Kościół w Zabłudowie

Kościół w Zabłudowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zabłudowie na Podlasiu stoi niemal przy głównej drodze nr 19 prowadzącej z Białegostoku do Bielska Podlaskiego.  

Pierwszy kościół w Zabłudowie istniał już na pewno w XVI wieku. Powstał prawdopodobnie około 1525 roku, kiedy król Zygmunt Stary potwierdził nadanie Puszczy Błudowskiej Aleksandrowi Chodkiewiczowi, bowiem w 1553 roku, kiedy król Zygmunt August wydał przywilej lokacyjny miasta Zabłudowa, stały już tutaj cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Wtedy nosił on wezwanie Wniebowzięcia NMP.Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1805 roku, a ukończono dopiero w 1840 roku za sprawą fundatorki hr. Demblińskiej. Poświęcenie świątyni nastąpiło 29 czerwca 1840 roku, w dniu wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła - patronów zabłudowskiego kościoła.

Wystrój wnętrza

Ołtarz główny kryje obraz Św. Apostołów Piotra i Pawła z 1840 roku, a ołtarze boczne mieszczą obrazy Św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP. Warto też zwrócić uwagę na 14-głosowe organy i  stacje Drogi Krzyżowej z 1913 roku.

Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Kościelna 2, Zabłudów
tel. 85/ 718-80-44
www.zabludow.parafia.info.pl

 Noclegi w Podlasiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024