Festiwal Smaku - Restauracja Dworek Donnersmarck, Piekary Śląskie

Festiwal Smaku - Restauracja Dworek Donnersmarck, Piekary Śląskie

Recenzje
2017-11-10

Podczas Festiwalu Smaku 6-11 listopada 2017 Tarnowskie Góry i Piekary Śląskie mieliśmy przyjemność odwiedzić Restaurację Dworek Donnersmarck w Piekarach Śląskich, w dzielnicy Józefka. To było bardzo ciekawe przeżycie kulinarne, wyjątkowo smaczne i w pięknych okolicznościach klimatycznego dworku. Polecam zarówno samą Restaurację, jak i to wydarzenie cykliczne, odbywające się w różnych miastach.Dworek Donnersmarck to dawny, historyczny dworek myśliwski, należący niegdyś do niezwykle wpływowego rodu na Śląsku - rodziny Henckel von Donnersmarck, znanych między innymi z okazałych pałaców w Świerklańcu, Nakle czy Brynku. To tutaj, na Józefce, w 1846 roku hrabia urządził swój pałacyk myśliwski w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, który stanowił świetną bazę do wypraw na leśne łowy. Tutaj podejmował baronów i zacnych gości i wspólnie biesiadowali.Tradycję tę kontynuuje dziś Restauracja Dworek Donnersmarck o wystroju myśliwskim i wyjątkowym klimacie. Serwowana jest tutaj zgodnie z tradycją dziczyzna i to bardzo zróżnicowana, na talerzu zobaczyć można dzika, sarnę, jelenia czy przepiórkę. Ponadto są tradycyjne dania śląskie oraz wykwintne, nowoczesne smaki. Wszystko w pięknej odsłonie, zgodnie z obecną kulinarną estetyką.

My zakosztowaliśmy dań specjalnie przygotowanych z okazji Festiwalu Smaku czyli krem z papryki z prażoną czarnuszką na przystawkę, płatki cielęciny z marynaty ziołowo-miodowej w asyście kopytek i pieprznika jadalnego (kurek) duszonego w śmietanie, puree z czerwonej kapusty jako danie główne oraz lody śmietankowe z karmelizowanymi migdałami, podane na musie truskawkowym na deser. Reguły są bardzo jasne, danie główne z przystawką kosztuje 20 zł, zaś deser z napojem 10 zł. Można wziąć cały zestaw, ale nie trzeba. Nam jednak Pani polecała komplet i tak też zrobiliśmy. Była to dobra decyzja, deser był pyszny, a porcje podczas Festiwalu są nieco mniejsze niż standardowo i nie mieliśmy problemu zjeść całości. Zaskoczyły nas smakowite, niecodzienne kopytka, sos kurkowy był wyśmienity, cielęcina mięciutka i smaczna. Puree z kapusty świetne jako dodatek, a w lodach robotę zrobiły karmelizowane migdały, aż chciało się talerz wylizać z musem truskawkowym:)

Wizytę w Dworku Donnersmarck w Piekarach Śląskich podczas Festiwalu Smaku uważam za bardzo udaną, z pewnością wybierzemy się jeszcze do innych restauracji podczas tego wydarzenia w przyszłości, polecam wszystkim zarówno Festiwal, jak i tę Restaurację.Strona Dworku
Strona Festiwalu

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020