Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dąb Cysters w Rudach to wspaniały okaz dębu szypułkowego. To najstarsze drzewo w parku przyklasztornym oraz jedno z najstarszych i najbardziej okazałych drzew na całym Górnym Śląsku! Stanowi oczywiście pomnik przyrody.Dąb Cysters stoi za klasztorem w Rudach, liczy sobie prawie 500 lat, a jego wysokość to nieco ponad 30 m. Obwód pnia mierzy ponad 700 cm. Piękne jest to drzewo, z ogromnym pniem, na dole pustym, który tworzy tym samym schronienie mogące pomieścić kilka osób.

Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym
Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym


Potomkowie Dębu w całej Polsce

W ostatnich latach podjęto ciekawą inicjatywę związaną z tym dębem, a mianowicie z żołędzi dębu hoduje się młode sadzonki, które w postaci potomków Dębu Cysters sadzone są w całej Polsce. Początkowo stworzono ponad 20 sadzonek, które rosną teraz w gminach cysterskich na Szlaku Cysterskim w całej Polsce, a obecnie każdy może sobie taką sadzonką kupić w klasztorze. Tym sposobem Dąb Cysters nigdy tak naprawdę nie umrze 🙂

Aleja Dębów Papieskich

Niedawno też koło Dębu Cysters powstała pierwsza w Polsce Aleja Dębów Papieskich, na której posadzono młode dęby o imieniach trzech ostatnich papieży.

Dąb cysters w Rudach
Dąb cysters w Rudach

Dąb Cysters
ul. Cysterska, RudyRudy noclegi

Rudy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020