Dąb Cysters

Dąb Cysters w Rudach

(4.4 głosów: 15)

Dąb Cysters w Rudach to wspaniały okaz dębu szypułkowego. To najstarsze drzewo w parku przyklasztornym oraz jedno z najstarszych i najbardziej okazałych drzew na całym Górnym Śląsku! Stanowi oczywiście pomnik przyrody.Dąb Cysters stoi za klasztorem w Rudach, liczy sobie prawie 500 lat, a jego wysokość to nieco ponad 30 m. Obwód pnia mierzy ponad 700 cm. Piękne jest to drzewo, z ogromnym pniem, na dole pustym, który tworzy tym samym schronienie mogące pomieścić kilka osób.

Dąb cysters w Rudach
Dąb cysters w Rudach

Potomkowie Dębu w całej Polsce

W ostatnich latach podjęto ciekawą inicjatywę związaną z tym dębem, a mianowicie z żołędzi dębu hoduje się młode sadzonki, które w postaci potomków Dębu Cysters sadzone są w całej Polsce. Początkowo stworzono ponad 20 sadzonek, które rosną teraz w gminach cysterskich na Szlaku Cysterskim w całej Polsce, a obecnie każdy może sobie taką sadzonką kupić w klasztorze. Tym sposobem Dąb Cysters nigdy tak naprawdę nie umrze 🙂Aleja Dębów Papieskich

Niedawno też koło Dębu Cysters powstała pierwsza w Polsce Aleja Dębów Papieskich, na której posadzono młode dęby o imieniach trzech ostatnich papieży.

Dąb Cysters
ul. Cysterska, RudyRudy noclegi

Rudy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rudy Górny Śląsk
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
pomniki przyrody dęby
50°11'39N, 18°26'58E
05 październik 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację