Sedlaczek w Tarnowskich Górach
Budynek Sedlaczka w Tarnowskich Górach to atrakcja sama w sobie. Ten zabytkowy dom stojący na tarnogórskim Rynku, koło domów podcieniowych pochodzi z XVI wieku i pierwotnie był siedzibą Starostów Ziemi Bytomsko-Tarnogórskiej.
Dlaczego Sedlaczek?
W 1805 roku budynek został wykupiony przez Jana Sedlaczka, stąd wzięła się jego nazwa, która na stałe do niego przylgnęła. Ów Jan Sedlaczek, czeski kupiec, urządził tu winiarnię, istniejącą po dziś dzień, a do 1922 roku prowadzoną przez rodzinę Sedlaczków.
Budynek przez wieki gościł w swych progach znamienitych gości, m.in. był tu król Jan III Sobieski (1683 rok), August III Mocny (1734 rok), Johann Wolfgang Goethe (1790 rok) czy Julian Ursyn Niemcewicz (1821 rok).
Wygląd budynku Sedlaczka
Ponad wejściem do budynku Sedlaczka umieszczona jest ozdobna dekoracja z herbem miasta, a dwie inne charakterystyczne cechy budowli to ciekawa latarenka wisząca na fasadzie z boku oraz kolor zielony, na jaki zawsze odmalowywany jest Sedlaczek.
W budynku Sedlaczka na uwagę zasługują oryginalne polichromie stropów o motywach roślinnych z rozetami z I połowy XVII wieku i rzadkie sklepienia kolebkowe z XVIII wieku.
Restauracja i Muzeum
Jak już wspomniałam, na parterze i w piwnicach mieści się historyczna winiarnia i restauracja Sedlaczek serwująca tradycyjną kuchnię, a na piętrze zorganizowano Muzeum Miejskie z pięknym wystrojem wnętrza, wystawami historycznymi i cennymi pamiątkami górniczymi. W Muzeum organizowane są też koncerty oraz spotkania z kulturą ze słynnymi Tarnogórzanami i nie tylko.
Sedlaczek
Rynek 1, Tarnowskie Góry
Informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–23:00
- wtorek: 09:00–23:00
- środa: 09:00–23:00
- czwartek: 09:00–23:00
- piątek: 09:00–23:00
- sobota: 10:00–23:00
- niedziela: 10:00–23:00
Noclegi w Tarnowskich Górach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 2.1 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 3.9 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 7.3 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 16.8 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 17.8 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 19.5 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 22 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 26.8 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 27.6 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 27.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!