bitwie pod pobliskimi Konarami koło Klimontowa w 1915 roku.

Pałac - Hotel
Czyżów Szlachecki 125, Zawichost 
tel. 15/ 831-00-97
https://czyzowhotel.com/  

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°49'30" N, 21°46'54" E
Świętokrzyskie
2019-09-05
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Pałac w Czyżowie Szlacheckim na blogu

Zdjęcie Urokliwy pałac w Czyżowie Szlacheckim
Urokliwy pałac w Czyżowie Szlacheckim
Jest taki cichy zakątek na Ziemi Sandomierskiej, nosi miano Czyżów Szlachecki. Zagubił się tu za stawem, wśród pięknej zieleni śliczny pałac barokowy, w którym prywatny właściciel urządził hotel. Polecamy to urokliwe miejsce, tym bardziej, że to wspaniała baza dla zwiedzania pobliskiego Sandomierza, Opatowa czy słynnego zamku Krzyżtopór! …
Atrakcje · 2019-09-06 09:28:51

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-12-02 na

dwórDwórDwórFontanna w praku dworskim