Pałac w Czyżowie Szlacheckim

50°49'22" N
21°46'54" E
Świętokrzyskie
2014-10-20 10:07:54
161m npm
Ważna
Zdjęcia (1)

Piękny barokowy pałac w Czyżowie Szlacheckim otoczony zielenią wzniesiony został w latach 20-tych XVIII wieku przez kasztelana połanieckiego, marszałka i senatora Rzeczpospolitej Jana Aleksandra Zaklikę Czyżowskiego herbu Topór, na sztucznie nadsypanym wzgórzu, na miejscu wcześniej stojącego tu zamku zniszczonego przez potop szwedzki.Projekt czyżowskiej posiadłości oparty był o wzorzec istniejący już w Puławach, gdzie wybitny architekt Tylman z Gameren zaprojektował pałac dla Lubomirskich.

Generalny remont pałac przechodził w latach 20-tych XX wieku za sprawą rodziny ziemiańskiej - Targowskich, którzy to zatrudnili znanego warszawskiego architekta Kazimierza Skórewicza. Obecnie posiadłość należy do Bogusława Grabosia, który pięknie ją odnowił i zorganizował tu holel. W pałacu odbywają się biesiady, bale, po okolicy można natomiast pojeździć konno.Najwspanialszym elementem dekoracji pałacu jest późnobarokowy portal nad wyjściem na taras, od strony ogrodu. Jest to wyobrażenie atlantów dźwigających bogato zdobiony kartusz herbowy z herbem Topór (Zaklików-Czyżowskich). Wykonawcą portalu jak i innych rzeźb - górującego Marsa, spętanego Tatara i Kozaka, był utalentowany rzeźbiarz z pochodzenia Bawarczyk, Tomasz Hutter, który pozostawił wiele prac w Sandomierzu i Jarosławiu.

Sławni w pałacu

Z pałacem związanych jest wiele znanych postaci m.in. Jadwiga Prendowska, kurierka gen. Mariana Langiewicza w powstaniu styczniowym, żona Henryka, komisarza województwa sandomierskiego, a w okresie międzywojennym w Czyżowie przebywali pisarze m.in.: Władysław Reymont, Witold Gombrowicz, czy malarze Władysław Skoczylas, Karol Frycz (twórca wystroju w kościele Św. Jakuba w Sandomierzu), Leon Wyczółkowski. Znamienitymi gośćmi w pałacu byli prezydenci jak: Stanisław Wojciechowski czy Ignacy Mościcki, który gościł u Targowskich we wrześniu 1929 roku po uroczystości odsłonięcia pomnika legionistów Józefa Piłsudskiego - poległych w bitwie pod Konarami koło Klimontowa w 1915 roku. Obecnie mieści się tu Hotel.
Tekst: Kacper Polański - przewodnik świętokrzyski

Pałac - Hotel
Czyżów Szlachecki 17, Zawichost
tel. 15/ 835-51-45
www.hotel-czyzow.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2012-12-02 23:54:47

dwórDwórDwórFontanna w praku dworskim

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: