Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502
(4.7 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Grodzisko Skała 502 - najwyższy punkt południowej Jury

Grodzisko Skała 502 to okazały ostaniec wapienny, który wznosi się ponad Jerzmanowicami na Jurze, niedaleko hotelu Chochołowy Dwór.  To najwyższy punkt południowej części Jury oraz drugie co do wysokości wzniesienie na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Skałka 502 to typowy przykład wierzchowinowej formy skalnej powstałej w warunkach klimatu tropikalnego.

Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502 (Wyjrzoł)
Grodzisko Skała 502 (Wyjrzoł)

Skąd nazwa Skała 502?

Pomiary na początku XX wieku wskazały wysokość ostańca na 502 m n.p.m. i stąd wzięła się jego nazwa. Dopiero pomiary z lat 90. XX wieku zweryfikowały tę wysokość i obecnie przyjmuje się wysokość ponad 512 m n.p.m. Nazwa Skała 502 jednak już się ostała. Ponadto ostaniec ten nazywany jest często Grodziskiem. Takie miano często figuruje na mapach. Ale nie wiem, czy kiedykolwiek słyszałeś, że skała ta nazywana jest też Wyjrzoł.Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502

Grodzisko - lokalizacja

Ostaniec wznosi się niedaleko trasy nr 94 wiodącej ze Śląska do Krakowa, nieco na południowy wschód od centrum Jerzmanowic, niedaleko Jaskini Nietoperzowej. Trudno pomylić ten ostaniec z innymi okolicznymi nie tylko ze względu na wysokość, ale również na fakt, że stoi na nim betonowy, wysoki słup (pozostałość wieży triangulacyjnej). 

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

Widoki ze skałki 502

Z góry roztacza się piękna panorama Doliny Będkowskiej, bardzo popularnej wśród turystów, gdzie znajduje się słynna Brandysówka - mekka wspinaczy. Również i Skałka 502 przez lata przyciągała miłośników wspinaczki, poprowadzone są tutaj trasy, ale wspinanie jest dziś nieco utrudnione ze względu na właściciela tych terenów. Można natomiast wejść na szczyt dość łatwą drogą, bokiem ostańca, po kamiennych "schodkach". Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na szeroką okolicę! Przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd Babią Górę, a nawet Tatry!

Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Dojście na szczyt skały jest szybkie i średniotrudne

Adres

Skałka 502 - 512 m n.p.m.
ul. Jurajska, Pod Grodziskiem, Jerzmanowice
niebieski szlak

GPS: 50°12'1N, 19°46'11E

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grodzisko Skała 502
dojście do Grodziska
dojście do Grodziska
Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502
Grodzisko Skała 502
Skałka 502 w Jerzmanowicach
Dojście do Grodziska
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

EmiZtg

Miejsce, w którym wspinałam się po raz pierwszy. To zdanie o problematycznym właścicielu to dalece posunięty eufemizm. Prawdopodobnie to nie właściciel, ale jakiś mieszkaniec wioski z problemami psychicznymi smaruje ringi zjazdowe... Można się wspinać z patykiem lub czymś innym do czyszczenia ringów, no ale zapach zabija, więc chyba nie warto tam w ogóle jeździć.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023