Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Bo Polska zachwyca, a świat też piękny!

Skansen w Tokarni. Śladami pradziadków!

Park Etnograficzny w Tokarni marzył mi się od dawna i szczęśliwie przekroczyliśmy wreszcie te drewniane progi. Kto obserwuje nasze materiały, ten wie, że uwielbiam skanseny. To zawsze cudne plenery i scenerie, ale dodatkowo sentymentalna podróż w czasie. Do domów babć, pradziadków i ich przodków. Bo gdzie jeszcze znajdziemy te stare chałupinki, proste i skromne wystroje izb, z tradycyjnymi sprzętami. 

A wokół ziołowe ogródki, z malwami i starymi drzewkami owocowymi. Na malwy nie trafiliśmy, bo była wiosna, ale jabłonki kwitły cudnie. Mnie urzeka ten sielski pejzaż, a Ciebie?

12 czerwiec 2024 14:41

Bielsko-Biała. Miasto ślicznych zabytków i bajkowych postaci na tle gór!

Bielsko-Biała to ciekawe miasto w województwie śląskim, leżące u stóp Beskidu Śląskiego, niedaleko Czechowic-Dziedzic, Jaworza i Żywca. Bielsko-Biała zachwyca architekturą, a po gruntownej przebudowie urzeka jeszcze bardziej. Urocze zakątki przeplatają się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, co muszę przyznać, wywarło na mnie pozytywne wrażenie.

Atrakcjami tego miasta są głównie zabytki, bo zabudowa jest zachwycająca i co krok spotkasz śliczne kamienice i inne budowle. Ale Bielsko-Biała przyciąga też dzieci, bo to tutaj od lat istnieje Studio Filmów Rysunkowych, za sprawą którego powstał unikalny szlak Bajkowe Bielsko-Biała z postaciami z bajek, a także otwarło się w 2024 roku fantastyczne Centrum Bajki i Animacji OKO. A wokół miasta zapraszają szlaki turystyczne wiodące na widokowe szczyty. Poznaj najlepsze atrakcje Bielska-Białej!

12 czerwiec 2024 12:40

Głosowanie na Top Atrakcje 2024 rozpoczęte!

Jak co roku, tuż przed wakacjami, staramy się podkręcić atmosferę wokół polskich atrakcji i organizujemy plebiscyt Top Atrakcje. To już 13. edycja tej zabawy. Minione lata często pokazywały, że niekoniecznie te najpopularniejsze zamki, miasta czy parki rozrywki, są tymi, które wygrywają, bo sami wiemy po sobie, że co roku chcemy odkrywać nowe, ciekawe i piękne miejsca. A tych Polska ma szczęśliwie coraz więcej. Zapraszamy Więc Ciebie do oddania głosu na atrakcje, które chętnie odwiedzisz i polecisz w czasie nadchodzących wakacji.

12 czerwiec 2024 09:10
Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki


Cześć, tu Ania i Łukasz Piernikarczyk. Podróże po Polsce są naszą pasją od lat. Szukamy turystycznych atrakcji, tych popularnych i jeszcze nieodkrytych. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielimy. Będzie nam bardzo miło, jeśli staną się dla Ciebie inspiracją!

Blogujemy od 2005 roku, zaczynałam tylko z Łukaszem, jako młode małżeństwo. Dziś to już cała aktywna rodzinka z naszymi trzema córkami - Natalią, Dominiką i najmłodszą Amelką. Pokazujemy im piękną Polskę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja.
Naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!
W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma

W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 32 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 19 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - Ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!

Nasze media społecznościowe:

Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego

Dziewięćsił Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego to nowa impreza na mapie plenerowych wydarzeń województwa śląskiego. W 2023 roku odbyła się pierwsza odsłona festiwalu. Z tak wielką pompą, że na pewno zagości na długie lata w tym regionie. Na przełomie maja i czerwca przyciąga w góry wiele osób, które chętnie zgłębiają kulturę i tradycje miejscowych górali. 9 sił Festiwal odbywa się w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i na Śląsku Cieszyńskim. Grany jest w dziewięciu lokalizacjach i niesie ze sobą moc atrakcji! Ostatni Festiwal 9 sił odbywał się w dniach 7-9 czerwca 2024. Działo się!!!

11 czerwiec 2024 09:57

Sopki Stopki. Drewniana osada z wypasem owiec

Osada Sopki Stopki w Cięcinie to wyjątkowe miejsce, w którym kultywuje się dawne tradycje pasterskie i ratuje stare drewniane chaty przed zagładą. Tutaj można zaznać życia, jakie prowadzili górale wieki temu. Osadę założył Jan Stopka, by ocalić miejscowe zwyczaje od zapomnienia. Można by powiedzieć, że to chatki Jana Stopki. Bo sopki to dawne, małe góralskie chałupy z terenu Beskidu Żywieckiego. Stopka to natomiast nazwisko właścicieli.

10 czerwiec 2024 19:02

Kolej na Szyndzielnię. Gondole dla wózków i rowerzystów

Na Szyndzielnię wjeżdża całoroczna kolej gondolowa, z której w czasie jazdy podziwiać można piękną panoramę Bielska-Białej i Beskidu Śląskiego. Latem może być to etap do dalszych wycieczek pieszych na Klimczok i sąsiednie szczyty górskie, a zimą okazja do korzystania z wyciągów narciarskich. Kolej na Szyndzielnię zmodernizowano w 2017 roku. Od tego czasu gondole przystosowane są do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych. Ponadto każda gondola posiada uchwyty na rowery czy narty.

10 czerwiec 2024 19:01

Scafell Pike. Najwyższy szczyt Anglii w Lake District National Park

Scafell Pike o wysokości 978 metrów nad poziomem morza to najwyższa góra Anglii, dlatego pozwala spojrzeć z góry na cały kraj. A widoki stąd są piękne, trzeba tylko trafić na pogodny dzień, jak nam się to udało. Ten sterczący w pasmie Southern Fells górski wierzchołek, w Krainie Jezior (Lake District), stał się dla nas ważnym celem wyprawy do północnej Anglii. Zaplanowaliśmy ją wraz z zaprzyjaźnionymi blogerami, kontynuując zeszłoroczną podróż, której efektem było m.in. zdobycie Snowdonu, najwyższego szczytu Walii (1085 m n.p.m.)

04 czerwiec 2024 19:24

Korzyści z biegania dla ciała

Codzienne bieganie może zapewnić korzyści zdrowotne. Badania pokazują, że bieganie od 5 do 10 minut dziennie w umiarkowanym tempie może pomóc zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych powszechnych chorób. Bieganie jest jednak ćwiczeniem wymagającym dużego wysiłku, a przetrenowanie może prowadzić do kontuzji.

Bieganie przedłuża życie. To jedno z najlepszych ćwiczeń cardio, jakie możesz wykonać. Bieganie przynajmniej 10 minut dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Biegacze zmniejszają o połowę ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Co daje ci bieganie? Obniża tętno spoczynkowe, czyli liczbę uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Jest to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Im niższa częstotliwość, tym wydajniejsze bicie serca.

03 czerwiec 2024 10:35

Top 7 przyjaznych dla jachtów europejskich destynacji na morską ucieczkę

Eksplorowanie Europy jachtem to luksusowy i unikalny sposób na poznanie różnorodnych kultur, oszałamiających wybrzeży i żywych tradycji morskich kontynentu - i oczywiście warto upewnić się, że jesteś świadomy różnych praktyk w danym kraju, aby nie popełnić faux pas. Od słonecznego Morza Śródziemnego po surowe wybrzeża Atlantyku, Europa oferuje niezliczone przyjazne dla jachtów miejsca idealne na morską przygodę. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym żeglarzem, czy entuzjastą jachtów po raz pierwszy, te siedem destynacji zapewnia idealne tło dla niezapomnianej przygody morskiej.

02 czerwiec 2024 12:01
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Rower elektryczny - hit czy kit?

Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularnością na rynku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów w różnym wieku. Czy rzeczywiście są one tak wspaniałe, jak się o nich mówi? Przeanalizujmy zalety rowerów elektrycznych i ich charakterystykę, aby odpowiedzieć na to pytanie. Warto zastanowić się, jakie korzyści płyną z użytkowania roweru z napędem elektrycznym oraz jak różnią się od tradycyjnych jednośladów. Przyjrzymy się również specyficznym typom rowerów elektrycznych, takim jak modele składane, które zdobywają uznanie dzięki swojej praktyczności. Czy rowery elektryczne to jedynie chwilowa moda, czy może prawdziwy przełom w codziennym transporcie?

01 czerwiec 2024 18:00

Wapiennik i Ogród Japoński. Skarby Starej Morawy

Znasz Wapiennik Łaskawy Kamień w Starej Morawie? Wydaje się to na końcu świata, a my trafiliśmy tu już po raz drugi! Stoi przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. To nie tylko historyczny obiekt, ale miejsce dla artystycznych dusz. Popadający w ruinę, zabytkowy wapiennik, odnalazł i przywrócił do życia w 1978 roku pan Jacek Rybczyński. Artysta, który dodatkowo stworzył wokół niego przepiękny i tajemniczy ogród japoński. Miejsce zachwyca, tym bardziej, gdy wsłuchać się w słowa kolejnego artysty i pasjonata, Michała Rybczyńskiego, który dziś opiekuje się tym miejscem i jest jego kustoszem.

24 maj 2024 12:35

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Najpiękniejsza i najdłuższa jaskinia w Sudetach!

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to miejsce, które polecam zwiedzić choć raz w życiu. To perełka Ziemi Kłodzkiej i całego Dolnego Śląska. Najdłuższa jaskinia całych Sudetów zachwyca cudowną szatą naciekową. Obecnie przygotowywana jest tu nowa trasa turystyczna z długim korytarzem i olbrzymią Salą Mastodonta! Pamiętaj, że bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem! Zobacz więcej informacji o Jaskini Niedźwiedziej!

24 maj 2024 08:54

Kowadło w Górach Złotych zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski

Kowadło o wysokości 989 m n.p.m. w Górach Złotych należy do Korony Gór Polski. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach koło leśniczówki. To zaledwie 2 km podejścia w jedną stronę. Można zdobyć ten szczyt z dzieckiem. Na samym szczycie czeka pieczątka oraz informacja, że wierzchołek należy do KGP. Niestety nie ma widoków, bo góra jest zalesiona, ale i tak jest bardzo ładnie i zacisznie. Zobacz nasz opis szlaku na Kowadło!

22 maj 2024 11:09

Rudawiec w Górach Bialskich zielonym szlakiem z Bielic. Szczyt Korony Gór Polski

Rudawiec o wysokości 1112 m n.p.m. (choć spotyka się też wysokość 1106 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Bialskich, na ziemi kłodzkiej. Najłatwiej i najszybciej dojdziesz tutaj zielonym szlakiem z bezpłatnego parkingu w Bielicach. Na samym szczycie Korony Gór Polski czeka pieczątka, ale nie ma widoków, bo wierzchołek jest zalesiony. Warto podejść około 100 metrów dalej, wejść w wąską ścieżkę na prawo od szlaku, bo tam otwiera się całkiem ładna panorama. Zobacz opis naszej trasy, którą dodatkowo zaznaczyliśmy na mapie!

21 maj 2024 12:42

Kopalnia uranu w Kletnie. Najbardziej kolorowa sztolnia w Polsce!

Kopalnia uranu w Kletnie to miejsce wyjątkowe. O długiej, ciekawej i trudnej zarazem historii, a dziś z bardzo przyjazną atmosferą na podziemnej trasie turystycznej w najbardziej kolorowej sztolni w Polsce! Dlatego odwiedzając Kletno i słynną Jaskinię Niedźwiedzią, nie pomiń Kopalni uranu. Mówię całkiem serio, nie będziesz zawiedziony! 

Na trasie niemal na każdym kroku spotkasz "tęczowe", jak je nazwała Amelia, skupiska minerałów. To fluoryt, ametyst, kwarc mleczny, baryt, chalkopiryt czy malachit. Faktycznie, mienią się cudnymi kolorami tęczy! A to wszystko w przyjaznej atmosferze i bez niebezpiecznego promieniowania!

20 maj 2024 10:46
Pokaż kolejne wpisy

Ciekawe miejsca w Polsce

Odkąd pamiętamy, podróżujemy, szukając ciekawych miejsc w Polsce. Odwiedziliśmy już wszystkie województwa. Nieobce są nam zamki i pałace, doliny i góry, wsie czy miasta. Przedeptaliśmy niemal każdy park narodowy czy turystyczny region w kraju. Uwielbiamy zamki i skanseny, ruiny i zadbane zabytki. Nasze dziewczyny ciągną nas do parków rozrywki, więc i te nie mają przed nami tajemnic. Jesteśmy bardzo ciekawi niemal każdej polskiej atrakcji. Czy to słynnego hitu czy nieodkrytej jeszcze perełki.

Wakacje w Polsce

Uwielbiamy odwiedzać regiony Polski, osiąść w nich na dłużej i czerpać z niego ile się da, odwiedzając przeróżne jego atrakcje. Tak robimy w każde wakacje. Jesteśmy przekonani, że w każdym zakątku Polski coś warto zobaczyć. Dotąd nigdy się nie zawiedliśmy. Bardzo lubimy również wyjazdy weekendowe czy jednodniowe. Choćby szybki wypad za miasto czy na szlak może przynieść wiele estetycznych, wręcz duchowych wrażeń. O tych możesz przeczytać na naszym blogu.

Najciekawsze regiony dla nas?

Pochodzimy ze Śląska, więc z racji bliskości naszą ulubioną krainą jest Jura Krakowsko Częstochowska, gdzie perłą jest Ojcowski Park Narodowy, ale i na terenie województwa śląskiego znaleźć można sporo ciekawostek - skałek, zamków czy jaskiń. Wiemy też, co warto odwiedzić w górach, np. Beskidach. Uwielbiamy również Dolny Śląsk z widokowymi Karkonoszami czy Górami Stołowymi. Zauroczyła nas również malownicza Dolina Baryczy. Małopolska również nas woła, bo któż by się oparł pięknym Tatrom, Pieninom. A i miasta tu cudowne - Kraków, Lanckorona, Szczawnica...

Przed laty zwiedziliśmy Podlasie ze wspaniałymi cerkwiami i uroczymi zabytkami innych kultur. Od kilku lat odkrywamy wspaniałe widoki Mazurskich Wielkich Jezior. Morze Bałtyckie ze wspaniałymi plażami i gwarnymi lub zacisznymi kurortami również nie jest nam obce. Jak widać niemal każde miejsce w Polsce może być dla nas niezwykle klimatyczne o każdej porze roku.

Zaplanuj z nami ciekawy wyjazd

Oddajemy Tobie nasz blog, w którym przez wiele lat gromadzimy ciekawostki o najpiękniejszych miejscach w Polsce. Opisaliśmy już tysiące atrakcji turystycznych, bo podróżowanie po Polsce może być inspirujące i ubogacające. Może i Ty odkryjesz, że takie wypady pozwalają przyjemnie oderwać się od szarej rzeczywistości. Pomysłów na wycieczkę znajdziesz u nas mnóstwo, chętnie Cię zainspirujemy.

Youtube

Zobacz nasze filmy i subskrybuj kanał!

Czasem ruchomy obraz mówi więcej niż tekst czy zdjęcia. Dlatego tworzymy filmy podróżnicze, w których zobaczysz jak Polska może być piękna. Zapraszamy!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Zamów nocleg