Sokolica w Dolinie Będkowskiej - najwyższa ściana skalna całej Jury

Sokolica na Jurze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Sokolica stercząca w centralnej części malowniczej Doliny Będkowskiej to nie tylko najwyższa skała Dolinek Krakowskich, ale całej Jury. Jej wysokość to blisko 100 m! Chodzi oczywiście nie o wysokość bezwzględną, czyli mierzoną względem poziomu morza, a  jej wysokość względną, czyli po prostu wysokość ściany skalnej. Widoczną gołym okiem.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Sokolica dla wspinaczy

To jedna z ulubionych skał wspinaczkowych w tej okolicy (poza Dupą Słonia stojącą bardziej w głębi doliny). Przy ładnej pogodzie zawsze spotkać tu można wiszących na linie. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Niektóre mają najwyższe stopnie trudności, z przewieszeniami. Sokolica to jedna z nielicznych skał na Wyżynie o więcej niż jednowyciągowych drogach wspinaczkowych.

Warto wspomnieć, że u stóp Sokolicy powstało klimatyczne Schronisko Brandysówka. To miejsce, w którym nie tylko zjesz i odpoczniesz, ale też wypożyczysz sprzęt wspinaczkowy. Pod samą ścianą dostępne jest pole namiotowe i camperowe.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Brandysówka
Brandysówka

Ścieżka na Sokolicę

Nawet jeśli nie umiesz się wspinać, nie przejmuj się. I tak możesz zdobyć szczyt skały. Nie jest to tak proste i szybkie, jak w przypadku wielu innych ostańców na Jurze, w końcu to 100 metrów robi różnicę. Jest to jednak możliwe. Wystarczy spod skały cofnąć się nieco za Brandysówkę i koło potoku wejść na ścieżkę, która stromo pod górę wyprowadzi nas nieco naokoło na szczyt Sokolicy. Podejście naprawdę jest wymagające, odradzam wejście z młodszymi dziećmi. 

Widok stąd jest bardzo ładny, idealny za zachód słońca, choć nie tak imponujący, jak sądziłam. Podobno dość łatwo wejść tutaj od strony wschodniej z Będkowic, ścieżką koło cmentarza na wzgórzu.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Resztki grodu

Sokolica jest też ciekawa z innego powodu, na jej szczycie zachowały się resztki wałów grodu rycerskiego z okresu średniowiecza. Dokładniej z okresu VIII-IX wiek. Stąd dawniej nazywano ją Grodziskiem, jak wiele innych skałek na Jurze. Odkryto tu nawet ślady osadnictwa neolitycznego z okresu kultury łużyckiej.

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wejście na szczyt możliwe jest wydeptaną ścieżką spod potoku

Sokolica
Dolina Będkowska, Będkowice

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Sokolica na Jurze
Dolina Będkowska
Sokolica na Jurze
Sokolica w Dolinie Będkowskiej
Koń Piorun
(4.6 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 30)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024