Logo TopAtrakcje.pl
Wybrano najpiękniejsze atrakcje 2017 roku - zobacz wyniki!

Góry Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej i graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.

Szczyty w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie, nazywane tak od relikwii drzewa Krzyża Świętego znajdujących się na Łysej Górze nazywanej także Łyścem lub Świętym Krzyżem, to najstarsze góry w Polsce, od miliona lat erodowane przez wiatr, wodę i śnieg. Właśnie dlatego góry te nie imponują wysokością, a najwyższe szczyty przekraczają zaledwie 600 m n.p.m. Najwyższym punktem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m.) wznosząca się ponad Świętą Katarzyną.

Geologiczny raj

Nie znaczy to absolutnie, że nie warto tu przyjeżdżać, bowiem w górach tych turysta odnajdzie niezliczone atrakcje, często charakterystyczne dla tego obszaru i rzadko spotykane gdzie indziej. Region ten ze względu na swój wiek jest ewenementem, dorównują mu tylko Sudety jeśli chodzi o różnorodność budowy geologicznej i bogactwo występujących tu minerałów. Dlatego też Góry Świętokrzyskie to raj dla geologów, zarówno tych domorosłych, jak i naukowców.

Jaskinia Raj

Będą oni zachwyceni wieloma obiektami przyrody nieożywionej, zaczynając od jaskiń, z fantastyczną Jaskinią Raj na czele, udostępnioną dla turystów i uznawaną za najpiękniejszą w Polsce, poprzez ciekawe gołoborza pokrywające podszczytowe partie Łysogór - najwyższego tutejszego pasma, po liczne kamieniołomy i wyrobiska, w których można znaleźć interesujące okazy minerałów i skamieniałości, zachowane w skałach szczątki organizmów.

Świętokrzyski Park Narodowy

Bogactwem Gór Świętokrzyskich, choć niestety pomału ginącym, są relikty puszcz porastających niegdyś cały ten obszar. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty Puszczy Jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. Są one chronione poprzez utworzony w 1950 roku Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń, nadal licznie zamieszkujący tutejsze zalesione wzgórza. Poprzez Park i nie tylko prowadzą liczne szlaki turystyczne i ścieżki umożliwiające poznanie najbardziej uroczych zakątków tej krainy.

Góry Świętokrzyskie kryją też wiele zabytków architektonicznych i ślady bogatej historii - stare zamczyska, pomniki, muzea i przede wszystkim obiekty sakralne. Spotkamy je na górskich szlakach, ale też w uroczych niewielkich miasteczkach, jak Chęciny, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Jędrzejów i oczywiście w Kielcach - stolicy regionu.

Główny Szlak Świętokrzyski

Przez najciekawsze partie Gór Świętokrzyskich wiedzie znakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Początek bierze w Gołoszycach, po czym obejmując najwyższe szczyty i liczne atrakcje kończy się w Kuźniakach.

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Szczyty i punkty widokowe
0.2 km
Święty Krzyż (595 m n.p.m.) czyli Łysiec, zwany też Łysą Górą, to najpopularniejszy i drugi pod względem wielkości masyw w
Obiekty sakralne i cmentarze
0.1 km
Na szczycie Świętego Krzyża (Łysiec, 595 m n.p.m.) stoi Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - dawne opactwo benedyktyńskie i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego - cel wycieczek wielu turystów
Szczyty i punkty widokowe
11.5 km
Łysica (612 m n.p.m.) nazywana też Górą Świętej Katarzyny to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, leżący w zachodniej części Łysogór - najwyższego pasma tego regionu, chronionego przez
Parki rozrywki i zoo
14.3 km
Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno w Krajnie Zagórzu to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy

Tutaj dostaniesz zniżkę z Kartą Krajtroter
Sprawdź zniżkę

Szlaki turystyczne
0.1 km
Główny Szlak Świętokrzyski znakowany, jak wszystkie główne szlaki, na czerowno, to najdłuższy szlak Gór Świętokrzyskich
Obiekty sakralne i cmentarze
12.9 km
Pierwsze wzmianki o klasztorze bernardynów w Świętej Katarzynie niedaleko

Przeczytaj również

Miniatura Jaskinia Raj
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Miniatura Góry Świętokrzyskie
Agroturystyka Góry ŚwiętokrzyskieCeny od: 30.00
Tel: 41/3074198 , kom. 609 082 715
Miniatura
CIEKOTY NOCLEGI NAD ZALEWEMCeny od: 30.00
Tel: 508229056
Miniatura Kielce
NOCLEGI KIELCE NOCLEGI W KIELCACHCeny od: 20.00
Tel: 513450936

Mapa Gór Świętokrzyskich

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Góry Świętokrzyskie
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-01-30 15:00:16

Komentarze

Martyna Marczak
Wysłano: 2008-03-26 12:58:25
bardzo mi to pomogło
szczepu
Wysłano: 2008-04-17 14:37:06
Góry świętokrzyskie to najpiekniejsze góry w Polsce. Warto jest odwiedzic. Wiecej informacji na www.goryswietokrzyskie.info
Wysłano: 2008-09-05 13:36:26
Jeśłi je znasz to proszę polećjakieś trasy rowerowe ale by przebiegały nie przez wsie lecz leśnymi duktami.
Wysłano: 2013-01-02 16:29:56

Góry świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce. Pokryte lasem stoki są idealnym terenem dla miłośników pieszych wędrówek, przejażdżek konnych, czy wyczynowej jazdy rowerowej. Góry stanowią także doskonałą bazę wypadową do jazdy na nartach, czy snowbordzie.

Wysłano: 2013-03-31 20:38:49

Uwielbiam czynny wypoczynek,szczególnie na terenach górskich.Nie ważne czy te góry mają 600m n.p.m. czy 2000mn.p.m. Świętokrzyski Park Narodowy przemierzam systematycznie przynajmniej raz w roku.....ma swój urok i  klimat'Polecam....szczegolnie  Łysicę i szlak  łączący Świętą Katarzynę z Świętym Krzyżem...warto tam zawitaći:)

Wysłano: 2013-04-29 20:31:15

Dzięki za zachętę do zwiedzanie muszę się tam wybrać

 

www.rodzinna-turystyka.pl

Wysłano: 2013-04-29 22:13:37

piekne okolice  .piekne widoki , piekne drogi . wogole pieknie tam w  świętokrzyskim .

I ta czerwona ziemia i czerwone skaly  -przywiozlem  kilka do domu .

Pozdrawiam karol Barsolis

Wysłano: 2014-02-15 13:52:25

Góry Świętokrzystkie to dobra propozycja szczególnie dla początkujących górołazów. Wdrapanie się na Łysicę, najwyższy szczyt tych gór, zajmuje najwyżej 3 godziny, a jakie piękne widoki po drodze, szczególnie we wrześniu...

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Rosa Pensjonat
Bobolin
Ceny od 50.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook