Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

(4.1 głosów: 95)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie dumnie wznosi się na Rynku Głównym, pomiędzy Sukiennicami a ulicą Sienną. Nazywany jest potocznie Adasiem. To tradycyjne miejsce spotkań.

Autorem projektu pomnika był Teodor Rydygier. Wygrał on konkurs na monument wieszcza zorganizowany w Krakowie pod koniec XIX wieku. Akcję zainicjowali krakowscy studenci. Pomnik odsłonięto w 100. rocznicę urodzin wieszcza - 16 czerwca 1898 roku. Co prawda Adam Mickiewicz w Krakowie nigdy nie był, ale jego pomnik podnosił morale i wzmagał ducha narodowego.Adaś w Krakowie

Pomnik Mickiewicza zwany po prostu Adasiem ma wysokość 10 metrów, a cokół wzbogacają dodatkowo 4 alegorie: ojczyzna, męstwo, nauka i poezja. Dodatkowo widnieje tu napis: „Adamowi Mickiewiczowi naród”. Niestety w 1940 roku pomnik został zniszczony przez hitlerowców, ale po wojnie został zrekonstruowany z fragmentów odnalezionych na złomowisku w Hamburgu.

Ponownie pomnik odsłonięto 26 listopada 1955 roku, w setną rocznicę śmierci Mickiewicza. 24 grudnia, w dniu imienin Adama, pod pomnikiem kwiaciarki z rynku składają kwiaty. Tutaj też każdego roku rozpoczyna się konkurs na szopkę krakowską.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny

Adres

Pomnik Adama Mickiewicza
Rynek, Kraków

GPS: 50°3'41N, 19°56'17E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023