Logo TopAtrakcje.pl
Wybierz z nami Top Atrakcje 2015

Góry w Polsce

Tatry

Zdjęcie Tatry

Tatry to najwyższe góry w Polsce, nie dziwne więc, że tatrzańskie widoki budzą ogromny zachwyt turystów, których zawsze tutaj pełno. Na szczęście są w Tatrach miejsca, gdzie można uniknąć kolejek, hałasu i w spokoju podziwiać niewyobrażalne piękno tych majestatycznych gór. Szczególne pod tym względem są Tatry Wysokie, ze słynną, trudną Orlą Percią.

Najwyższy szczyt polskich Tatr to Rysy (2499 m n.p.m.), wznoszący się ponad słynnym Morskim Okiem. Ale równie popularne są tutaj Kasprowy Wierch (mekka narciarzy) oraz Giewont - symbol tych gór. Nie sposób zapomnieć o malowniczej Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Znacznie niższe są Tatry Zachodnie, w których dominują przepiękne doliny, m.in. Dolina Kośceliska czy Dolina Chochołowska. Całe Tatry chroni Tatrzański Park Narodowy!

By poznać te piękne góry przygotowaliśmy dla Was mapę szlaków turystycznych w Tatrach.

Karkonosze

Zdjęcie Karkonosze

Karkonosze to najwyższe, a przy tym chyba najpiękniejsze pasmo w Sudetach, stanowiące granicę Polski i Czech. To tutaj mieszkał słynny Liczyrzepa czyli Duch Gór nazywany też Karkonoszem.

Najwyższym szczytem w Karkonoszach jest bardzo popularna Śnieżka (1602 m n.p.m.), ale warto też odwiedzić inne szczyty, np. Szrenicę (1362 m n.p.m) i Kopę (1375 m n.p.m.) - narciarskie centra.

Ze względu na niewątpiwy urok Karkonoszy oraz cenne walory przyrodnicze, utworzono tu Karkonoski Park Narodowy, oferujący, prócz malowniczych szczytów, również liczne potoki i stawy polodowcowe.

By poznać te piękne góry przygotowaliśmy dla Was mapę szlaków turystycznych w Karkonoszach

Góry Stołowe

Zdjęcie Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedno z piękniejszych pasm górskich w naszym kraju. Dlaczego Góry Stołowe? Bo gdy spojrzy się na nie z pewnej odległości, ich płaskie, nietypowe wierzchołki wyglądają niczym stół, tworząc fantastyczny, niespotykany gdzie indziej krajobraz.

Najpiękniejszy, a przy tym najpopularniejszy fragment objęto ochroną i utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych. Najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), otoczony siecią szlaków, ale jeszcze liczniej wędrowców przyciagają charakterystyczne Błędne Skały - tajemniczy labirynt skalny.

W naszym serwisie możesz poznać szlaki turystyczne w Górach Stołowych.

Masyw Śnieżnika

Zdjęcie Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie we wschodniej części Sudetów, leżące po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Najwyższy szczyt Masywu to centralnie usadowiony Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Inne szczyty Masywu to Średniak, Góra Stroma, Igliczna z Sanktuarium MB Śnieżnej czy Trójmorski Wierch.

Najciekawszymi atrakcjami tego niemal dzikiego zakątka jest sam Śnieżnik, a ponadto unikatowa, przepiękna Jaskinia Niedźwiedzia, malowniczy Wodospad Wilczki oraz ośrodki narciarskie. Latem przyciąga zalew w Starej Morawie z atrakcyjnym kąpieliskiem miejskim.

Bieszczady

Zdjęcie Bieszczady

Wielu turystów uważa, że Bieszczady to najpiękniejsze nasze góry. Trudno się z tym nie zgodzić, wszak niemal dziewicze obszary tego pasma mają niepowtarzalny urok.

Najwyższe i najbardziej tajemnicze szczyty znajdują się w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Warto zdobyć najwyższą w Bieszczadach Tarnicę (1346 m n.p.m.), ale nie można pominąć też słynnych bieszczadzkich połonin - Caryńskiej i Wetlińskiej. Czy skąpane w słońcu czy osnute mgłą, zawsze zachwycają turystów, szczególnie tych stroniących od tłumów. Bo Bieszczady to takie ciche góry, gdzie można wędrować kontemplując piękno natury i magię gór.

Jeżeli wybierasz się w Bieszczady najpierw zapoznaj się ze szlakami turystycznymi w Bieszczadach.

Pieniny

Zdjęcie Pieniny

Pieniny to wyjątkowe góry, przypominające nieco Tatry, choć najwyższe szczyty pienińskie ledwie sięgają 1000 m n.p.m. Najpopularniejsze są Trzy Korony (982 m n.p.m.) oraz Sokolica (747 m n.p.m.) ze słynną pochyloną sosną.

Największym skarbem Pienin jest Dunajec z niezwykle malowniczym przełomem. Organizowane są tu bardzo popularne spływy tratwami flisackimi, a ostatnio również pontonami i kajakami (rafting). Najpopularniejsze pienińskie miejscowości to Szczawnica i Krościenko, ale wielką atrakcją jest też Jezioro Czorsztyńskie i zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie.

Na mapie szlaków turystycznych w Pieninach poznasz trasy i czasy przejścia.

Gorce

Zdjęcie Gorce

Gorce to przepiękne pasmo górskie leżące na obszarze woj. małopolskiego. Najwyższy szczyt Gorców to schroniskiem. Ale i inne szczyty warte są wędrówek, tym bardziej, że znajdują się w obszarze cennego Gorczańskiego Parku Narodowego.

Poprzez Gorce wiedzie wiele szlaków, najsławniejszym jest oczywiście Główny Szlak Beskidzki biegnący m.in. poprzez Lubań, Kiczorę, Turbacz i Maciejową. Turystów przyciągają tu piękne krajobrazy, nieskażona przyroda i cisza, bowiem Gorce nie są tak rozdeptane jak Tatry, Pieniny czy Beskid Śląski.

W naszym serwisie możesz poznać szlaki turystyczne w Gorcach

Beskid Żywiecki

Zdjęcie Beskid Żywiecki

Nie był w Beskidach ten, kto choć raz nie zdobył Jaśnie Pani - Królowej Beskidów, niezwykle kapryśnej, ale też pięknej ponad miarę! O kim mowa? Ano o Babiej Górze (1725 m n.p.m.), zwanej też Diablakiem - najwyższym szczytem całych Beskidów. Otacza go Babiogórski Park Narodowy - rezerwat biosfery UNESCO.

Beskid Żywiecki ciągnie się od Soły po Skawę, kryjąc również inne ciekawe szczyty jak Pilsko (1557 m n.p.m.) będący centrum narciarstwa oraz Worek Raczański - piękny szlak wiodący m.in. przez Wielką Raczę (1236 m n.p.m.) i Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.).

Przygotowaliśmy kompletną mapę ze szlakami turystycznymi w Beskidzie Żywieckim

Beskid Śląski

Zdjęcie Beskid Śląski

Beskid Śląski to najpopularniejsze pasmo Beskidów. Na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.) początek bierze królowa rzek polskich - Wisła, zaś miasto Wisła to perła regionu, z deptakiem, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) w pobliżu Szczyrku, który zimą staje się prawdziwym centrum narciarstwa. Uroczym zakątkiem są okolice Koniakowa i Istebnej, ze słynnymi koronkami. W pobliżu polecam Przełęcz Kubalonkę (761 m n.p.m.), a dalej słynną Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.). W Ustroniu zaś odwiedzić warto Równicę (883 m n.p.m.) - jedyny tutaj szczyt, gdzie można wjechać samochodem.

Przed wyruszeniem na trasę zapoznaj się ze szlakami turystycznymi Beskidu Śląskiego

Beskid Mały

Zdjęcie Beskid Mały

Beskid Mały skrył się nieco w cieniu na północ od Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, ale również i ten region zachwyca turystów. Najatrakcyjniejszym miejscem jest tutaj Góra Żar z kolejką linowo-terenową - miejsce paralotniarzy i miłośników szybowców, a zimą narciarzy.

U stóp Żaru rozlewają się wspaniałe jeziora - Międzybrodzkie dla rodzinnej rekreacji i Żywieckie idealne dla sportowych wyczynów. Beskid Mały wspaniały jest dla wędrowców, sporo tu szlaków i ciekawych szczytów, jak Leskowiec (890 m n.p.m.), Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.), Madohora (929 m n.p.m.) i najwyższy w tym paśmie Czupel (933 m n.p.m.). Ciekawe miejscowości to Żywiec, Andrychów i papieskie Wadowice.

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi Beskidu Małego

Góry Izerskie

Zdjęcie Góry Izerskie

Góry Izerskie to malowniczy fragment Sudetów Zachodnich, leżący pomiędzy Szklarską Porębą i Świeradowem Zdrój. Pasmo to cechują łagodne wierzchowiny szczytów, z których najwyżej sięga Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa, 1126 m n.p.m.).

Co ciekawe w 2009 roku powstał tu polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba - pierwszy projekt tego typu w Polsce i pierwszy transgraniczny na świecie. Dzięki braku świateł miast można tu podziwiać wspaniałe nocne niebo rozgwieżdżone jak mało gdzie w Polsce!

Zapraszamy do zapoznania się ze szlakami turystycznymi Gór Izerskich

Mapa Polski ze szlakami turystycznymi

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy


Patronat:
Targi turystyczne Lato 2013
TT Warsaw
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Qubus Hotel Legnica
Legnica
Ceny od 140.00 PLN
Polecamy:
Zwiedzaj Świat
Hotele Jelenia Góra
Noclegi w e-Nocleg.pl

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
3810 365 14
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook