Sokolica w Dolinie Będkowskiej - najwyższa ściana skalna całej Jury

Sokolica na Jurze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Sokolica stercząca w centralnej części malowniczej Doliny Będkowskiej to nie tylko najwyższa skała Dolinek Krakowskich, ale całej Jury. Jej wysokość to blisko 100 m! Chodzi oczywiście nie o wysokość bezwzględną, czyli mierzoną względem poziomu morza, a  jej wysokość względną, czyli po prostu wysokość ściany skalnej. Widoczną gołym okiem.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Sokolica dla wspinaczy

To jedna z ulubionych skał wspinaczkowych w tej okolicy (poza Dupą Słonia stojącą bardziej w głębi doliny). Przy ładnej pogodzie zawsze spotkać tu można wiszących na linie. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Niektóre mają najwyższe stopnie trudności, z przewieszeniami. Sokolica to jedna z nielicznych skał na Wyżynie o więcej niż jednowyciągowych drogach wspinaczkowych.Warto wspomnieć, że u stóp Sokolicy powstało klimatyczne Schronisko Brandysówka. To miejsce, w którym nie tylko zjesz i odpoczniesz, ale też wypożyczysz sprzęt wspinaczkowy. Pod samą ścianą dostępne jest pole namiotowe i camperowe.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Brandysówka
Brandysówka

Ścieżka na Sokolicę

Nawet jeśli nie umiesz się wspinać, nie przejmuj się. I tak możesz zdobyć szczyt skały. Nie jest to tak proste i szybkie, jak w przypadku wielu innych ostańców na Jurze, w końcu to 100 metrów robi różnicę. Jest to jednak możliwe. Wystarczy spod skały cofnąć się nieco za Brandysówkę i koło potoku wejść na ścieżkę, która stromo pod górę wyprowadzi nas nieco naokoło na szczyt Sokolicy. Podejście naprawdę jest wymagające, odradzam wejście z młodszymi dziećmi. 

Widok stąd jest bardzo ładny, idealny za zachód słońca, choć nie tak imponujący, jak sądziłam. Podobno dość łatwo wejść tutaj od strony wschodniej z Będkowic, ścieżką koło cmentarza na wzgórzu.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Resztki grodu

Sokolica jest też ciekawa z innego powodu, na jej szczycie zachowały się resztki wałów grodu rycerskiego z okresu średniowiecza. Dokładniej z okresu VIII-IX wiek. Stąd dawniej nazywano ją Grodziskiem, jak wiele innych skałek na Jurze. Odkryto tu nawet ślady osadnictwa neolitycznego z okresu kultury łużyckiej.Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wejście na szczyt możliwe jest wydeptaną ścieżką spod potoku

Sokolica
Dolina Będkowska, Będkowice

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Dolina Będkowska
Sokolica na Jurze
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Koń Piorun
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 30)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024