Kościół w Zabłudowie

Kościół w Zabłudowie

(5 głosów: 1)

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zabłudowie na Podlasiu stoi niemal przy głównej drodze nr 19 prowadzącej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego.  Pierwszy kościół w Zabłudowie istniał już na pewno w XVI wieku. Powstał prawdopodobnie około 1525 roku, kiedy król Zygmunt Stary potwierdził nadanie Puszczy Błudowskiej Aleksandrowi Chodkiewiczowi, bowiem w 1553 roku, kiedy król Zygmunt August wydał przywilej lokacyjny miasta Zabłudowa, stały już tutaj cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Wtedy nosił on wezwanie Wniebowzięcia NMP.

Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1805 roku, a ukończono dopiero w 1840 roku za sprawą fundatorki hr. Demblińskiej. Poświęcenie świątyni nastąpiło 29 czerwca 1840 roku, w dniu wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów zabłudowskiego kościoła.Wystrój wnętrza

Ołtarz główny kryje obraz Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1840 roku, a ołtarze boczne mieszczą obrazy Św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP. Warto też zwrócić uwagę na 14-głosowe organy i  stacje Drogi Krzyżowej z 1913 roku.

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Kościelna 2, Zabłudów
tel. 85/ 718-80-44
www.zabludow.parafia.info.pl 

Podlasie noclegi

Podlasie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Podlasie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°0'51N, 23°20'18E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021