Bo Polska zachwyca, a świat też piękny!

Wapiennik i Ogród Japoński. Skarby Starej Morawy

Znasz Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie? Wydaje się to na końcu świata, a my trafiliśmy tu już po raz drugi! Stoi przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. To nie tylko historyczny obiekt, ale miejsce dla artystycznych dusz. Popadający w ruinę, zabytkowy wapiennik, odnalazł i przywrócił do życia w 1978 roku pan Jacek Rybczyński. Artysta, który dodatkowo stworzył wokół niego przepiękny i tajemniczy ogród japoński. Miejsce zachwyca, tym bardziej, gdy wsłuchać się w słowa kolejnego artysty i pasjonata, Michała Rybczyńskiego, który dziś opiekuje się tym miejscem i jest jego kustoszem.

24 maj 2024 12:35

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Najpiękniejsza i najdłuższa jaskinia w Sudetach!

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce, które polecam zwiedzić choć raz w życiu. To perełka Ziemi Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów zachwyca cudowną szatą naciekową. Obecnie przygotowywana jest tu nowa trasa turystyczna z długim korytarzem i olbrzymią Salą Mastodonta! Pamiętaj, że bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem! Zobacz więcej informacji o Jaskini Niedźwiedziej!

24 maj 2024 08:54

Kowadło w Górach Złotych zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski

Kowadło o wysokości 989 m n.p.m. w Górach Złotych należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To zaledwie 2 km podejścia w jedną stronę. Można zdobyć ten szczyt z dzieckiem. Na samym szczycie czeka pieczątka oraz informacja, że wierzchołek należy do KGP. Niestety nie ma widoków, bo góra jest zalesiona, ale i tak jest bardzo ładnie i zacisznie. Zobacz nasz opis szlaku na Kowadło!

22 maj 2024 11:09
Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki


Cześć, tu Ania i Łukasz Piernikarczyk. Podróże po Polsce są naszą pasją od lat. Szukamy turystycznych atrakcji, tych popularnych i jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielimy. Będzie nam bardzo miło, jeśli staną się dla Ciebie inspiracją!

Blogujemy od 2005 roku, zaczynałam tylko z Łukaszem, jako młode małżeństwo. Dziś to już cała aktywna rodzinka z naszymi trzema córkami - Natalią, Dominiką i najmłodszą Amelką. Pokazujemy im piękną Polskę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja.
Naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!
W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma

W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!

Nasze media społecznościowe:

Rudawiec w Górach Bialskich zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski

Rudawiec o wysokości 1112 m n.p.m. (choć spotyka się też wysokość 1106 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Bialskich, na ziemi kłodzkiej. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach. Na samym szczycie Korony Gór Polski czeka pieczątka, ale nie ma widoków, bo wierzchołek jest zalesiony. Warto podejść około 100 metrów dalej, wejść w wąską ścieżkę na prawo od szlaku, bo tam otwiera się całkiem ładna panorama. Zobacz opis naszej trasy, którą dodatkowo zaznaczyliśmy na mapie!

21 maj 2024 12:42

Kopalnia uranu w Kletnie. Najbardziej kolorowa sztolnia w Polsce!

Kopalnia uranu w Kletnie to miejsce wyjątkowe. O długiej, ciekawej i trudnej zarazem historii, a dziś z bardzo przyjazną atmosferą na podziemnej trasie turystycznej w najbardziej kolorowej sztolni w Polsce! Dlatego odwiedzając Kletno i słynną Jaskinię Niedźwiedzią, nie pomiń Kopalni uranu. Mówię całkiem serio, nie będziesz zawiedziony! 

Na trasie niemal na każdym kroku spotkasz "tęczowe", jak je nazwała Amelia, skupiska minerałów. To fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt czy malachit. Faktycznie, mienią się cudnymi kolorami tęczy! A to wszystko w przyjaznej atmosferze i bez niebezpiecznego promieniowania!

20 maj 2024 10:46

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Słynne ruiny na Szlaku Orlich Gniazd!

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to prawdziwa perła Jury Krakowsko Częstochowskiej i najbardziej popularna atrakcja regionu. Wznosi się w sercu regionu, na najwyższym szczycie Wyżyny, Górze Janowskiego. Według najnowszych badań jest to wysokość 516 m n.p.m. Nie ma drugiego tak spektakularnego zamku na Szlaku Orlich Gniazd. Robi on ogromne wrażenie na turystach i przyciąga liczne rzesze odwiedzających. Dostępny jest odpłatnie, przez cały rok. Na zamku ogrodzienieckim, który stanowi największe ruiny twierdzy na Jurze, bardzo często odbywają się imprezy plenerowe. Osadzone w historycznym scenariuszu. Najbardziej spektakularna w ostatnich latach jest Juromania we wrześniu. Poznaj informacje praktyczne i ciekawostki na temat Zamku Ogrodzieniec!

15 maj 2024 13:14

Odwołany lot - co robić

Odwołanie lotu może skutecznie pokrzyżować plany wakacyjne lub biznesowe. Niestety, taka sytuacja często wynika z zaniedbań ze strony linii lotniczych. Warto wiedzieć, że w przypadku odwołania lotu z winy przewoźnika przysługuje pasażerowi wysokie odszkodowanie.

15 maj 2024 10:42

Ołomuniec. Dawna stolica Moraw. Przewodnik po atrakcjach i zabytkach miasta!

Ołomuniec to miasto cudowne, jedno z piękniejszych czeskich miast. Przez niektórych uważane nawet za najpiękniejsze miasto w całej Republice Czeskiej. Ołomuniec znajduje się we wschodniej jej części, w samym sercu Moraw. Niegdyś stanowiło jego stolicę, dziś ten zaszczyt przypadł w udziale miastu Brno. Ołomuniec to po Pradze drugi co do wielkości zespół zabytków w kraju, nieustępujący jej urodą. Zresztą miasto bywa nazywane Małą Pragą!

13 maj 2024 13:13

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Ugryzienia kleszczy są powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Kleszcze mogą być nosicielami różnych chorób, w tym boreliozy i anaplazmozy, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować po ugryzieniu. Szybkie i właściwe działanie może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych.

11 maj 2024 08:34
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Beskid Żywiecki. Szlaki, szczyty widokowe i atrakcje

Beskid Żywiecki to najwyższe z gór polskich, po Tatrach, w polskiej części Karpat. To niezwykle ciekawy region, położony w Polsce południowej, na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. To pasmo górskie rozciąga się pomiędzy górnym biegiem rzeki Soły na zachodzie oraz Orawki i Skawy na wschodzie. Dziewicze tereny, bardzo malownicze szlaki i liczne schroniska urzekają w tych pięknych górach!

10 maj 2024 14:40

Worek Raczański. Widokowy i dziki fragment Beskidu Żywieckiego

Worek Raczański to jedna z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego. To niemal dziewiczy i bardzo widokowy fragment tego pasma. Obejmuje przede wszystkim Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Przełęcz PrzegibekWielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Czekają tu schroniska, rozległe polany i śliczne górskie panoramy! Koniecznie tu zawitaj. Malowniczą scenerię Worka Raczańskiego objęto Żywieckim Parkiem Krajobrazowym. Powstały też rezerwaty. My byliśmy urzeczeni tym miejscem, tym bardziej, że pogoda dopisała niewiarygodnie dobrze podczas Majówki i wędrówka była bardzo przyjemna!

07 maj 2024 14:31

Wielka Rycerzowa. Bajeczna Hala Rycerzowa i bacówka PTTK

Wielka Rycerzowa o wysokości 1226 m n.p.m. to szczyt Beskidu Żywieckiego, należący do Grupy Wielkiej Raczy, czyli tzw. Worka Raczańskiego. Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej z tabliczką nie jest widokowy, ale ze stoków roztaczają się bajecznie piękne panoramy górskie. Pod szczytem stoi schronisko, a właściwie bacówka PTTK, klimatyczna i ślicznie umiejscowiona. Dojdziesz tu w 1,5 godziny z Soblówki. Z Hali Rycerzowej roztaczają się bajeczne widoki, zobacz to!

07 maj 2024 12:20

Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim. Szlaki turystyczne, platforma widokowa i schronisko

Wielka Racza (1236 m n.p.m. Veľká Rača) leży w Beskidzie Żywieckim. To najwyższy szczyt Worka Raczańskiego - najpiękniejszego szlaku w Beskidach, ciągnącego się od Zwardonia po Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.). Wielka Racza znajduje się w obrębie malowniczego Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Na szczycie zachwyci Cię cudna panorama, a ponadto znajduje się tu przejście graniczne piesze, rowerowe i narciarskie ze Słowacją, a także schronisko górskie PTTK oraz platforma widokowa. Na łące szczytowej turyści chętnie organizują sobie pikniki, czeka też miejsce na ognisko.

06 maj 2024 17:03

Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy.

Z dziećmi podróżujemy już 15 lat i o ile z najstarszą rozpoczęliśmy zwiedzanie dopiero po ukończeniu roczku, to nasza najmłodsza córeczka pierwszy rok życia w dużej mierze spędziła na wyjazdach dalszych i bliższych. Na pierwszych wycieczkach po Jurze nie miała jeszcze 2 miesięcy. Nie stroniliśmy też od noclegów poza domem, wystarczy dobra organizacja

06 maj 2024 09:40

Na rower z małym dzieckiem? Cenne porady aktywnej Mamy!

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w sprawie rowerowych podróży z Maluchami, bo są one dość bogate, mając trzy córki. Wiem, że wiele osób uwielbia rowerowe przejażdżki, a ciąża oraz początki macierzyństwa nie idą w parze z miłością do dwóch kółek

O ile w tym czasie lepiej zrezygnować z rowerowych eskapad i odpuścić sezon czy może nawet dwa, to kiedy dziecko skończy 9 miesięcy, to można poczynić przygotowania do wspólnych wycieczek rowerowych.

06 maj 2024 09:38

Spływ Piaśnicą prosto do Morza Bałtyckiego. Tak uatrakcyjnisz wakacje nad morzem

Dębki to nieduża, ale bardzo modna miejscowość na Bałtykiem. Rokrocznie odwiedzają ją prawdziwe tłumy turystów, ale… nie ma tłoku. Jak to możliwe? Plaża w Dębkach jest tak szeroka, że każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jednak sama plaża to nie wszystko. Jak uatrakcyjnić pobyt? Jedną z popularniejszych atrakcji jest spływ Piaśnicą.

06 maj 2024 09:28

Łazienki Królewskie. Pałac na Wyspie i inne atrakcje

Łazienki Królewskie to najładniejszy zespół pałacowo-parkowy w Warszawie, udostępniony przez cały rok dla turystów. Pałac otoczony XVIII-wiecznym parkiem swą urodą może konkurować z europejskimi rezydencjami. Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, około 3,5 km od Zamku Królewskiego. Można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia. Warto zobaczyć ten cenny kompleks kultury i dziedzictwa narodowego.

30 kwiecień 2024 10:37

Zielone Śląskie

‌Przeszywający krzyk ptaków krążących ponad wysepkami, mgły snujące się wśród mrocznych gęstwin sitowia, tu i ówdzie słychać plusk, to kaczki, łyski i inne ptactwo wodne buszujące w zaroślach. Niesamowite, ile czapli, mew i łabędzi można spotkać na śląskich stawach i jeziorach! A do tego nieprzebyte lasy i cudownie dzikie parki. Nie będziemy się oszukiwać, że Śląskie jest najdzikszym miejscem w Polsce, nikt by w to nie uwierzył, ale zdziwicie się, jak wiele zielonych rajów kryje nasz region. Właśnie taki Śląsk chcemy Wam pokazać, naturalny, trochę dziki, a dodatkowo z piękną architekturą i ciekawą tradycją. Piękny, wręcz zachwycający!

29 kwiecień 2024 14:31

Snowdon - najwyższy szczyt Walii. Zobacz te widoki zapierające dech!

Snowdon, choć nie jest zbyt wysoki, bo liczy raptem 1085 m n.p.m., to jest to bardzo ciekawa góra i od razu powiem, że niełatwa. W kilku słowach można by go opisać tak: Bieszczady, Tatry i Babia Góra w jednym! Czemu tak? Malowniczymi pejzażami i wysokością przypomina nam Bieszczady, trudnością szlaku Tatry, zaś kapryśną pogodą Babią Górę. Widoki ze szczytu są cudowne, ale często masyw przykrywają mgły i ciężkie chmury. Tak nam właśnie pokazał się Snowdon z dołu, z przełęczy Pen-y-Pass. Ale im wyżej, tym słońca było więcej, a chmury przelewały się szybko, odsłaniając co chwilę niebieskie niebo. Z wierzchołka ujrzeliśmy przecudne pejzaże!

29 kwiecień 2024 14:21

Park rozrywki Energylandia w Zatorze. Największy w Polsce. 123 atrakcje w 7 strefach!

Energylandia w Zatorze to obecnie największy i najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce. Powstał w 2014 roku jako malutki park To miejsce zachwyca, tutaj doświadczysz adrenaliny i emocji, które trudno sobie to wyobrazić, nie przekraczając progu Energylandii! Jeśli więc jeszcze nie znasz tego Parku, gorącą zachęcam do jego odwiedzenia. Miejscówka słynie z rollercoasterów i obecnie oferuje ich jako park rozrywki najwięcej na świecie. Aż 20! Znajdziesz tu prawdziwe potwory w tej kwestii, mega szybkie, długie, z przeciążeniami, wodne itp. Ale nie martw się wcale, jeśli roller coastery to nie Twój żywioł. Tutaj jest takie mnóstwo atrakcji, że na pewno znajdziesz ich sporo dla siebie i swojej rodziny!

Energylandia gwarantuje mega fajną zabawę całej rodzinie, bo oferuje 7 zróżnicowanych stref, w których na obszarze 70 hektarów odnajdziesz 123 atrakcje dla osób w każdym wieku. Młodzież wbijająca do Energylandii na pewno wpadnie w zachwyt, ale wybawi się tutaj również 3-latek! 

29 kwiecień 2024 10:36

Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju hitem turystycznym

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju to prawdziwy hit. Kolejny, fantastyczny magnes, który mocno przyciąga turystów w okolice Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Stanęła w 2022 roku, jest bardzo efektowna, darmowa i łatwo dostępna. Przystosowana dla wózków. Wznosi się Parku Zdrojowym, ma około 30 metrów wysokości i 2 tarasy widokowe. Oferuje śliczną panoramę!

25 kwiecień 2024 10:20

Wieże widokowe Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to województwo obfitujące w różnorodne góry i piękne pejzaże. W ostatnim czasie są one podbijane wieżami widokowymi, które stają na wielu szczytach górskich. Tym samym sprawiają, że turystyczne szlaki oferują naprawdę piękne widoki i turyści chętnie je odwiedzają. Takie konstrukcje to zawsze dodatkowy magnes. Przyciągają osoby w każdym wieku i są sporym urozmaiceniem i wyzwaniem dla dzieci, które w ten sposób łatwiej przekonać do górskiej wędrówki. Zobacz, które wieże widokowe na górach Dolnego Śląska Ci polecamy!

24 kwiecień 2024 10:39

Muzeum Mazowieckie w Płocku. Czerwony kabriolet w środku kamienicy!

Nasz pierwszy kontakt z tym muzeum to zjawiskowy, czerwony samochód cabrio. W środku wystawy robi oszałamiające wrażenie! Tobie też tak polecam zacząć.

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze muzeum w Polsce. Dodam, że publiczne, bo najstarsza kolekcja muzealna w Polsce powstała jeszcze wcześniej w Puławach. Płocka placówka powstała w 1821 roku. Nie przetrwała próby czasu i zamknięto ją po 15 latach, ale przywrócono znów do życia w 1907 roku. Początki placówki to 2 skromne sale w szkole, dziś natomiast to bardzo nowoczesne i ładnie zaaranżowane muzeum. Niezwykle bogate w zbiory, eksponaty i dzieła sztuki. Chyba najbogatsze, jakie dotąd widzieliśmy w naszym kraju.

21 kwiecień 2024 15:57

Mazury Zachodnie idealne na wiosnę!

Mazury Zachodnie to przepiękna, zielona kraina, w której czas płynie wolniej. Region długich jezior, wysokich sosen, ceglanych zamków oraz pływania po trawie. To miejsce oczaruje Cię krajobrazem Pojezierza Iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich i Garbem Lubawskim. Falistymi pejzażami pól i łąk w towarzystwie malowniczych jezior. Ta okolica wyciszy Cię swym spokojem i kameralnym charakterem, a także zachwyci Twoje podniebienie różnorodnymi smakami, czerpiącymi z natury.

Historycznie ten region od zawsze stanowił prawdziwy tygiel kulturowy. To tutaj, w krainie dawnego Oberlandu, łączyły się i mieszały wpływy polskie, niemieckie oraz litewskie. Widać to w historii, tradycjach i świątyniach, ale również w kuchni. Daj się porwać w podróż po Mazurach Zachodnich i Krainie Kanału Elbląskiego. Zobacz najlepsze atrakcje tego regionu!

20 kwiecień 2024 15:59

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Najwyższa wieża widokowa w Polsce i ścieżka w chmurach!

O Świeradowie-Zdroju na Dolnym Śląsku zrobiło się w Polsce kilka lat temu bardzo głośno. A to za sprawą nowej wieży widokowej ze ścieżką w chmurach, jaka tam powstała. Oczywiście mowa o wieży widokowej Sky Walk Świeradów - największym projekcie tego typu w Polsce na ten moment. Otwarcie wieży nastąpiło w czerwcu 2021 roku i od razu konstrukcja zasłynęła wśród turystów i szybko się nimi zapełniła.

Budzi wiele emocji, nie wszystkim podobają się takie konstrukcje w górach, ale to tylko przysporzyło jej popularności. My bardzo lubimy takie nowoczesne atrakcje turystyczne.

20 kwiecień 2024 15:19

Jak podróżować z małym dzieckiem?

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy.

20 kwiecień 2024 13:08

Na rower z małym dzieckiem

  • Kiedy zacząć przygodę z dzieckiem i rowerem? 9 miesięcy to dobry moment
  • Fotelik lub przyczepka, dla niemowląt specjalny hamak
  • Koniecznie kup kask dziecięcy
  • Warto robić pikniki i przystanki
  • Miej przy sobie akcesoria typu klucze, pompka czy zapasowa dętka itp

Kilka tygodni temu spisałam w formie długiego, jak się okazało, artykułu porady na temat podróżowania z niemowlakiem i małym dzieckiem. A dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami w sprawie rowerowych podróży z Maluchami, bo i one są dość bogate, mając trzy córki.

Wiem, że wiele osób uwielbia rowerowe przejażdżki, a ciąża oraz początki macierzyństwa nie idą w parze z miłością do dwóch kółek. O ile w tym czasie lepiej zrezygnować z rowerowych eskapad i odpuścić sezon czy może nawet dwa, to kiedy dziecko skończy 9 miesięcy, to można poczynić przygotowania do wspólnych wycieczek rowerowych.

20 kwiecień 2024 13:00

Góry w Polsce. Najpiękniejsze polskie szczyty!

Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. Na terenie naszego kraju dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zarówno te najwyższe szczyty, jak i inne, przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

19 kwiecień 2024 12:45

Gdzie na Majówkę w Polsce?

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. Majówka 2024 to ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w Polsce na weekend majowy, w różnych jej częściach. Mogą stać się dobrą inspiracją. Wśród naszych propozycji znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Sprawdź i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

18 kwiecień 2024 14:40

Katedra i zamek w Płocku. Wzgórze Tumskie z cudną panoramą Wisły

Gdzie w Polsce zachwyci Cię równie piękny widok? Tworzy go katedra i zamek w Płocku, na malowniczym Wzgórzu Tumskim. To wysoka skarpa Wisły, nad którą Płock niezwykle majestatycznie się ulokował. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Płocku, z piękna panoramą rzeki, ujmującą najbardziej o zachodzie słońca. Koniecznie skieruj tutaj swe kroki, przyjeżdżając do Płocka, tym bardziej, że w dole, nad wodą, czeka atrakcyjna promenada i unikalne molo.

18 kwiecień 2024 10:12

Płock atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w mieście nad Wisłą!

Wiesz, że Płock był kiedyś stolicą Polski? I pochowano tu aż dwóch polskich władców? To przepiękne miasto w województwie mazowieckim o długiej historii i wielu efektownych zabytkach. Ślicznie położone nad szeroko rozlewającą się tu Wisłą. Na wysokiej jej skarpie, przez co podziwiać tu można cudne i rozległe panoramy, szczególnie ujmujące o zachodzie słońca.

Atrakcje miasta i ciekawe miejsca w Płocku licznie przyciągają tutaj turystów. Wystarczy w ciepły weekend zajrzeć nad Wisłę, aby się o tym przekonać. Całe Stare miasto niezwykle malowniczo ulokowało się nad tą rzeką, bardzo ładnie i pomysłowo zagospodarowaną. Ale warto zobaczyć w Płocku również fascynujące i cenne zabytki, tworzące zwartą zabudowę. Imponującą wręcz! Zobacz najlepsze atrakcje Płocka, zebrane w tym przewodniku po mieście!

17 kwiecień 2024 21:35

Promenada i molo w Płocku idealne na zachód słońca!

Na nabrzeżu w Płocku powstała promenada, liczne atrakcje i molo. To wspaniale zagospodarowany teren, gdzie nie tylko pospacerujesz, ale odpoczniesz, wypijesz kawę czy nawet zjesz szybki posiłek. Na dzieci czeka nieduży plac zabaw. Na dorosłych ławeczki, nawet z zadaszeniami w postaci płóciennych masztów. W ciepłe dni przestrzeń wypełnia się mieszkańcami i turystami, spragnionymi słońca i przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

16 kwiecień 2024 21:35

Żywiec. Pięknie położona miejscowość wśród gór. Sprawdź najlepsze atrakcje!

Żywiec to urocze, historyczne miasto leżące w województwie śląskim, przy trasie nr 69 ze Zwardonia do Bielska-Białej, pomiędzy Beskidem Małym, Śląskim, a także Beskidem Żywieckim, nad rzeką Sołą i malowniczym Jeziorem Żywieckim. To, co sprawia, że Żywiec jest tak wyjątkowy, to fakt, że otaczają go z każdej strony góry, tworząc niezwykle malowniczy widok!

Żywiec słynie z dobrego piwa. Popularny browar leży w południowej części miasta, ale również z pięknych zabytków i żywo kultywowanej tradycji. Każdego roku latem odbywają się tu Dni Kultury Beskidzkiej - ciekawa folkowa impreza plenerowa, odbywająca się w amfiteatrze nad Koszarawą.

16 kwiecień 2024 12:00

Muzeum Wsi Mazowieckiej. Skansen w Sierpcu z tradycyjną rzędówką

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to usytuowany poza miastem malowniczy skansen. To chyba najbardziej filmowy park etnograficzny w Polsce, ale prawdziwą gwiazdą jest tutaj wiatrak koźlak, wciąż na chodzie. Jego kręcące się śmigi zobaczysz w Skansenie w Sierpcu każdej niedzieli w sezonie turystycznym. Uwagę przykuwają tu również śliczne chaty w kolorze ultramaryna. To charakterystyczny barwnik niebieski, pozyskiwany syntetycznie, ale przed XIX wiekiem był droższy, niż złoto.

10 kwiecień 2024 12:35

Recenzja plecaka turystycznego Black Diamond Pursuit 15L

Podróże to moja pasja, ale i zarazem praca. Bardzo lubimy wędrówki po górach, toteż sprzęt outdoorowy stale mi towarzyszy. Jednym z głównych elementów wyposażenia na szlaku jest plecak, nieodzowny towarzysz każdej podróży. Choć czasem do miasta zabieram tylko torbę fotograficzną, to na dłuższy spacer i w góry zawsze obowiązkowo biorę plecak. Od kilku miesięcy w wędrówkach towarzyszy mi plecak Black Diamond Pursuit Backpack 15L, w kolorze octane/ink blue.

Plecak Pursuit 15L to idealna propozycja na szlak, na jednodniowe wycieczki. Ma pojemność 15 litrów, więc nie jest duży, ale pomieści najpotrzebniejsze rzeczy. Za to jest bardzo lekki, zgrabny i doskonale przylega do ciała, co jest dla mnie niezwykle istotne. Do tego bardzo estetycznie wygląda i wykonany jest z dużą dbałością. Kolor octane to coś pomiędzy czerwienią i pomarańczem. Kontrastowe dodatki są w pięknym, niebieskim kolorze ink blue. Podstawowy kolor jest intensywny i sprawi, że w górach łatwo się nie zgubisz 😉

04 kwiecień 2024 20:24

Gozo atrakcje. Co warto zobaczyć na Gozo, przyrodniczej wyspie Malty?

Gozo jest drugą co do wielkości wyspą Malty. To bardzo piękna i dużo bardziej dzika wyspa niż Malta. Na całej wyspie znacznie mniej jest miast, za to możesz zobaczyć dużo więcej dziewiczych zakątków. Podpowiemy Ci, co warto odwiedzić. Poznanie Gozo w jeden dzień może się udać, ale warto wybrać się na prom wcześnie rano, najlepiej około godziny 8.00 rano i zaplanować tutaj cały dzień, aż do zachodu słońca. Promy, zarówno samochodowe, jak i osobowe, kursują przez cały dzień, a nawet w nocy.

03 kwiecień 2024 18:57
Pokaż kolejne wpisy

Ciekawe miejsca w Polsce

Odkąd pamiętamy, podróżujemy, szukając ciekawych miejsc w Polsce. Odwiedziliśmy już wszystkie województwa. Nieobce są nam zamki i pałace, doliny i góry, wsie czy miasta. Przedeptaliśmy niemal każdy park narodowy czy turystyczny region w kraju. Uwielbiamy zamki i skanseny, ruiny i zadbane zabytki. Nasze dziewczyny ciągną nas do parków rozrywki, więc i te nie mają przed nami tajemnic. Jesteśmy bardzo ciekawi niemal każdej polskiej atrakcji. Czy to słynnego hitu czy nieodkrytej jeszcze perełki.

Wakacje w Polsce

Uwielbiamy odwiedzać regiony Polski, osiąść w nich na dłużej i czerpać z niego ile się da, odwiedzając przeróżne jego atrakcje. Tak robimy w każde wakacje. Jesteśmy przekonani, że w każdym zakątku Polski coś warto zobaczyć. Dotąd nigdy się nie zawiedliśmy. Bardzo lubimy również wyjazdy weekendowe czy jednodniowe. Choćby szybki wypad za miasto czy na szlak może przynieść wiele estetycznych, wręcz duchowych wrażeń. O tych możesz przeczytać na naszym blogu.

Najciekawsze regiony dla nas?

Pochodzimy ze Śląska, więc z racji bliskości naszą ulubioną krainą jest Jura Krakowsko Częstochowska, gdzie perłą jest Ojcowski Park Narodowy, ale i na terenie województwa śląskiego znaleźć można sporo ciekawostek - skałek, zamków czy jaskiń. Wiemy też, co warto odwiedzić w górach, np. Beskidach. Uwielbiamy również Dolny Śląsk z widokowymi Karkonoszami czy Górami Stołowymi. Zauroczyła nas również malownicza Dolina Baryczy. Małopolska również nas woła, bo któż by się oparł pięknym Tatrom, Pieninom. A i miasta tu cudowne - Kraków, Lanckorona, Szczawnica...

Przed laty zwiedziliśmy Podlasie ze wspaniałymi cerkwiami i uroczymi zabytkami innych kultur. Od kilku lat odkrywamy wspaniałe widoki Mazurskich Wielkich Jezior. Morze Bałtyckie ze wspaniałymi plażami i gwarnymi lub zacisznymi kurortami również nie jest nam obce. Jak widać niemal każde miejsce w Polsce może być dla nas niezwykle klimatyczne o każdej porze roku.

Zaplanuj z nami ciekawy wyjazd

Oddajemy Tobie nasz blog, w którym przez wiele lat gromadzimy ciekawostki o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Opisaliśmy już tysiące atrakcji turystycznych, bo podróżowanie po Polsce może być inspirujące i ubogacające. Może i Ty odkryjesz, że takie wypady pozwalają przyjemnie oderwać się od szarej rzeczywistości. Pomysłów na wycieczkę znajdziesz u nas mnóstwo, chętnie Cię zainspirujemy.

Youtube

Zobacz nasze filmy i subskrybuj kanał!

Czasem ruchomy obraz mówi więcej niż tekst czy zdjęcia. Dlatego tworzymy filmy podróżnicze, w których zobaczysz jak Polska może być piękna. Zapraszamy!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024