Kościół poklasztorny w Nowem

Kościół poklasztorny w Nowem

(4.5 głosów: 4)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Franciszkanie przybyli do Nowego w 1282 roku, za sprawą księcia gdańskiego Mściwoja II. Wybudowali wówczas kościół, najprawdopodobniej p.w. NMP. Po likwidacji konwentu, w 1569 roku świątynia pozostała bez opieki i niszczała, dopiero w 1604 roku osiedli tu bernardyni, aż do roku 1822. Później kościół konsekrowano jako protestancki zbór.Pod koniec XIX wieku zespół klasztorny uległ poważnemu pożarowi, po tym wydarzeniu klasztor położony pomiędzy kościołem a murami obronnymi i bramą Grudziądzką rozebrano, zaś kościół, wielkim wysiłkiem odbudowano, dodając wysoką wieżę. Od 1979 roku budowla służy jako świątynia katolicka Św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Poklasztorny kościół w Nowem reprezentuje styl neogotycki, z prezbiterium o zachowanych oryginalnych proporcjach "zakonnych" - na tyle długie, by wszyscy zakonnicy się w nim pomieścili. Pod nim oryginalna stara krypta sprzed 1311 roku, wsparta na pojedynczym filarze centralnym, najprawdopodobniej fundacji rodu Święców. Niegdyś kościół przyozdobiony był licznymi witrażami, obecnie zachowała się jedynie rozeta prezbiterialna. We wnętrzu odnajdziemy też kilka płyt nagrobnych pochowanych tu rycerzy.Kościół Św. Maksymiliana Kolbe
ul. Wojska Polskiego, Nowe

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 16:00–17:30
  • wtorek: 16:00–17:30
  • środa: 16:00–17:30
  • czwartek: 08:00–10:00
  • piątek: 08:00–10:00
  • sobota: 08:00–10:00
  • niedziela: Zamknięte

Nowe noclegi

Nowe to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowe
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°38'42N, 18°43'44E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021