Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Roszkowie

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Roszkowie

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu
ul. Wiejska, 12, Roszków

49°57'55" N, 18°18'22" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Polder Buków

W niewielkim Roszkowie koło Krzyżanowic, na Ziemi Raciborskiej, warto zatrzymać się przy Muzeum Plenerowym Czarnego Dębu, który nie bez powodu powstał przy Polderze Buków. To sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy Odry - teren zalewowy, który w okresie wyższych stanów rzeki wypełnia się wodą chroniąc przed powodzią tereny przyległe.I właśnie dlatego, tuż przy wałach polderu, wyeksponowano pień czarnego dębu. Właśnie na takich terenach zalewowych nad Odrą drzewa często są zalewane, niemal każdego roku. Takim gatunkom jak dęby, wierzby czy wiązy to nie przeszkadza i rosną nadal. Najbardziej odporne są właśnie dęby.

Polder Buków
Polder Buków

Co to jest czarny dąb?

Jedynie podczas wielkich powodzi drzewa są powalane i te pnie pozostające wiele lat pod wodą zyskują czarny kolor pnia. Stąd czarny dąb to nie gatunek dębu, a nazwa pnia dębu szypułkowego pozostającego długo pod ziemią czy wodą.

Powalony pień dębu szypułkowego prezentowany w Plenerowym Muzeum w gminie Krzyżanowice, wg badań naukowych, wykiełkował prawdopodobnie jeszcze w połowie XI wieku i po około 350 latach został powalony przez powódź i setki lat pozostawał pod powierzchnią wody i ziemi. Po 600 latach od powodzi został wyeksponowany tutaj. Fragment wielkiego pnia, jaki się zachował do dzisiaj, jest bardzo imponujący. U Tanty Anny
U Tanty Anny

Więcej szczegółów o czarnych dębach i tym konkretnym przykładzie przeczytasz na tablicy informacyjnej stojącej przy powalonym pniu. Podobną tablicę zobaczysz w centrum Krzyżanowic. Ciekawostką jest fakt, że w Raciborzu przy ulicy Londzina 21 rośnie najstarszy i najgrubszy dąb biały w Polsce!

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Krzyżanowicach
Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Krzyżanowicach

U Tanty Anny

Koło czarnego dębu stoi też wiata piknikowa, to miejsce zwyczajowo nazywane jest u Tanty Anny. Któż to taki? To Anna Otlik, mieszkanka Roszkowa, dziś już niestety nieżyjąca, ale na trwałe zapisała się w pamięci okolicznej ludności. Urodziła się w 1908 roku, przeżyła dwie wojny światowe, trzy pożary domu i kilka powodzi, w tym tą największą w 1997 roku. Dla miejscowych była to po prostu Tanty Anna, zaś dla przyjezdnych wędkarzy - Babcia. Była bardzo gościnna, z każdym chętnie rozmawiała i częstowała ziołową herbatką własnej roboty. Kiedy budowano wał przeciwpowodziowy, jej dom chciano zrównać z ziemią, jednak zabrali tylko część ogrodu, a wał powstał tuż za stodołą. Została we własnym domu i tutaj zmarła w 2006 roku, mając 98 lat. Dziś o Tanty Annie dowiadujemy się z tablicy wiszącej na drzewie, przy wiacie.Atrakcje w okolicy

W okolicy warto zobaczyć też krzyż pokutny w Rudyszwałdzie oraz wieżę na meandrach Odry w Zabełkowie, blisko stąd również do pałacu w Krzyżanowicach i wieży zamkowej w Tworkowie. Wspomniane wieże widokowe są elementem Szlaku Silesianka w Euroregionie Silesia.

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Roszkowie

Krzyżanowice noclegi

Krzyżanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-12-01 na
Fajna ciekawostka przyrodnicza, warto tu zajrzeć i koniecznie poczytać tablicę :)
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021