Kościół Św. Anny w Przechlewie

Kościół Św. Anny w Przechlewie

(4.4 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Parafia w Przechlewie od 1772 roku była ważnym "posterunkiem życia koscielnego" na zachodniej granicy Rzeczypospolitej. O obecnym, ciekawym kościele Św. Anny przeor klasztoru kartuzów J. V. Schwengel zapisał: (...) „1720 proboszcz Ierzykiewicz piękny i ozdobny kościół częściowo z drewna częściowo z cegły wystawił. Jego następca part zakupił 3 nowe ołtarze piękne i organy pozłacane”.

W latach 1898-1901 do szkieletowej świątyni dobudowano ceglaną nawę poprzeczną i prezbiterium. Część szkieletowa wzniesiona była na planie prostokąta, a po rozbudowie kościół uzyskał plan krzyża łacińskiego. Przy północnym ramieniu transeptu od wschodu znajduje się zachrystia, a po stronie południowej niska wieżyczka na planie koła.W starej części kościoła zachowała się płyta nagrobna Prądzyńskich nad kryptą. W XVIII wieku Prądzyńscy byli właścicielami pobliskiej Dąbrówki. Na suficie w szkieletowej nawie dekoracja malarska o charakterze narracyjnym, z ornamentyką roślinną. W witrażowych oknach w transepcie utrwalone nazwiska fundatorów rozbudowy kościoła.

Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe - 3 ołtarze, ambona z rzeźbiarskimi przedstawieniami Chrystusa i ewangelistów, chrzcielnica oraz prospekt organowy. Na placu kościelnym widoczny jest gotycki dzwon z 1405 roku i drugi, odlany w 1909 roku w Szczecinie.
Tekst: Urząd Gminy PrzechlewoKościół Św. Anny
ul. Młyńska 3, Przechlewo
tel. 59/ 833-46-12

 

Kościół Św. Anny w Przechlewie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Przechlewa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Przechlewo noclegi

Przechlewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Przechlewo
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
53°48'2N, 17°15'10E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021