Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, czyli kościół farny

Aktualizacja: 2024-06-27
Kościół farny w Raciborzu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu to tzw. kościół farny. Pierwsza świątynia w mieście, ufundowana już w 1205 roku. Stoi ona przy ulicy Mickiewicza, w południowym narożu Rynku w Raciborzu. Choć kościół jest bardzo duży i z zewnątrz okazały, to jego najpiękniejszą część stanowi barokowy ołtarz wykonany przez Salomona Steinhofa.

Racibórz
Racibórz

Historia fary w Raciborzu

Obecna, gotycka bryła architektoniczna kościoła pochodzi z początku XIV wieku. W 1654 roku, w prezbiterium świątyni umieszczono piękne stalle, bogato rzeźbione na wzór krakowskich stalli z kościoła Mariackiego, ale niestety obecnie są zastąpione znacznie skromniejszymi i młodszymi stallami. Podczas II wojny światowej kościół w Raciborzu, podobnie jak większość miasta, został poważnie zniszczony i spalony przez wojska radzieckie, ale po wojnie pięknie go odbudowano. Dziś świątynia jest zawsze otwarta dla wiernych i turystów.

Racibórz kościół
Racibórz kościół

Kult Ofki Raciborskiej

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu jest miejscem kultu świątobliwej Eufemii czyli Ofki, zwanej od wieków przez lud błogosławioną. 

Życie Eufemii związane było z Raciborzem, pochodziła z rodu Piastów, urodziła się około 1299 roku w rodzinie Przemysła - księcia raciborskiego i Anny - księżniczki czerskiej z Mazowsza. W 1313 roku Ofka wstąpiła do założonego przez jej ojca klasztoru dominikanek w Raciborzu. Dwukrotnie sprawowała urząd przeoryszy (1341-46 i 1349-59). To właśnie ona nazywana jest fundatorką klasztoru, gdyż troszczyła się o jego byt materialny, a w swym testamencie wszystkie dobra przekazała na własność raciborskich mniszek. Przyczyniła się też do budowy kościoła Św. Ducha. Ofka zmarła w opinii świętości 17 stycznia 1359 roku, a pochowana ją w krypcie pod kaplicą św. Dominika, przylegającej do kościoła dominikanek.

Po kasacie klasztoru w Raciborzu w 1810 roku, szczątki Eufemii przeniesiono do kościoła Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Ofka zasłynęła wieloma cudami, m.in. przywrócenie zdrowia dwuletniej, śmiertelnie chorej dziewczynce, otrzymanie potomstwa przez bezdzietnych małżonków, uzdrowienia z bólów czy ocalenie kaplicy Św. Dominika, w której niegdyś znajdował się grób Piastówny od zniszczenia na skutek pożarów miasta. Od zawsze pobożny lud uciekał się do niej, wzywając pomocy w trudnych sprawach. Obok św. Marcelego, Ofka uważana jest za patronkę Raciborza. Diecezja opolska planuje przeprowadzenie jej procesu beatyfikacyjnego.

Ołtarz w kosciele farnym w Raciborzu
Ołtarz w kosciele farnym w Raciborzu
Racibórz
Racibórz

Informacje praktyczne

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Mickiewicza 8, Racibórz 

Noclegi w Raciborzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kościół Wniebowzięcia NMP w Raciborzu
Kościół farny w Raciborzu
Racibórz
(4.4 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024