Kościół poklasztorny w Nowem, Anna Piernikarczyk

Franciszkanie przybyli do Nowego w 1282 roku, za sprawą księcia gdańskiego Mściwoja II. Wybudowali wówczas kościół, najprawdopodobniej p.w. NMP. Po likwidacji konwentu, w 1569 roku świątynia pozostała bez opieki i niszczała, dopiero w 1604 roku osiedli tu bernardyni, aż do roku 1822. Później kościół konsekrowano jako protestancki zbór.Pod koniec XIX wieku zespół klasztorny uległ poważnemu pożarowi, po tym wydarzeniu klasztor położony pomiędzy kościołem a murami obronnymi i bramą Grudziądzką rozebrano, zaś kościół, wielkim wysiłkiem odbudowano, dodając wysoką wieżę. Od 1979 roku budowla służy jako świątynia katolicka Św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Poklasztorny kościół w Nowem reprezentuje styl neogotycki, z prezbiterium o zachowanych oryginalnych proporcjach "zakonnych" - na tyle długie, by wszyscy zakonnicy się w nim pomieścili. Pod nim oryginalna stara krypta sprzed 1311 roku, wsparta na pojedynczym filarze centralnym, najprawdopodobniej fundacji rodu Święców. Niegdyś kościół przyozdobiony był licznymi witrażami, obecnie zachowała się jedynie rozeta prezbiterialna. We wnętrzu odnajdziemy też kilka płyt nagrobnych pochowanych tu rycerzy.

Kościół Św. Maksymiliana Kolbe
ul. Wojska Polskiego, Nowe

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°38'42" N, 18°43'44" E
Kujawsko-pomorskie
2017-01-02
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą