Dąb Cysters w Rudach

Dąb Cysters
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Dąb Cysters w Rudach to wspaniały okaz dębu szypułkowego. To najstarsze drzewo w parku przyklasztornym oraz jedno z najstarszych i najbardziej okazałych drzew na całym Górnym Śląsku! Stanowi oczywiście pomnik przyrody.

Dąb Cysters stoi za klasztorem w Rudach, liczy sobie prawie 500 lat, a jego wysokość to nieco ponad 30 m. Obwód pnia mierzy ponad 700 cm. Piękne jest to drzewo, z ogromnym pniem, na dole pustym, który tworzy tym samym schronienie mogące pomieścić kilka osób.

Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym
Dąb Cysters najstarszy dąb w parku klasztornym


Potomkowie Dębu w całej Polsce

W ostatnich latach podjęto ciekawą inicjatywę związaną z tym dębem, a mianowicie z żołędzi dębu hoduje się młode sadzonki, które w postaci potomków Dębu Cysters sadzone są w całej Polsce. Początkowo stworzono ponad 20 sadzonek, które rosną teraz w gminach cysterskich na Szlaku Cysterskim w całej Polsce, a obecnie każdy może sobie taką sadzonką kupić w klasztorze. Tym sposobem Dąb Cysters nigdy tak naprawdę nie umrze 🙂

Aleja Dębów Papieskich

Niedawno też koło Dębu Cysters powstała pierwsza w Polsce Aleja Dębów Papieskich, na której posadzono młode dęby o imieniach trzech ostatnich papieży.

Dąb cysters w Rudach
Dąb cysters w Rudach

Dąb Cysters
ul. Cysterska, Rudy

Noclegi w Rudach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 16)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024