Logo TopAtrakcje.pl
Wybieramy najpiękniejsze atrakcje 2017! Zagłosuj!

Poznań - atrakcje turystyczne

Przepiękny Poznań leżący nad Wartą to stolica Wielkopolski, w której narodziła się polska państwowość. To miasto o niecodziennej urodzie przyciąga odwiedzających jak magnes zarówno ze względów ekonomicznych, kulturalnych jak i historycznych, gdyż wielowiekowe dzieje przeplatają się tutaj z nowoczesnością i techniką.

Zabytki w Poznaniu

Poznań turystów zachwyci z pewnością wspaniałą zabytkową Starówką i wieloma cennymi zabytkami. Przechadzając się wśród szerokich arterii i wąskich urokliwych uliczek poznańskich, koniecznie zajrzyj na Ostrów Tumski - jest to najstarsza część miasta z potężną bazyliką archikatedralną (Ostrów Tumski 17) od wieków wpisaną w panoramę Poznania. Jej początki sięgają X wieku, kiedy to Mieszko I obok palatium książęcego wzniósł trójnawową bazylikę wczesnoromańską.

Gdy przekroczymy malowniczo wijącą się Wartę, nogi same poniosą nas na Rynek - ogromny plac, pośrodku którego dominuje kolos Ratusza - najwspanialsza renesansowa budowla w Wielkopolsce - siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania. To ona kryje słynne poznańskie koziołki. Niczym dziateczki przycupnęły przy nim kolorowe domki budnicze - relikt dawnej zabudowy handlowej. Są to XVI-wieczne kamieniczki z podcieniami powstałe na miejscu wcześniejszych drewnianych bud. Poszczególne pierzeje zdobią natomiast okazałe kamienice o ozdobnych fasadach.

Ponadto odnajdziemy w Poznaniu zamki - Zamek Cesarski (ul. Święty Marcin 80/82), w którym powstało Centrum Kultury oraz Zamek Królewski (Góra Przemysła 1) stojący niedaleko Rynku. Zamek Królewski w Poznaniu początkami swymi sięga XIII wieku i Przemysła I, który zapoczątkował jego budową, dzieło kontynuował syn Przemysł II a później Kazimierz Wielki, za którego czasów zamek stał się największą budowlą świecką w Polsce. Pozostałością po tamtym zamku na Górze Przemysła jest dziś XVIII-wieczny budynek, który ostatnimi czasami został niemal wzniesiony od początku.

Również pałace i inne ciekawe gmachy w Poznaniu warte są poznania. Na uwagę zasługuje Pałac Górków (ul. Wodna 27) - powstał on w XVI wieku z połączenia gotyckich kamienic. Brama wjazdowa od ul. Klasztornej ozdobiona jest ciekawym portalem. Wewnątrz mieści się Muzeum Archeologiczne - jedno z najstarszych muzeów w Polsce.

Wspaniały jest też Pałac Działyńskich stojący na Starym Rynku (78/79) pochodzący z XVIII wieku, klasycystyczna budowla kryje filię Biblioteki Kórnickiej.

Atrakcje w Poznaniu

Ale Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie. Urzekający jest kompleks sportowo-rekreacyjny popularnie nazywany Malta. Jest to piękne jezioro wraz z niezwykle rozbudowaną infrastrukturą wokół jego brzegów i nowoczesnym torem regatowym poprowadzonym na zbiorniku. Znajduje się tu również Nowe Zoo.

Świetny jest też Park Cytadela powstały w miejscu dawnej Cytadeli - coś dla miłośników historii, ale i dla rowerzystów czy rolkowców. Na spacerowiczów zaś czekają ławki, piękna roślinność i kwiaty, a nawet oswojone wiewiórki.

Poza tym w Poznaniu odwiedzić można liczne ciekawe muzea (np. Muzeum Archeologiczne), które również dostarczą nam rozrywki, a i dowiedzieć się można wielu ciekawych informacji. Najnowszym i zarazem bardzo cennym jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ze słynną Bramą Poznania, która została jednym z 7 Nowych Cudów Polski 2014!

To wszystko sprawia, że Poznań chętnie odwiedzany jest przez turystów, co najlepiej widać w południe na Rynku, kiedy poznańskie koziołki dają przedstawienie :) Wtedy tłum gapiów wpatrzony jest w przepiękny, renesansowy Ratusz , a dokładniej jego wysoką wieżę ...

Oficjalny portal Poznania

Pokaż/ukryj ciekawostki
Czy wiesz, że?

MALTA SKI  nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu to nie tylko stok narciarski, to centrum sportowo-rekreacyjne, rodzaj parku rozrywki dla całych rodzin. Latem można tu korzystać ze zjazdów na pontonach na stoku narciarskim, z letniego toru saneczkowego, gry w mini golfa, wypożyczalni rowerów oraz z nowości – Kolejki Górskiej Adrenaline. Dodatkowo na terenie MALTA SKI dostępne są bezpłatne drewniane place zabaw usytuowane nad samym brzegiem jeziora, a w wakacje działa bezpłatne Kino Letnie.
W sezonie zimowym od października do końca marca na stoku narciarskim królują narciarze i snowboardziści. MALTA SKI to idealne miejsce, aby nie wyjeżdżając z miasta nauczyć się jeździć na nartach pod okiem profesjonalnych instruktorów. Obok stoku również dostępna jest wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz serwis narciarski. Na terenie MALTA SKI jest również wiele dostępnych punktów gastronomicznych. Więcej info na www.maltaski.pl

W okolicy koniecznie musisz zobaczyć

Zamki i twierdze
0.3 km
Zamek Królewski w Poznaniu to najstarsza zachowana rezydencja królewska w Polsce. Budowla wzniesiona została na
Obiekty sakralne i cmentarze
1.1 km
Ostrów Tumski w Poznaniu to obecnie jedyna z licznych kiedyś wysp na Warcie na obszarze miasta. Otaczają ją dwa ramiona rzeki - większe (zachodnie) nazywane Wartą oraz mniejsze ( wschodnie) zwane Cybiną lub Kanałem Ulgi
Ratusze
0.0 km
Ratusz w Poznaniu to przepiękna renesansowa budowla, zdobiąca Stary Rynek
Obiekty sakralne i cmentarze
1.0 km
Archikatedra Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w
Pałace i dworki
19.3 km
Przepiękny pałac w Rogalinie wzniesiony został przez Kazimierza Raczyńskiego - generalnego starostę
Parki miejskie
1.5 km
Park Cytadela w Poznaniu to przepiękny, rozległy park położony na północ od
Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o nowych miejscowościach w naszym serwisie.
Twój e-mail:
Twoje imię:
Nikomu nie dajemy Twojego maila!

Mapa Poznania

Wyszukiwarka
Trasa
Opcje trasy:
Dane


Warstwy
Poznań
Opis dzięki: Piernikarczyk Anna
Opis dodano: 2017-02-01 13:22:13

Komentarze

Gość
Wysłano: 2006-04-05 18:39:43
Proszę o zmianę opisu zdjecia z teatrem.. informuję, że zdjecie przedstawia Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki..

bubu
Wysłano: 2006-11-04 09:10:06
ale sie wysililiscie zeby to napisac
Gość
Wysłano: 2007-01-07 17:32:04
Piękne zdjęcia Gniezna - Gniezno
M.G
Wysłano: 2007-02-08 11:51:30
Poprawiliście Państwo usytuowanie zamku cesarskiego i zamku Królewskiego po mojej sugesti.Tylko obydwa stoją na mapie nie w tym miejscu.Cesarski św.Marcin -ok ale po drugiej stronie pomiędzy ul.Niepodległości a Kościuszki.Natomiast Królewski na Wzgórzu Przemysła a nie jak stoi u Was przy Sieroca-Franciszkańska.Ma być pomiędzy al.Marcinkowskiego a Zamkową na przedłużeniu ul.Ludgardy.
Wysłano: 2007-02-08 12:40:05
Dziękujemy za sugestie :)

FotoAnia.pl - fotoblog ze zdjęciami dzieci
krajtroter.pl - turystyczna karta rabatowa
e-parkrozrywki.pl - portal o polskich parkach rozrywki

MAJU1922
Wysłano: 2007-12-14 08:31:52
LECH MOIM ŻYCIEM, POZNAN MOIM MIASTEM
Tomasz M.
Wysłano: 2007-12-26 20:45:55
Czy jest albo była w Poznaniu manufaktura tkacka należaca do rodziny Janiszewskich bądz Januszewskich?. Wiem ze moj pra pra pradziadek pochodził z Poznania i tam miał zakład, a urodził sie około roku 1820.Prosze o pomoc. Z gory dziekuje.
franek
Wysłano: 2008-03-14 08:09:06
;p poznań jest cool
Wysłano: 2013-04-29 21:33:30

zgadzam sie  z w/w.

Poznan to bardzo ladne i zadbane miasto  .

Posiada  bardzo duzo  odrestaurowanych  budynkow  w tym   :

Stary Rynek  ,Uniwerek  A. Mickiewicza,  Centrum Kultury Zamek , Katedra, Koscioly,  Muzea , Teatry,  kamiennice .

Te oderestaurowane budynki- zabytki wygladaja  bajkowo . 

Spacer wsrod takich perelek  to czysta  przyjemnosc  no i obowiazek dla kazdego wielkopolanina  .

 

Pozdrawaim Karol  Barsolis -  Poznaniak

Wysłano: 2013-08-21 16:14:32

zgadzam sie z w/w w 100% .

Poznan przyciaga jak magnes  ludzi z kraju i  za granicy .

Tutaj chce sie :

być , żyć  , pracować , wypoczywać itp.

początki historii Polski , która   nieodłącznie wiąże się z Poznaniem .

Ostrów Tumski  jest kolebka naszej państwowości , gdzie  w X wieku rodziła się Polska .

w Poznaniu można zapoznać się z tysiącleciem dziejów Polski i Ostrowa Tumskiego .

Jest to  opowieść o naszych początkach, jest to dziedzictwo   Narodu Polskiego .

Z tarsu widokowego  bramy zobaczyc mozna caly Ostrow Tumski i śluzę

katedralna , Warte, Cybine oraz  mosty - w tym most  Jordana

 

Pozdrawiam Karol  Barsolis  Poznaniak

Turysta Kulturowy

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-05-19 13:46

Wysłano: 2016-02-03 16:22:40

Moje miasto jest fantastyczne

Wysłano: 2016-02-03 17:42:17

Planuję tam wypad na kilka dni ale dopiero latem

Wysłano: 2016-03-13 15:09:34

Jako atrakcje zapomniano wymienić np escape roomow dla młodzieży. Polecam,np zamknieciwpokoju.Z tego co wiem to organizują spotkania dla młodzieży. Ja byłam tam z rodziną więc polecam jako atrakcje wakacyjna;)

Patronat:
Śląskie. Pozytywna energia
Top Atrakcje
Szlak Zbójnicki
Polecamy nocleg:
Pałac Pakoszów
Piechowice
Ceny od 250.00 PLN
Polecamy:
Parki Rozrywki
Zwiedzaj Świat

więcej
Pobierz
Ebook
Podziel
5151
Email:
Hasło:
Zaloguj się z Facebook