Najpiękniejsze atrakcje w Polsce

Najnowsze wpisy na naszym blogu

Szlak Kopernikowski. Ramię w ramię z Kopernikiem przez Warmię

Razem z Mikołajem Kopernikiem przemierzaliśmy Szlak Kopernikowski województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedziliśmy atrakcyjny Olsztyn, współczesną stolicę Warmii z ujmującymi zabytkami oraz malowniczymi jeziorami. Zwiedziliśmy piękne kościoły w Ornecie i okolicy. 

Zatrzymaliśmy my się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie podziwialiśmy bodaj najpiękniejszą salę gotycką w Polsce. W Gietrzwałdzie nieco poza Szlakiem zachwycaliśmy się deskalami i pyszną kuchnią, a we Fromborku poznaliśmy największą w Europie warownię katedralną. Pospacerowaliśmy też brzegiem morza. Wszystko to w przeddzień Roku Kopernikańskiego w 2023 roku.

05 grudzień 2022 11:36

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23

Góry jesienią i zimą, co zabrać i jak się przygotować?

Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.

Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

01 grudzień 2022 10:01

Jezioro Żywieckie wśród gór

A gdybym Was zapytała o najpiękniejsze jezioro w Polsce, to co byście napisali? Spośród jezior województwa śląskiego mnie chyba najbardziej urzeka Jezioro Żywieckie. Uwielbiam je i jeśli tylko mogę, to chętnie je odwiedzam. Otoczone górami, tworzy prześliczną scenerię, urozmaiconą linię brzegową, fajny teren wodnej rekreacji i bardzo przyjemne ścieżki spacerowe. Co prawda plaże lepsze znajdziecie na pobliskim Jeziorze Międzybrodzkim, ale jakoś to Żywieckie bardziej mnie pociąga, swoją aurą tajemniczości i magią.

A czy wiecie, że Jezioro Żywieckie powstało jako sztuczny zbiornik w poprzednim wieku? Z powodu licznych powodzi w okolicy, spiętrzono zaporą wody rzeki Soły, zalewając przy tym kilka miejscowości, a nawet cmentarze. Dziś już się nie pamięta o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy, a turystyka nad jeziorem rozkwitła z dużą mocą. To piękne miejsce na sezon, ale i na wędrówki poza nim. Wokół czekają beskidzkie szczyty, a pobliżu atrakcyjny Żywiec. A czemu dzisiaj o jeziorze? Wkrótce u nas pojawi się ich więcej, bądźcie z nami!

14 listopad 2022 21:02

Sokolica - 100-metrowa skała na Jurze!

Choć to nie pienińska Sokolica, to i tak bardzo ją lubię. Sterczy monumentalnie w sercu malowniczej Doliny Będkowskiej. Robi wrażenie, to jej trzeba przyznać. To najwyższa skalna ściana nie tylko Dolinek Krakowskich, ale całej Jury. Liczy blisko 100 metrów! I dziś nie chodzi o wysokość bezwzględną, czyli mierzoną względem poziomu morza, a wysokość względną, czyli po prostu wysokość skały widoczną gołym okiem. To jedna z ulubionych skał wspinaczkowych w tej okolicy (poza Dupą Słonia stojącą bardziej w głębi doliny). Przy ładnej pogodzie zawsze spotkać tu można wiszących na linie. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Niektóre mają najwyższe stopnie trudności.

Taka wspinaczka nam nie w głowie, ale o tym, żeby stanąć na szczycie Sokolicy myślałam już od dawna. Warto spełniać takie małe marzenia, bo z dużymi już tak łatwo nie jest. Spod Brandysówki cofnęliśmy się więc trochę nad potok i stąd stromą ścieżką ruszyliśmy pod górę. O ile inne podejścia na ostańce jurajskie są dość proste i szybkie, tu jest inaczej. Naprawdę stromo i męcząco. Szczególnie z Amelią na plecach. Łukasz przyznał się potem, że pod koniec już myślał, że nie da rady. Nie polecam absolutnie iść tu z małymi dziećmi na nóżkach. Również z powodu wysokości na górze. Kolana mi miękną, jak widzę dzieci na skałkach, a tutaj nawet nie brałam takiej opcji pod uwagę. Na szczęście był wieczór, więc Amelia chyliła się do snu i spokojnie siedziała w nosidle. Widok stąd jest bardzo ładny, idealny za zachód słońca.

14 listopad 2022 11:11

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

14 listopad 2022 10:55

Skałka 502 - najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej

Skałka 502 ponad Jerzmanowicami to najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej i drugi co do wysokości na całej Jurze, po Górze Janowskiego z Zamkiem Ogrodzieniec. Tak naprawdę ma wysokość ponad 512 m n.p.m., ale po wcześniejszych pomiarach zachował już nazwę 502. Na mapach znajdziesz też nazwę Grodzisko.

Nieraz mówiłam Wam, że na groźnie wyglądające skałki na Jurze można wejść ścieżkami bokiem czy od tyłu. To idealny przykład. Skałka imponująca, a wchodzi się na nią dosłownie w moment. Może z malutkimi dziećmi nie polecam, ale dla dorosłego bez większych problemów.

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut z Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

10 listopad 2022 10:41

Zandka w Zabrzu - jedno z najpiękniejszych osiedli robotniczych na Śląsku

Zabrze to nasze sąsiednie miasto, a znamy je tak naprawdę dość słabo. Kiedy zbliżaliśmy się ostatnio do tego klimatycznego cmentarza żydowskiego, mignęły mi między zielenią ubarwioną jesienią piękne domy. Spacerując między macewami, już rodził się plan w głowie, by tam zajrzeć. Choć dzień się chylił.

Jak się okazało, to robotnicze osiedle Zandka, zbudowane na początku XX wieku dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka (to ten nasz książę Guido ze Świerklańca). Bardzo zdobne te domy, podobne do siebie w rzucie, ale różniące się bryłą i dachami. Niektóre z drewnianą konstrukcją szkieletową, dodającą sporo uroku.

09 listopad 2022 18:20

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Jesienna Jura - Mirów i Bobolice o zachodzie słońca!

Juhu, znowu można spacerować malowniczą Grzędą Mirowską na Jurze i przejść od zamku do zamku. Co prawda musimy za to zapłacić, ale przynajmniej ten piękny odcinek szlaku znowu jest dostępny!

W połowie drogi widać obydwa średniowieczne zamki, dzieli je w sumie około 1,5 km ścieżki. A gdy z niej nieco zboczysz, to odkryjesz wejście do Jaskini Stajnia. Znaleziono tu najstarsze w Polsce szczątki człowieka. Kopalnego krewniaka - neandertalczyka, którego okrzyknięto Bobolusem 🙂 Owe znaleziska to zęby. Tak naprawdę należały do kilku osób. Jaskinia jest dostępna, bezpieczna i wysoka. Korytarz liczy około 30 km. Po całej Grzędzie oprowadziła nas Amelia, bo miała specjalną mapę. Dzięki temu ważnemu zadaniu, przeszła całą trasę na własnych nóżkach, a do jaskini weszła pierwsza i tak pewnie, jakby to była dla niej codzienność 😉

Tak doszliśmy do Zamku Mirów, który był kiedyś zwykłą strażnicą, podległą Bobolicom. Z czasem rozrósł się do samodzielnej warowni. Legenda mówi, że zamkami władali bracia: Mir i Bobol, którzy poprztykali się o kobietę. Mir miał piękną ukochaną, ale i Bobolowi przypadła ona do gustu. I to z wzajemnością. Przyłapawszy ich na zdradzie, Mir zabił młodszego brata, a dziewczynę zamurował w lochach. Odtąd straszy tu jako Biała Dama. Dzisiaj Mirów znów goni Bobolice, bo za sprawą rodziny Laseckich i on powstaje z ruin.

Bobolicki zamek zrobił to już lat kilkanaście temu, słynąc obecnie na Jurze jako jeden z nielicznych odbudowanych zamków. Cały kompleks pięknie się prezentuje tworząc tak malowniczą scenerię, że upodobali ją sobie twórcy filmowi. Bobolice zagrały Wawel w "Koronie Królów", pojawiły się w teledysku do "Meridy Walecznej". We wnętrzach zobaczyliśmy kilka sal z wystawą zbroi i mebli. Maleńka, ale efektowna jest też kaplica. Cała impreza nie jest bardzo tania, bo wraz ze zwiedzaniem zamku w Bobolicach wyniosło nas to niemal 100 zł naszą ekipą.

03 listopad 2022 10:17

Cmentarz żydowski w Zabrzu - klimatyczne miejsce pamięci

Niesamowite miejsce odwiedziliśmy kilka dni temu! Warto Was posłuchać, inspirujcie nas częściej. To kirkut w Zabrzu czyli 150-letni ogród żydowskiej pamięci, jak nazwał go Pan Dariusz Walerjański - historyk i opiekun tego miejsca.

Cmentarz żydowski znajduje się przy ulicy Cmentarnej 15, za charakterystyczną, pomarańczową bramą, zwykle zamkniętą. Otwiera się 1 listopada i w okolicach 15 maja, w niedzielę. Wtedy można wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.

Poza tymi terminami można skontaktować się z oficjalnym profilem na Facebooku Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor i odebrać klucz. Polecam, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce. Klimatyczne i pełne historii.

03 listopad 2022 10:01
Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki

Bo Polska zachwyca!

Cześć, tu Ania i Łukasz Piernikarczyk. Podróże po Polsce są naszą pasją od lat. Szukamy turystycznych atrakcji, tych popularnych i jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielimy. Będzie nam bardzo miło, jeśli staną się dla Ciebie inspiracją!

Blogujemy od 2005 roku, zaczynałam tylko z Łukaszem, jako młode małżeństwo. Dziś to już cała aktywna rodzinka z naszymi trzema córkami - Natalią, Dominiką i najmłodszą Amelką. Pokazujemy im piękną Polskę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja.
Naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!

Nasze media społecznościowe:

Nasza ostatnia podróż

Szlak Kopernikowski. Ramię w ramię z Kopernikiem przez Warmię

Razem z Mikołajem Kopernikiem przemierzaliśmy Szlak Kopernikowski województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedziliśmy atrakcyjny Olsztyn, współczesną stolicę Warmii z ujmującymi zabytkami oraz malowniczymi jeziorami. Zwiedziliśmy piękne kościoły w Ornecie i okolicy. 

Zatrzymaliśmy my się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie podziwialiśmy bodaj najpiękniejszą salę gotycką w Polsce. W Gietrzwałdzie nieco poza Szlakiem zachwycaliśmy się deskalami i pyszną kuchnią, a we Fromborku poznaliśmy największą w Europie warownię katedralną. Pospacerowaliśmy też brzegiem morza. Wszystko to w przeddzień Roku Kopernikańskiego w 2023 roku.

Czytaj dalej...

Ciekawe miejsca w Polsce

Odkąd pamiętamy, podróżujemy, szukając ciekawych miejsc w Polsce. Odwiedziliśmy już wszystkie województwa. Nieobce są nam zamki i pałace, doliny i góry, wsie czy miasta. Przedeptaliśmy niemal każdy park narodowy czy turystyczny region w kraju. Uwielbiamy zamki i skanseny, ruiny i zadbane zabytki. Nasze dziewczyny ciągną nas do parków rozrywki, więc i te nie mają przed nami tajemnic. Jesteśmy bardzo ciekawi niemal każdej polskiej atrakcji. Czy to słynnego hitu czy nieodkrytej jeszcze perełki.

Wakacje w Polsce

Uwielbiamy odwiedzać regiony Polski, osiąść w nich na dłużej i czerpać z niego ile się da, odwiedzając przeróżne jego atrakcje. Tak robimy w każde wakacje. Jesteśmy przekonani, że w każdym zakątku Polski coś warto zobaczyć. Dotąd nigdy się nie zawiedliśmy. Bardzo lubimy również wyjazdy weekendowe czy jednodniowe. Choćby szybki wypad za miasto czy na szlak może przynieść wiele estetycznych, wręcz duchowych wrażeń. O tych możesz przeczytać na naszym blogu.

Najciekawsze regiony dla nas?

Pochodzimy ze Śląska, więc z racji bliskości naszą ulubioną krainą jest Jura Krakowsko Częstochowska, gdzie perłą jest Ojcowski Park Narodowy, ale i na terenie województwa śląskiego znaleźć można sporo ciekawostek - skałek, zamków czy jaskiń. Wiemy też, co warto odwiedzić w górach, np. Beskidach. Uwielbiamy również Dolny Śląsk z widokowymi Karkonoszami czy Górami Stołowymi. Zauroczyła nas również malownicza Dolina Baryczy. Małopolska również nas woła, bo któż by się oparł pięknym Tatrom, Pieninom. A i miasta tu cudowne - Kraków, Lanckorona, Szczawnica...

Przed laty zwiedziliśmy Podlasie ze wspaniałymi cerkwiami i uroczymi zabytkami innych kultur. Od kilku lat odkrywamy wspaniałe widoki Mazurskich Wielkich Jezior. Morze Bałtyckie ze wspaniałymi plażami i gwarnymi lub zacisznymi kurortami również nie jest nam obce. Jak widać niemal każde miejsce w Polsce może być dla nas niezwykle klimatyczne o każdej porze roku.

Zaplanuj z nami ciekawy wyjazd

Oddajemy Tobie nasz blog, w którym przez wiele lat gromadzimy ciekawostki o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Opisaliśmy już tysiące atrakcji turystycznych, bo podróżowanie po Polsce może być inspirujące i ubogacające. Może i Ty odkryjesz, że takie wypady pozwalają przyjemnie oderwać się od szarej rzeczywistości. Pomysłów na wycieczkę znajdziesz u nas mnóstwo, chętnie Cię zainspirujemy.

TOP 20 atrakcji w Polsce

Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze atrakcje w Polsce? Co miesiąc tworzymy takie zestawienie - to poniżej przedstawia je w listopadzie 2022. Ranking stworzyliśmy na podstawie Waszych odwiedzin tych atrakcji na naszym blogu. Wiele z nich to gotowe pomysły na udany wypad w teren.

TOP 20 atrakcji turystycznych w Polsce
Youtube

Zobacz nasze filmy i subskrybuj kanał!

Czasem ruchomy obraz mówi więcej niż tekst czy zdjęcia. Dlatego tworzymy filmy podróżnicze, w których zobaczysz jak Polska może być piękna. Zapraszamy!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022
Pobierz naszą aplikację