Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Pszczyna - atrakcje turystyczne

Pszczyna to niezwykle urocze miasto w województwie śląskim, przepięknie położone wśród lasów, nad rzeką Pszczynką, na południe od Tychów, niedaleko Goczałkowic Zdrój i Jeziora Goczałkowickiego.

Pszczyna poszczycić może się wspaniałą architekturą, dlatego też nazywana jest Perłą Górnego Śląska, ale turystów przyciąga też tutaj wspaniała przyroda i niecodzienna atmosfera. Miejsce to uznawane jest za zielone płuca Śląska.

Pszczyna i jej okolice to świetny region turystyczny i rekreacyjny o malowniczym krajobrazie, przyciągający okolicznych mieszkańców oraz przybyszów z odległych rejonów.

Historia Pszczyny

Osada istniała tu z pewnością już w XI wieku, ale prawa miejskie Pszczynie nadano w II połowie XIII wieku. Średniowieczna osada powstała na szlaku kupieckim prowadzącym z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy.

Zabytki w Pszczynie

- Pałac w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1 - największą sławę miasto zyskało właśnie dzięki okazałemu pałacowi będącym dawnym zamkiem książęcym. Budowla otoczona jest malowniczym zabytkowym parkiem, a cały kompleks należy do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w Polsce. W pałacu od lat mieści się Muzeum Zamkowe.

- Rynek w Pszczynie - w mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny zachowany do dnia dzisiejszego, z centralnie położonym Rynkiem z kamienicami, Ratuszem i kościołami oraz charakterystycznym układem uliczek odbiegających od Rynku. Są one niezwykle urokliwe, a główny deptak to Ulica Piastowska. Zimą na Rynku pszczyńskim dostępne jest lodowisko oraz Jarmark Świąteczny.

- Kościół ewangelicki w Pszczynie, Rynek - ta świątynia to największa ozdoba głownego placu pszczyńskiego, stojąca tuż koło Bramy Wybrańców prowadzącej na zamek (pałac).

Atrakcje w Pszczynie

- Park w Pszczynie - Zabytkowy Park Pszczyński to ogromny park okalający słynny pałac stanowiący Muzeum Zamkowe. Składa się Parku Zamkowego, Parku Dworcowego i Dzikiej Promenady. W obrębie Parku spotkasz wiele ciekawych atrakcji, m.in. Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen okazy pomnikowe starodrzewia, małą architekturę czy stawy z mnóstwem kaczek.

- Skansen w Pszczynie - Zagroda Wsi Pszczyńskiej, ul. Parkowa (Park Dworcowy) - w Skansenie zwiedzić można najcenniejsze zabytki architektury drewnianej i kultury ludowej ziemi pszczyńskiej.

- Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, Dzika Promenada (Park Zwierzyniecki) - Pszczyna od lat kojarzy się z żubrami, na obszarze zabytkowego parku pszczyńskiego, niedaleko pałacu, odwiedzić można zagrodę żubrów, w której prócz tych ogromnych zwierząt zobaczysz muflony, jelenie, daniele, sarny orac ptactwo.

- Warownia Pszczyna, ul. Bielska 50 - już za centrum Pszczyny, przy głównej trasie do Bielska stanęła niedawno Warownia Pszczyńskich Rycerzy - restauracja ze smakowitą kuchnią, ponoć dawniej podobny zamek stał właśnie tutaj w Pszczynie, często odbywają się tu imprezy, wstęp do Warowni jest płatny, wiedzie tu kulinarny Szlak Śląskie Smaki

- Pola golfowe w Pszczynie - pola znajdują się w pobliżu zagrody żubrów.

- Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, ul. Piastowska 26 - to ciekawe Muzeum znajduje się niedaleko Rynku, przy głównym deptaku miasta. Placówka prezentuje dzieje drukarstwa i prasy na Śląsku.

- Zbiornik Łąka w Pszczynie - na terenie miasta znajduje się zbiornik wodny, w którym wydzielono plażę miejską z kąpieliskiem, a ponadto można uprawiać sporty wodne.

Oficjalna strona Pszczyny

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

W latach 1704-07 nadwornym kapelmistrzem Promnitzów w Pszczynie był Georg Philipp Telemann. Dziś w Muzeum w Pszczynie organizowane są koncerty muzyki kameralnej "Wieczory u Telemana".

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

Zamek w Pszczynie (pałac) to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, znana w całym kraju, a na Śląsku niezwykle popularna. Dodatkowo zamek spopularyzował film Magnat, którego głównym bohaterem był pszczyński książę, a wnętrza zamkowe stały się scenerią podczas kręcenia filmu.

Ciekawostkę przesłał(a) Piernikarczyk Anna

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Muzea i skanseny
19.3 km
Muzeum Auschwitz-BirkenauMuzeum Auschwitz-Birkenau utworzono na obszarze hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Auschwitz II Birkenau w
Pałace i dworki
0.2 km
Neobarokowy zamek w Pszczynie przypominający pałac stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całym kraju
Muzea i skanseny
18.1 km
Muzeum Auschwitz-BirkenauObóz Birkenau zwany też Brzezinką, to dawny hitlerowski obóz zagłady leżący w Brzezince, około 3 km od
Parki rozrywki i zoo
18.2 km
Miasteczko Twinpigs w Żorach to ciekawy tematyczny park rozrywki czynny od 2012 roku, z niezwykłym klimatem XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu i atrakcjami dla całej rodziny
Muzea i skanseny
18.9 km
Muzeum Ognia w Żorach to ciekawa, nowoczesna atrakcja, która powstała całkiem niedawno. Już kształt tego obiektu jest nietypowy i nawiązuje kształtem oraz kolorem do płomienia
Parki rozrywki i zoo
18.9 km
W Ochabach znajdujących się przy głównej trasie prowadzącej z Żor do
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Pszczyny

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Pszczyna
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-03 11:18:14

Komentarze

pikseleczka
Wysłano: 2013-05-14 15:58:52

napewno jest tam bardzo ciekawie :)

Wysłano: 2013-09-15 11:56:39

witam piekna wycieczka dziekuje

Wieslawa
Wysłano: 2013-09-15 13:30:19

Urokliwe miejsce.Doskonałe na wypady rodzinne i kulinarne.Warto je umiescić na szlakuturystycznym, bo Śląsk to nie tylko kopalnie.

Wysłano: 2013-09-15 18:27:03

Dziękuję Wam, tak Pszczyna na pewno zasługije żeby ją zapisać na swoim szlaku turystycznym i to takim, do którego sie wraca, a nie tylko zalicza :)

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2013-10-09 12:16:55

Bardzo podobało mi się w Pszczynie a szczególnie zagroda Żubrów, bo akurat trafiliśmy na małe żubrzątka :D

Ostatnio edytowany: 2013-10-09 12:17

Wysłano: 2014-10-26 13:45:37

W Pszczynie najbardziej podoba mi się Zagroda Żubrów i Warownia Rycerzy. ♥

Ostatnio edytowany: 2014-10-26 13:46

Makło
Wysłano: 2016-05-01 21:24:51

Nie ma chyba bardziej klimatycznego miejsca.

 

 

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook