Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie dumnie wznosi się na Rynku Głównym, pomiędzy Sukiennicami a ulicą Sienną. Nazywany jest potocznie Adasiem. To tradycyjne miejsce spotkań.
Autorem projektu pomnika był Teodor Rydygier. Wygrał on konkurs na monument wieszcza zorganizowany w Krakowie pod koniec XIX wieku. Akcję zainicjowali krakowscy studenci. Pomnik odsłonięto w 100. rocznicę urodzin wieszcza - 16 czerwca 1898 roku. Co prawda Adam Mickiewicz w Krakowie nigdy nie był, ale jego pomnik podnosił morale i wzmagał ducha narodowego.
Adaś w Krakowie
Pomnik Mickiewicza zwany po prostu Adasiem ma wysokość 10 metrów, a cokół wzbogacają dodatkowo 4 alegorie: ojczyzna, męstwo, nauka i poezja. Dodatkowo widnieje tu napis: „Adamowi Mickiewiczowi naród”. Niestety w 1940 roku pomnik został zniszczony przez hitlerowców, ale po wojnie został zrekonstruowany z fragmentów odnalezionych na złomowisku w Hamburgu.
Ponownie pomnik odsłonięto 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Mickiewicza. 24 grudnia, w dniu imienin Adama, pod pomnikiem kwiaciarki z rynku składają kwiaty. Tutaj też każdego roku rozpoczyna się konkurs na szopkę krakowską.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Adres
Pomnik Adama Mickiewicza
Rynek, Kraków
GPS: 50°3'41N, 19°56'17E
Kraków noclegi
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!