Kościół farny w Raciborzu

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu

(4.4 głosów: 16)

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu to tzw. kościół farny - pierwsza  świątynia w mieście, ufundowana już w 1205 roku. Stoi ona przy ulicy Mickiewiecza, w południowym narożu Rynku w Raciborzu.Obecna, gotycka bryła architektoniczna kościoła pochodzi z początku XIV wieku. Choć kościół jest bardzo duży i z zewnątrz okazały, to jego najpiękniejszą część stanowi barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa.

Kościół farny w Raciborzu
Kościół farny w Raciborzu

W 1654 roku, w prezbiterium świątyni umieszczono piękne stalle, bogato rzeźbione na wzór krakowskich stalli z kościoła Mariackiego, ale niestety obecnie są zastąpione znacznie skromniejszymi i młodszymi stallami.Podczas II wojny światowej kościół w Raciborzu, podobnie jak wiekszość miasta, został poważnie zniszczony i spalony przez wojska radzieckie, ale po wojnie pięknie go odbudowano. Dziś świątynia jest zawsze otwarta dla wiernych i turystów.

Ołtarz w kosciele farnym w Raciborzu
Racibórz
Racibórz

Kult Ofki Raciborskiej

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu jest miejscem kultu świątobliwej Eufemii czyli Ofki, zwanej od wieków przez lud błogosławioną. Życie Eufemii związane było z Raciborzem, pochodziła z rodu Piastów, urodziła się około 1299 roku w rodzinie Przemysła - księcia raciborskiego i Anny - księżniczki czerskiej z Mazowsza. W 1313 roku Ofka wstąpiła do założonego przez jej ojca klasztoru dominikanek w Raciborzu. Dwukrotnie sprawowała urząd przeoryszy (1341-46 i 1349-59). To właśnie ona nazywana jest fundatorką klasztoru, gdyż troszczyła się o jego byt materialny, a w swym testamencie wszystkie dobra przekazała na własność raciborskich mniszek. Przyczyniła się też do budowy kościoła Św. Ducha. Ofka zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 roku, a pochowana ją w krypcie pod kaplicą św. Dominika, przylegającej do kościoła dominikanek.

Racibórz
Racibórz

Po kasacie klasztoru w Raciborzu w 1810 roku, szczątki Eufemii przeniesiono do kościoła Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Ofka zasłynęła wieloma cudami, m.in. przywrócenie zdrowia dwuletniej, śmiertelnie chorej dziewczynce, otrzymanie potomstwa przez bezdzietnych małżonków, uzdrowienia z bólów czy ocalenie kaplicy Św. Dominika, w której niegdyś znajdował się grób Piastówny od zniszczenia na skutek pożarów miasta. Od zawsze pobożny lud uciekał się do niej, wzywając pomocy w trudnych sprawach. Obok św. Marcelego, Ofka uważana jest za patronkę Raciborza. Diecezja opolska planuje przeprowadzenie jej procesu beatyfikacyjnego.  

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mickiewicza 8, Racibórz 
tel. 32/ 415-49-08
wnmp1205@wp.pl
www.farny.com.pl

Racibórz kościół
Racibórz kościół

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Racibórz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
50°5'28N, 18°13'14E
04 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację