Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Kościół Św. Anny w Przechlewie

Kościół Św. Anny w Przechlewie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Parafia w Przechlewie od 1772 roku była ważnym "posterunkiem życia koscielnego" na zachodniej granicy Rzeczypospolitej. O obecnym, ciekawym kościele Św. Anny przeor klasztoru kartuzów J. V. Schwengel zapisał: (...) „1720 proboszcz Ierzykiewicz piękny i ozdobny kościół częściowo z drewna częściowo z cegły wystawił. Jego następca part zakupił 3 nowe ołtarze piękne i organy pozłacane”.

W latach 1898-1901 do szkieletowej świątyni dobudowano ceglaną nawę poprzeczną i prezbiterium. Część szkieletowa wzniesiona była na planie prostokąta, a po rozbudowie kościół uzyskał plan krzyża łacińskiego. Przy północnym ramieniu transeptu od wschodu znajduje się zachrystia, a po stronie południowej niska wieżyczka na planie koła.

W starej części kościoła zachowała się płyta nagrobna Prądzyńskich nad kryptą. W XVIII wieku Prądzyńscy byli właścicielami pobliskiej Dąbrówki. Na suficie w szkieletowej nawie dekoracja malarska o charakterze narracyjnym, z ornamentyką roślinną. W witrażowych oknach w transepcie utrwalone nazwiska fundatorów rozbudowy kościoła.

Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe - 3 ołtarze, ambona z rzeźbiarskimi przedstawieniami Chrystusa i ewangelistów, chrzcielnica oraz prospekt organowy. Na placu kościelnym widoczny jest gotycki dzwon z 1405 roku i drugi, odlany w 1909 roku w Szczecinie.
Tekst: Urząd Gminy Przechlewo

Kościół Św. Anny
ul. Młyńska 3, Przechlewo
tel. 59/ 833-46-12

 

Noclegi w Przechlewie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024