Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Roszkowie

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Roszkowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Polder Buków

W niewielkim Roszkowie koło Krzyżanowic, na Ziemi Raciborskiej, warto zatrzymać się przy Muzeum Plenerowym Czarnego Dębu, który nie bez powodu powstał przy Polderze Buków. To sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy Odry - teren zalewowy, który w okresie wyższych stanów rzeki wypełnia się wodą chroniąc przed powodzią tereny przyległe. I właśnie dlatego, tuż przy wałach polderu, wyeksponowano pień czarnego dębu. Właśnie na takich terenach zalewowych nad Odrą drzewa często są zalewane, niemal każdego roku. Takim gatunkom jak dęby, wierzby czy wiązy to nie przeszkadza i rosną nadal. Najbardziej odporne są właśnie dęby.

Polder Buków
Polder Buków

Co to jest czarny dąb?

Jedynie podczas wielkich powodzi drzewa są powalane i te pnie pozostające wiele lat pod wodą zyskują czarny kolor pnia. Stąd czarny dąb to nie gatunek dębu, a nazwa pnia dębu szypułkowego pozostającego długo pod ziemią czy wodą. Powalony pień dębu szypułkowego prezentowany w Plenerowym Muzeum w gminie Krzyżanowice, wg badań naukowych, wykiełkował prawdopodobnie jeszcze w połowie XI wieku i po około 350 latach został powalony przez powódź i setki lat pozostawał pod powierzchnią wody i ziemi. Po 600 latach od powodzi został wyeksponowany tutaj. Fragment wielkiego pnia, jaki się zachował do dzisiaj, jest bardzo imponujący. 



U Tanty Anny
U Tanty Anny

Więcej szczegółów o czarnych dębach i tym konkretnym przykładzie przeczytasz na tablicy informacyjnej stojącej przy powalonym pniu. Podobną tablicę zobaczysz w centrum Krzyżanowic. Ciekawostką jest fakt, że w Raciborzu przy ulicy Londzina 21 rośnie najstarszy i najgrubszy dąb biały w Polsce!

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Krzyżanowicach
Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu w Krzyżanowicach

U Tanty Anny

Koło czarnego dębu stoi też wiata piknikowa, to miejsce zwyczajowo nazywane jest u Tanty Anny. Któż to taki? To Anna Otlik, mieszkanka Roszkowa, dziś już niestety nieżyjąca, ale na trwałe zapisała się w pamięci okolicznej ludności. Urodziła się w 1908 roku, przeżyła dwie wojny światowe, trzy pożary domu i kilka powodzi, w tym tą największą w 1997 roku. Dla miejscowych była to po prostu Tanty Anna, zaś dla przyjezdnych wędkarzy - Babcia. Była bardzo gościnna, z każdym chętnie rozmawiała i częstowała ziołową herbatką własnej roboty. Kiedy budowano wał przeciwpowodziowy, jej dom chciano zrównać z ziemią, jednak zabrali tylko część ogrodu, a wał powstał tuż za stodołą. Została we własnym domu i tutaj zmarła w 2006 roku, mając 98 lat. Dziś o Tanty Annie dowiadujemy się z tablicy wiszącej na drzewie, przy wiacie.

Atrakcje w okolicy

W Krainie Górnej Odry warto zobaczyć też krzyż pokutny w Rudyszwałdzie oraz wieżę na meandrach Odry w Zabełkowie, blisko stąd również do pałacu w Krzyżanowicach i wieży zamkowej w Tworkowie. Wspomniane wieże widokowe są elementem Szlaku Silesianka w Euroregionie Silesia.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Muzeum Plenerowe Czarnego Dębu
ul. Wiejska, 12, Roszków

GPS: 49°57'55N, 18°18'22E

Krzyżanowice noclegi

Krzyżanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krzyżanowice Kraina Górnej Odry
Normalna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny dostępne dla wózków parking bezpłatny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Fajna ciekawostka przyrodnicza, warto tu zajrzeć i koniecznie poczytać tablicę 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023