Parafia w Przechlewie od 1772 roku była ważnym "posterunkiem życia koscielnego" na zachodniej granicy Rzeczypospolitej. O obecnym, ciekawym kościele Św. Anny przeor klasztoru kartuzów J. V. Schwengel zapisał: (...) „1720 proboszcz Ierzykiewicz piękny i ozdobny kościół częściowo z drewna częściowo z cegły wystawił. Jego następca part zakupił 3 nowe ołtarze piękne i organy pozłacane”.
W latach 1898-1901 do szkieletowej świątyni dobudowano ceglaną nawę poprzeczną i prezbiterium. Część szkieletowa wzniesiona była na planie prostokąta, a po rozbudowie kościół uzyskał plan krzyża łacińskiego. Przy północnym ramieniu transeptu od wschodu znajduje się zachrystia, a po stronie południowej niska wieżyczka na planie koła.
W starej części kościoła zachowała się płyta nagrobna Prądzyńskich nad kryptą. W XVIII wieku Prądzyńscy byli właścicielami pobliskiej Dąbrówki. Na suficie w szkieletowej nawie dekoracja malarska o charakterze narracyjnym, z ornamentyką roślinną. W witrażowych oknach w transepcie utrwalone nazwiska fundatorów rozbudowy kościoła.
Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe - 3 ołtarze, ambona z rzeźbiarskimi przedstawieniami Chrystusa i ewangelistów, chrzcielnica oraz prospekt organowy. Na placu kościelnym widoczny jest gotycki dzwon z 1405 roku i drugi, odlany w 1909 roku w Szczecinie.
Tekst: Urząd Gminy Przechlewo
Kościół Św. Anny
ul. Młyńska 3, Przechlewo
tel. 59/ 833-46-12
Przechlewo noclegi
Przechlewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!