Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie dumnie wznosi się na Rynku Głównym, pomiędzy Sukiennicami a ulicą Sienną. Nazywany jest potocznie Adasiem. To tradycyjne miejsce spotkań.

Autorem projektu pomnika był Teodor Rydygier. Wygrał on konkurs na monument wieszcza zorganizowany w Krakowie pod koniec XIX wieku. Akcję zainicjowali krakowscy studenci. Pomnik odsłonięto w 100. rocznicę urodzin wieszcza - 16 czerwca 1898 roku. Co prawda Adam Mickiewicz w Krakowie nigdy nie był, ale jego pomnik podnosił morale i wzmagał ducha narodowego.

Adaś w Krakowie

Pomnik Mickiewicza zwany po prostu Adasiem ma wysokość 10 metrów, a cokół wzbogacają dodatkowo 4 alegorie: ojczyzna, męstwo, nauka i poezja. Dodatkowo widnieje tu napis: „Adamowi Mickiewiczowi naród”. Niestety w 1940 roku pomnik został zniszczony przez hitlerowców, ale po wojnie został zrekonstruowany z fragmentów odnalezionych na złomowisku w Hamburgu.

Ponownie pomnik odsłonięto 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Mickiewicza. 24 grudnia, w dniu imienin Adama, pod pomnikiem kwiaciarki z rynku składają kwiaty. Tutaj też każdego roku rozpoczyna się konkurs na szopkę krakowską.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Pomnik Adama Mickiewicza
Rynek, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 96)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 96)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Czy Mickiewicz kiedykolwiek odwiedził Kraków? Wiele osobistości z Krakowa zasługuje na pomnik. Jakiś król bardziej by tu pasował.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024