Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Łódź - atrakcje turystyczne

Łódź to niezwykłe miasto wojewódzkie położone w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. Choć mało kto o tym wie, korzenie Łodzi sięgają już prawdopodobnie XII wieku, a pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1332 roku.

Przemysłowa Łódź

Dla większości jednak Łódź kojarzy się głównie z XIX-wiecznym przemysłem, kiedy to nastąpił jej intensywny rozwój i powstały liczne fabryki włókiennicze oraz rezydencje możnych przedsiębiorców. Do dzisiaj w Łodzi podziwiać można ślady takiej właśnie przemysłowej historii miasta, głównie w popularnym centrum handlowym i rekreacyjnym Manufaktura, które powstało na obszarze dawnej XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Obo zaś stoi piękny pałac Poznańskiego.

Bardzo ciekawa też pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Scheiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów. Na Piotrkowskiej natomiast stoi słynna Biała Fabryka.

Łódź filmowa

Nie można pominąć też faktu, że Łódź to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. To właśnie tutaj mieście się popularna szkoła filmowa, a dokładniej Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Ciekawostką związaną z kinem w Łodzi jest też oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, znajdująca się na głównym trakcie - ulicy Piotrkowskiej. Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężna gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów. Jest też Muzeum Kinematografii, a dla uczczenia Se-ma-fo-ru powstał ciekawy Szlak Bajkowa Łódź.

Muzea w Łodzi

Na ciekawą podróż w przeszłość, również tą niedawną zapraszają fantastyczne łódzkie Muzea - Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy Muzeum Historii Miasta Łodzi w pałacu Poznańskiego. Muzeum Historii Sztuki prezentuje natomiast zbiór sztuki nowoczesnej, bo Łódź to interesujący twór, w którym miesza się historia starych fabryk z teraźniejszością nowoczesnych technologii.

Ulica Piotrkowska

Kto nie ma wiele czasu na zwiedzenie stolicy regionu, musi chociaż przejść się osławioną ulicą Piotrkowską, ciągnącą się na długości niemal 5 km. To taka Łódź w pigułce, bowiem wokół tego traktu rozwijało się miasto i skupiły się charakterystyczne budowle. Majestatycznie wznoszą się tu pięknie odnowione secesyjne i eklektyczne kamienice, wille i okazałe pałace dawnych przedsiębiorców, wreszcie zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej z Białą Fabryką na czele. Stoi tu rownież wspaniała archikatedra.

No a ponadto muzea, puby, restauracje, dyskoteki, galerie sztuki i kina - jednym słowem wszystko. Można też tu zobaczyć modne ostatnio rzeźby, pomniki i inne twory małej architektury, np. Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Misia Uszatka itp. Na ścianach zabytkowych budynków natomiast rosną jak grzyby po deszczu ogromne murale.

Imprezy kulturalne

No ale Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży "Explorers Festival", Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Konkurs dla Projektantów Ubioru - "Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Rynki, place i deptaki
1.9 km
Główny deptak Łodzi jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez puszczę
Centra nauki
2.2 km
Experymentarium w Łodzi to bardzo ciekawe, interaktywne Centrum Nauki, mieszczące się w popularnej Manufakturze w Łodzi

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Inne obiekty
1.9 km
Na południowym krańcu ulicy Piotrkowskiej w Łodzi znajduje się wielka budowla fabryczna będąca świetnym przykładem architektury przemysłowej I połowy XIX wieku
Rekreacja
2.0 km
Manufaktura w Łodzi to unikalny w skali całej Europy projekt rewitalizacji XIX-wiecznych zabudowań dawnej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego - potentata łódzkiego
Parki rozrywki i zoo
3.2 km
Zoo w Łodzi czyli Miejski Ogród Zoologiczny jest jednym z 15 istniejących w Polsce ogrodów zoologicznych
Muzea i skanseny
1.9 km
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to najstarsze i największe Muzeum w tej części Europy. Wywodzi się z Działu Tkactwa łódzkiego Muzeum Sztuki utworzonego w 1952 roku
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Łodzi

Miniatura Łódź
Hotel Mazowiecki **Ceny od: 65.00
Tel: +48 690 999 270; +48 42 6374333

Mapa Łodzi

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Łódź
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2016-12-14 11:34:22

Komentarze

Wysłano: 2013-12-13 08:09:24

Brakuje zdjęć w Łodzi w wielu atrakcjach, jesli macie jakieś pod dane atrakcje to prszę wrzućcie :) Bo smutno ta Łódź wygląda

krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki
FotoAnia.pl - fotoblog z fotografią dziecięcą

Wysłano: 2014-03-05 15:00:41

Bardzo ciekawe maisto, poukładane i bogate turystycznie, polecam wszystkim

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook