Kościół poklasztorny w Nowem

Kościół poklasztorny w Nowem
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Franciszkanie przybyli do Nowego w 1282 roku, za sprawą księcia gdańskiego Mściwoja II. Wybudowali wówczas kościół, najprawdopodobniej p.w. NMP. Po likwidacji konwentu, w 1569 roku świątynia pozostała bez opieki i niszczała, dopiero w 1604 roku osiedli tu bernardyni, aż do roku 1822. Później kościół konsekrowano jako protestancki zbór.

Pod koniec XIX wieku zespół klasztorny uległ poważnemu pożarowi, po tym wydarzeniu klasztor położony pomiędzy kościołem a murami obronnymi i bramą Grudziądzką rozebrano, zaś kościół, wielkim wysiłkiem odbudowano, dodając wysoką wieżę. Od 1979 roku budowla służy jako świątynia katolicka Św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Poklasztorny kościół w Nowem reprezentuje styl neogotycki, z prezbiterium o zachowanych oryginalnych proporcjach "zakonnych" - na tyle długie, by wszyscy zakonnicy się w nim pomieścili. Pod nim oryginalna stara krypta sprzed 1311 roku, wsparta na pojedynczym filarze centralnym, najprawdopodobniej fundacji rodu Święców. Niegdyś kościół przyozdobiony był licznymi witrażami, obecnie zachowała się jedynie rozeta prezbiterialna. We wnętrzu odnajdziemy też kilka płyt nagrobnych pochowanych tu rycerzy.

Kościół Św. Maksymiliana Kolbe
ul. Wojska Polskiego, Nowe

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–17:30
  • wtorek: 16:00–17:30
  • środa: 16:00–17:30
  • czwartek: 08:00–10:00
  • piątek: 08:00–10:00
  • sobota: 08:00–10:00
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Nowem

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024