Schronisko na Śnieżniku. Hala pod Śnieżnikiem

Aktualizacja: 2024-05-24
Schronisko Na Śnieżniku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Schronisko Na Śnieżniku leży na Hali pod Śnieżnikiem, na wysokości 1218 m n.p.m., w Masywie Śnieżnika. Jest to jedno z najstarszych schronisk na ziemiach polskich. Powstało w 1871 roku, z inicjatywy Marianny Orańskiej, holenderskiej księżnej, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju tych terenów. Obiekt jest urodziwy i klimatyczny.

Szlaki do schroniska PTTK Na Śnieżniku

Warto tu zaglądnąć o każdej porze roku, bo to malownicze miejsce. Prowadzi tu wiele szlaków, w tym czerwony Główny Szlak Sudecki. Najczęściej podchodzi się tu z Międzygórza, by zdobyć Śnieżnik (1425 m n.p.m.), który główny szlak omija.

  • czerwony Główny Szlak Sudecki z Międzygórza, 3 h pod schronisko
  • zielony szlak z Bielic, przez Przełęcz Płoszczyna
  • żółty szlak ze Stronia Śląskiego (PKS przy ul. Kościuszki) przez Kletno do Hali pod Śnieżnikiem, około 4 h
  • niebieski szlak z Nowej Morawy przez Kamienicę do Hali pod Śnieżnikiem, około 3,5 h
Schronisko Na Śnieżniku
Schronisko Na Śnieżniku

Historia schroniska Na Śnieżniku

To typowa drewniana szwajcarka, która stanęła na kamiennej podmurówce. Jak już wspomniałam, powstała w 1871 roku, a w 1950 roku budynek stał się własnością PTTK. W latach 80. XX wieku schronisko zostało wyremontowane i zmodernizowane za sprawą Zbigniewa Fastnachta. Po jego śmierci schronisko nazwano jego imieniem.

Dziś schronisko leżące nieco pod szczytem Śnieżnika jest bardzo popularne wśród turystów. Nawet zimą jest tutaj pełno. Zjeść można domowy obiad, ale również coś na słodko. Pamiętaj, że do wnętrza wchodzimy bez raczków. Spod schroniska roztaczają się ładne widoki.

Śnieżnik zimą
Śnieżnik zimą

Atrakcje w okolicy

W najbliższej okolicy warto też zajrzeć do Jaskini Niedźwiedziej i Kopalni uranu w Kletnie. Z innych szczytów polecamy Rudawiec w Górach Bialskich i Kowadło w Górach Złotych. Należą one do Korony Gór Polski, a na Rudawiec i Kowadło ruszysz z tego samego parkingu w Bielicach leśniczówce.

Informacje praktyczne

Czynne cały rok, codziennie

Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta
Międzygórze
http://www.schroniskonasniezniku.eu/

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

schronisko na śnieżniku
(4.4 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024