Kościół Św. Anny w Przechlewie

Kościół Św. Anny w Przechlewie

(4.4 głosów: 5)

Parafia w Przechlewie od 1772 roku była ważnym "posterunkiem życia koscielnego" na zachodniej granicy Rzeczypospolitej. O obecnym, ciekawym kościele Św. Anny przeor klasztoru kartuzów J. V. Schwengel zapisał: (...) „1720 proboszcz Ierzykiewicz piękny i ozdobny kościół częściowo z drewna częściowo z cegły wystawił. Jego następca part zakupił 3 nowe ołtarze piękne i organy pozłacane”.W latach 1898-1901 do szkieletowej świątyni dobudowano ceglaną nawę poprzeczną i prezbiterium. Część szkieletowa wzniesiona była na planie prostokąta, a po rozbudowie kościół uzyskał plan krzyża łacińskiego. Przy północnym ramieniu transeptu od wschodu znajduje się zachrystia, a po stronie południowej niska wieżyczka na planie koła.

W starej części kościoła zachowała się płyta nagrobna Prądzyńskich nad kryptą. W XVIII wieku Prądzyńscy byli właścicielami pobliskiej Dąbrówki. Na suficie w szkieletowej nawie dekoracja malarska o charakterze narracyjnym, z ornamentyką roślinną. W witrażowych oknach w transepcie utrwalone nazwiska fundatorów rozbudowy kościoła.Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe - 3 ołtarze, ambona z rzeźbiarskimi przedstawieniami Chrystusa i ewangelistów, chrzcielnica oraz prospekt organowy. Na placu kościelnym widoczny jest gotycki dzwon z 1405 roku i drugi, odlany w 1909 roku w Szczecinie.
Tekst: Urząd Gminy Przechlewo

Kościół Św. Anny
ul. Młyńska 3, Przechlewo
tel. 59/ 833-46-12

 Przechlewo noclegi

Przechlewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Przechlewo
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°48'2N, 17°15'10E
27 maj 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację