Bory Tucholskie

Bory Tucholskie, JureK
Zalew Koronowski - wodniacki raj..., JureK
Jezioro Krzywogoniec, JureK
Osada Świt w Borach Tucholskich - jeden z zabytkowych dębów, JureK
Fojutowo - kanał, JureK
Krzywogoniec - ścieżka przez las, JureK
Zapora - zbiornik Mylof i okolica, JureK
Piekiełko nad Brdą, JureK
Piekiełko nad Brdą, JureK
Dorodne borowiki, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Borów Tucholskich (10)

Bory Tucholskie rozciągają się w północnej części kraju w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim, od Pojezierza Kaszubskiego na północy po okolice Bydgoszczy na południu.Bory Tucholskie to kraina o największej lesistości w Polsce, urzekająca ogromem kompleksu leśnego, niepowtarzalnym pięknem krajobrazu i bogactwem zasobów przyrody ożywionej. Ponadto bardzo liczne jeziora, rzeki o krętych dolinach (m.in. Wda i Brda, która stanowi piękny szlak kajakowy, torfowiska i bagna, stare, urocze osady, to wszystko sprawia, że obaszar ten zaliczany jest do najpiękniejszych zakątków Polski.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Obszar leśny Borów Tucholskich to prawie jednolity bór sosnowy - dzieło gospodarki ludzkiej, czasem krótkowzrocznej i rabunkowej, ale zachowały się tutaj relikty dawnej szaty roślinnej w postaci cennych lasów mieszanych zamienionych na rezerwaty przyrody, świadczące o naturalnym składzie dawnych, bezkresnych puszcz pomorskich. Na najcenniejszych obszarach powstał tutaj Park Narodowy Bory Tucholskie.

Flora Borów

Z rzadka więc pośród sosnowego boru znaleźć można okazy flory pradawnej, m.in: brzozę karłowatą, brekinię, cis, dąb czy grab. W miejscach wilgotnych porasta olcha, natomiast na piaskach z gliną jesion, osika, klon, lipa i buk.Fauna Borów

W tym leśnym świecie dawniej zamieszkiwały niedźwiedzie i wilki, dziś spotkamy tylko drobniejszą zwierzynę - dziki, lisy, daniele, jelenie, a z ptactwa najciekawsze okazy to głuszce, czaple i czarne bociany.

Liczne gospodarstwa agroturystyczne powstałe w tym rejonie gwarantują niezapomniany wypoczynek na łonie natury, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, którzy znajdą tu czyste jeziora, nieskażone powietrze, zielone łąki i lasy oraz zdrową żywność.

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2017-10-20 11:53:13

Bory Tucholskie to dosyć popularny region turystyczny, więc myślę że z samym noclegiem nie będzie żadnego problemu. Do jakiej kwoty szukasz miejsca? Podaj więce jszczegółów i wtedy doradzimy.

2017-09-28 12:56:11

Czy ktoś był i może mi polecić jakiś <a href=http://hanzapalac.pl/47/pokoje/apartamenty>nocleg Bory Tucholskie</a> to jedno z mich podróżniczych marzeń, jeśli chodzi o Polskę :) Będe zobowiązany. Pozdrawiam

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: