Mury obronne w Raciborzu. Resztki murów i Baszta Więzienna

Aktualizacja: 2024-06-27
Racibórz - mury miejskie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

W odległej przeszłości, bo już w czasach średniowiecza, Racibórz otoczony był murami obronnymi, o czym mówi nam wzmianka w dokumencie piastowskiego księcia Przemysła z 1290 roku. To on w Raciborzu wybudował pierwszy murowany zamek. Pierwotnie mury miejskie w Raciborzu miały około 1700 metrów długości. Dziś prócz resztek murów, zobaczyć można w Raciborzu również zabytkową gotycko-renesansową basztę zwaną "Więzienną"

Historia murów miejskich w Raciborzu

Pierwsze mury obronne istniały w mieście już w XIII wieku. Początkowo składały się z fos i drewnianych murów oraz bram, a z czasem stały się murowane. W XIV stuleciu mury miejskie w Raciborzu rozbudowano w kierunku południowym. W kolejnych wiekach mury wzmocniono i dodano 9 baszt.

Mury miejskie w Raciborzu
Mury miejskie w Raciborzu

Pozostałości murów w Raciborzu

Fragmenty tych murów miejskich nadal widoczne są w niektórych częściach Raciborza. Zobaczysz je w pobliżu placu Długosza, niedaleko Rynku i kościoła Wniebowzięcia NMP, a także przy Zamku Piastowskim.

Baszta Więzienna

Do dziś zobaczyć można w Raciborzu również zabytkową gotycko-renesansową basztę zwaną "Więzienną". Zabytek pochodzi z XVI wieku. Baszta pierwotnie była wykuszowana, a w XVII wieku zamurowana i ozdobiona attyką. Stoi ona przy ul. Basztowej, niedaleko Rynku. Do baszty przylegają też fragmenty murów.

średniowieczny mur obronny koło zamku
średniowieczny mur obronny koło zamku

Informacje praktyczne

Mury miejskie
ul. Basztowa, pl. Długosza, ul. Zamkowa, Racibórz

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Racibórz baszta
(4.2 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024