Pod nazwą Pogoria kryje się zespół malowniczych zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w jej północnej części. To idealne miejsce na rodzinną rekreację na łonie natury. Jeziora Pogoria to zalane wyrobiska piasku wydobywanego dla okolicznych kopalń węgla. Dziś stanowią obszar chronionego krajobrazu, gdyż są cenne przyrodniczo.
Istnieją cztery zbiorniki o wspólnej nazwie Pogoria, oznaczone cyframi rzymskimi od Pogoria I po Pogoria IV. Ten ostatni zbiornik nazywany jest Zalewem Kuźnica Warężyńska, jest zdecydowanie największy i leży najbardziej na północ. Powstał też najpóźniej, nie brakuje tu wędkarzy.
Zbiorniki otaczają atrakcyjne ścieżki rowerowe, które przemierzają nie tylko rowerzyści, ale też rolkowcy i miłośnicy nordic walking. To miejsce nigdy nie jest puste, choć w wielu fragmentach bywa zaciszne. Trasy rowerowe łączą wszystkie zbiorniki i właśnie w ten sposób najlepiej poruszać się pomiędzy nimi, gdyż ruch samochodowy jest we fragmentach zamknięty, ze względu na ochornę przyrody.
Na Pogorii III powstała przystań ze sprzętem wodnym. Działa tu kilka klubów żeglarskich. Są też hotele i campingi. Pogoria III słynie z windsurfingu, funkcjonuje tu również Yacht Klub Pogoria 3, wydzielono też sporą plażę miejską z boiskiem do siatkówki plażowej i strzeżonym kąpieliskiem. Ciekawostką jest tutaj drewniane molo.
Wszystkie zbiorniki są objęte ochroną przyrody, Pogoria I i Pogoria II to użytki ekologiczne, na Pogorii III panuje strefa ciszy, a Kuźnica Warężyńska jest ostoją rzadkich gatunków ptaków, które licznie tu występują.
Pogoria
ul. Spacerowa, Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Często korzystam z tych tras rowerowych. Woda, cisza, las i przyroda ,i fajnych widoków nie brakuje - to lubię.