Kościół Wniebowzięcia NMP. Najstarsza świątynia Kłodzka

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-02-27
Kościół Wniebowzięcia NMP
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku to przysadzista i dominująca nad miastem świątynia, stojąca przy placu Kościelnym. Niedaleko Rynku i Twierdzy Kłodzko. To okazała, choć nieco zaniedbana gotycka budowla. Już z daleka przykuwa uwagę za sprawą wyniosłych wież. Odchodzi od niej romantyczna i urocza ulica Kościelna.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP

Najstarszy kościół w Kłodzku

Kościół parafialny to najwspanialsza i zarazem najstarsza świątynia w mieście. Budowę pierwszego kościoła w tym miejscu rozpoczęto jeszcze w XIII wieku. Obecna świątynia zaczęła powstawać pod koniec XIV wieku. Z tamtego okresu pochodzi wschodnia część świątyni, kaplica Św. Zygmunta i mury kaplicy Św. Anny (obecnie Kaplica Zmarłych). W XV wieku powstały m.in. Wieża Biała (południowa) i Czarna (północna). W kolejnych wiekach kościół systematycznie był rozbudowywany, odnawiany i ozdabiany. Świątynia stanowi jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej.

Kłodzko - kościół
Kłodzko - kościół

Wystrój kościoła

Kościół jest trójnawową, masywną bazyliką z emporami o 7 przęsłach i 3 absydach. Zbudowany z piaskowca i cegły ma 62 m długości i 22 m szerokości. Wystrój i bogate wyposażenie wnętrza prezentuje styl gotycki i barokowy. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą, osłoniętą kutą kratą ambonę. Prowadzą na nią drzwiczki ozdobione kolumnami z jońskimi głowicami oraz płaskorzeźbą. Nad nimi widnieje figura Chrystusa wśród klęczących aniołów. Ambona nakryta jest wysokim, rzeźbionym baldachimem.

Miejscem centralnym w świątyni jest oczywiście ołtarz główny z XVIII wieku. Do jego wykonania użyto marmurów, stiuku oraz drewna. Serce ołtarza stanowi edicula kryjąca gotycką figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Pani Kłodzkiej. Ma ona 1,5 metra wysokości i wykonana jest z drewna lipowego.

Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP

Brama kościelna

Dawniej plac Kościelny i świątynia otoczone były murem cmentarnym. Jego pozostałością jest północna brama, stojąca od ulicy Kościelnej, zwana Czarną. Zbudowana w stylu późnogotyckim, posiada 2 kolumny toskańskie. Zwieńcza ją skromny naczółek, na którym są umieszczone rzeźby 3 świętych: Ignacego Loyoli, Filipa z Neri i Franciszka Ksawerego.

ulica Kościelna i brama
ulica Kościelna i brama

Atrakcje w okolicy

Przy kościele wyjście ma Podziemna Trasa Turystyczna, która biegnie średniowiecznymi piwnicami pod starym miastem. Blisko stad również do Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz na Rynek. Na ulicy Kościelnej warto natomiast odpocząć przy smacznej kawie i ciastku w Kawiarni Kavosh.

Kavosh
Kavosh

Informacje praktyczne

Kościół Wniebowzięcia NMP
Pl. Kościelny 9, Kłodzko
Wstęp bezpłatny

Noclegi w Kłodzku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kościół Wniebowzięcia NMP
Kłodzko
Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku
Kłodzko
Brama kościelna
(4.3 głosów: 41)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie