Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Pogoria w Dąbrowie Górniczej

(4.6 głosów: 44)

Pod nazwą Pogoria kryje się zespół malowniczych zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w jej północnej części. To idealne miejsce na rodzinną rekreację na łonie natury. Jeziora Pogoria to zalane wyrobiska piasku wydobywanego dla okolicznych kopalń węgla. Dziś stanowią obszar chronionego krajobrazu, gdyż są cenne przyrodniczo.Pogoria I-IV

Istnieją cztery zbiorniki o wspólnej nazwie Pogoria, oznaczone cyframi rzymskimi od Pogoria I po Pogoria IV. Ten ostatni zbiornik nazywany jest Zalewem Kuźnica Warężyńska, jest zdecydowanie największy i leży najbardziej na północ. Powstał też najpóźniej, nie brakuje tu wędkarzy.

Jezioro Pogoria
Jezioro Pogoria

Ścieżki rowerowe na Pogorii

Zbiorniki otaczają atrakcyjne ścieżki rowerowe, które przemierzają nie tylko rowerzyści, ale też rolkowcy i miłośnicy nordic walking. To miejsce nigdy nie jest puste, choć w wielu fragmentach bywa zaciszne. Trasy rowerowe łączą wszystkie zbiorniki i właśnie w ten sposób najlepiej poruszać się pomiędzy nimi, gdyż ruch samochodowy jest we fragmentach zamknięty, ze względu na ochornę przyrody.Sprzęt wodny na Pogorii

Na Pogorii III powstała przystań ze sprzętem wodnym. Działa tu kilka klubów żeglarskich. Są też hotele i campingi. Pogoria III słynie z windsurfingu, funkcjonuje tu również Yacht Klub Pogoria 3, wydzielono też sporą plażę miejską z boiskiem do siatkówki plażowej i strzeżonym kąpieliskiem. Ciekawostką jest tutaj drewniane molo.

Molo nad Pogorią 3
Molo nad Pogorią 3

Ochrona przyrody na Pogorii

Wszystkie zbiorniki są objęte ochroną przyrody, Pogoria I i Pogoria II to użytki ekologiczne, na Pogorii III panuje strefa ciszy, a Kuźnica Warężyńska jest ostoją rzadkich gatunków ptaków, które licznie tu występują.Pogoria
ul. Spacerowa, Dąbrowa Górnicza

Jezioro Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej
po drugiej stronie mój cel plaża, a bardziej po prawej następne zdjęcie, Roman Świątkowski
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej
Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°20'39N, 19°11'60E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Roman Świątkowski

Często korzystam z tych tras rowerowych. Woda, cisza, las i przyroda ,i fajnych widoków nie brakuje - to lubię.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021