Akwedukt w Fojutowie, Anna Piernikarczyk

Dojazd do akweduktu

Akwedukt w Fojutowie to niecodzienna budowla znajdująca się przy trasie Tuchola - Czersk. Jadąc od Tucholi za wsią Legbąd przejeżdżamy przez most na kanale Brdy i na skrzyżowaniu przy moście skręcamy w lewo. Następnie jedziemy około 5 km leśną drogą do Fojutowa.Akwedukt ten to niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Swoją ideą nawiązuje do rzymskich akweduktów. Jest największą z trzech budowli tego typu na Wielkim Kanale Brdy, a nawet w całej Polsce. Szerokość akweduktu w Fojutowie to 75 m a różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9 m.

Akwedukt zbudowano w 1848 roku, by połączyć Czerską Strugę z kanałem Brdy. Początkowo była to budowla kamienno - ceglana. Ostatni kapitalny remont miał miejsce w 2002 roku.

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°43'17" N, 17°54'10" E
Pomorskie
2017-02-09
2020-01-28 13:46
Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą