Kościół Św. Trójcy w Rudzie Śląskiej Kochłowicach
Obecny kościół Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach - dzielnicy Rudy Śląskiej, zaczęto budować w 1900 roku. Wcześniej stał niedaleko już kościół pod tym wezwaniem, który stanowi dziś Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, był on jednak za mały dla rozwijającej się parafii. Wśród fundatorów nowej świątyni znaleźli się ewangelicy - Donnersmarckowie ze Świerklańca.
Witraże kościelne powstały w Monachium, figury ewangelistów we Wrocławiu, a organy w Świdnicy. Obrazy ołtarzowe Trójcy Przenajświętszej, Serca Pana Jezusa oraz obrazy Św. Barbary i Matki Boskiej Niepokalanej wykonał artysta Julian Wałdawski z Wrocławia, który był też twórcą obrazów Drogi Krzyżowej. Ołtarza, ambonę, chrzcielnicę i balaski wykonała firma Rosenthal z Bytomia. Szczególny jest tutaj obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zakupiony przez górnika Franciszka Kołodzieja w Częstochowie, a sprowadzony do Kochłowic 22 sierpnia 1901 roku w uroczystej procesji. Obraz jest dziełem artysty malarza Franciszka Jędrzejczyka, a poświęcony został przez Ojca Przeora Paulinów.
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach łączy style neoromański i neogotycki, a powstał on na planie krzyża łacińskiego. Do budowy użyto cegły, którą od zewnątrz wyłożono płytkami z kamienia. Trójosiowa fasada z dwiema wysokimi wieżami posiada trzy neoromańskie portale oraz rozetę. Trójnawowe wnętrze świątyni, z transeptem i prezbiterium zamkniętym półokrągłą apsydą, jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1902 roku.
Kościół Trójcy Przenajświętszej
ul. Ks. Ludwika Tunkla 2, Ruda Śląska - Kochłowice
tel. 32/ 242-88-67
Noclegi w Rudzie Śląskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 8.3 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 8.7 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 10.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 12.9 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 13.3 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 19.3 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 19.9 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 20.2 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 23.2 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 29.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!