Kościół w Zabłudowie

Kościół w Zabłudowie

(5 głosów: 1)

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zabłudowie na Podlasiu stoi niemal przy głównej drodze nr 19 prowadzącej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego.  Pierwszy kościół w Zabłudowie istniał już na pewno w XVI wieku. Powstał prawdopodobnie około 1525 roku, kiedy król Zygmunt Stary potwierdził nadanie Puszczy Błudowskiej Aleksandrowi Chodkiewiczowi, bowiem w 1553 roku, kiedy król Zygmunt August wydał przywilej lokacyjny miasta Zabłudowa, stały już tutaj cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Wtedy nosił on wezwanie Wniebowzięcia NMP.

Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1805 roku, a ukończono dopiero w 1840 roku za sprawą fundatorki hr. Demblińskiej. Poświęcenie świątyni nastąpiło 29 czerwca 1840 roku, w dniu wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów zabłudowskiego kościoła.Wystrój wnętrza

Ołtarz główny kryje obraz Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1840 roku, a ołtarze boczne mieszczą obrazy Św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP. Warto też zwrócić uwagę na 14-głosowe organy i  stacje Drogi Krzyżowej z 1913 roku.

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Kościelna 2, Zabłudów
tel. 85/ 718-80-44
www.zabludow.parafia.info.pl 

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°0'51N, 23°20'18E
09 listopad 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację