Rynek w Raciborzu. Główny plac miasta z kościołem Św. Jakuba

Aktualizacja: 2024-06-27
rynek w Raciborzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Rynek w Raciborzu to centralny plac średniowiecznego założenia urbanistycznego. To dawny plac targowy, na którym później wzniesiono Ratusz i sukiennice. Niestety w czasie wojny miasto tak bardzo ucierpiało, że z zabudowy starego miasta nie zachowało się prawie nic. Również i rynek stracił swoje kamienice i przy tym unikalny klimat.

BraxTon w Raciborzu
BraxTon w Raciborzu

Dzisiejsza zabudowa placu

We wschodniej pierzei Rynku w Raciborzu zobaczyć można ciekawe kamieniczki, nawiązujące do stylu renesansowego. Po przeciwnej stronie natomiast stoi gotycki kościół Św. Jakuba, będący podominikańskim kościołem klasztornym. Zachowała się również figura Św. Jana Nepomucena, czczonego w Raciborzu.

Rynek Racibórz
Rynek Racibórz

Kolumna Maryjna

Charakterystycznym elementem płyty rynkowej w Raciborzu jest 14-metrowa, barokowa Kolumna Matki Bożej, wykonana w latach 1725-27 przez Jana Melchiora Oesterreicha. Ten kamienny monument powstał jako wotum dziękczynne za cofnięcie epidemii cholery, która nawiedziła miasto w latach 1708 i 1715. Zabytek zdobią figury Św. Sebastiana, Św. Floriana i patrona Raciborza - Św. Marcelego.

Latem na Rynku w Raciborzu rozkładają się kawiarenki oraz Restauracja Braxton, gdzie można smacznie zjeść. Z Rynku widać dobrze najstarszą raciborską świątynię - kościół Wniebowzięcia NMP.

Racibórz
Racibórz

Ulica Długa, czyli deptak Raciborza

Od Rynku odchodzi ulica Długa - deptak miasta. Klimatyczna ulica bardzo ładnie podświetlona wieczorem, dająca złudzenie meandrów Odry. Warto tu zajrzeć do restauracji Casagrande, z pysznym jedzeniem włoskim.

Deptak w Raciborzu
Deptak w Raciborzu

 

Informacje praktyczne

Rynek
Czynne cały rok całą dobę

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Racibórz
Deptak w Raciborzu
(4.5 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024