Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Kościół farny w Raciborzu

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu

(4.4 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu to tzw. kościół farny - pierwsza  świątynia w mieście, ufundowana już w 1205 roku. Stoi ona przy ulicy Mickiewiecza, w południowym narożu Rynku w Raciborzu.Obecna, gotycka bryła architektoniczna kościoła pochodzi z początku XIV wieku. Choć kościół jest bardzo duży i z zewnątrz okazały, to jego najpiękniejszą część stanowi barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu
Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu

W 1654 roku, w prezbiterium świątyni umieszczono piękne stalle, bogato rzeźbione na wzór krakowskich stalli z kościoła Mariackiego, ale niestety obecnie są zastąpione znacznie skromniejszymi i młodszymi stallami.Podczas II wojny światowej kościół w Raciborzu, podobnie jak wiekszość miasta, został poważnie zniszczony i spalony przez wojska radzieckie, ale po wojnie pięknie go odbudowano. Dziś świątynia jest zawsze otwarta dla wiernych i turystów.

Kościół farny w Raciborzu
Kościół farny w Raciborzu

Kult Ofki Raciborskiej

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu jest miejscem kultu świątobliwej Eufemii czyli Ofki, zwanej od wieków przez lud błogosławioną. Życie Eufemii związane było z Raciborzem, pochodziła z rodu Piastów, urodziła się około 1299 roku w rodzinie Przemysła - księcia raciborskiego i Anny - księżniczki czerskiej z Mazowsza. W 1313 roku Ofka wstąpiła do założonego przez jej ojca klasztoru dominikanek w Raciborzu. Dwukrotnie sprawowała urząd przeoryszy (1341-46 i 1349-59). To właśnie ona nazywana jest fundatorką klasztoru, gdyż troszczyła się o jego byt materialny, a w swym testamencie wszystkie dobra przekazała na własność raciborskich mniszek. Przyczyniła się też do budowy kościoła Św. Ducha. Ofka zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 roku, a pochowana ją w krypcie pod kaplicą św. Dominika, przylegającej do kościoła dominikanek.

Ołtarz w kosciele farnym w Raciborzu
Racibórz
Racibórz

Po kasacie klasztoru w Raciborzu w 1810 roku, szczątki Eufemii przeniesiono do kościoła Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Ofka zasłynęła wieloma cudami, m.in. przywrócenie zdrowia dwuletniej, śmiertelnie chorej dziewczynce, otrzymanie potomstwa przez bezdzietnych małżonków, uzdrowienia z bólów czy ocalenie kaplicy Św. Dominika, w której niegdyś znajdował się grób Piastówny od zniszczenia na skutek pożarów miasta. Od zawsze pobożny lud uciekał się do niej, wzywając pomocy w trudnych sprawach. Obok św. Marcelego, Ofka uważana jest za patronkę Raciborza. Diecezja opolska planuje przeprowadzenie jej procesu beatyfikacyjnego.  

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mickiewicza 8, Racibórz 
tel. 32/ 415-49-08
wnmp1205@wp.pl
www.farny.com.pl

Racibórz
Racibórz

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Raciborza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Racibórz noclegi

Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Racibórz kościół
Racibórz
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły
50°5'28N, 18°13'14E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021