Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym

Dąb Cysters w Rudach

Dąb Cysters w Rudach to wspaniały okaz dębu szypułkowego. To najstarsze drzewo w parku przyklasztornym oraz jedno z najstarszych i najbardziej okazałych drzew na całym Górnym Śląsku! Stanowi oczywiście pomnik przyrody.Dąb Cysters stoi za klasztorem w Rudach, liczy sobie prawie 500 lat, a jego wysokość to nieco ponad 30 m. Obwód pnia mierzy ponad 700 cm. Piękne jest to drzewo, z ogromnym pniem, na dole pustym, który tworzy tym samym schronienie mogące pomieścić kilka osób.

Potomkowie Dębu w całej Polsce

W ostatnich latach podjęto ciekawą inicjatywę związaną z tym dębem, a mianowicie z żołędzi dębu hoduje się młode sadzonki, które w postaci potomków Dębu Cysters sadzone są w całej Polsce. Początkowo stworzono ponad 20 sadzonek, które rosną teraz w gminach cysterskich na Szlaku Cysterskim w całej Polsce, a obecnie każdy może sobie taką sadzonką kupić w klasztorze. Tym sposobem Dąb Cysters nigdy tak naprawdę nie umrze 🙂Aleja Dębów Papieskich

Niedawno też koło Dębu Cysters powstała pierwsza w Polsce Aleja Dębów Papieskich, na której posadzono młode dęby o imieniach trzech ostatnich papieży.

Dąb Cysters
Dąb Cysters

Dąb Cysters
ul. Cysterska, RudyRudy noclegi

Rudy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację