Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Zdjęcia (12)

Pod nazwą Pogoria kryje się zespół malowniczych zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w jej północnej części. To idealne miejsce na rodzinną rekreację na łonie natury. Jeziora Pogoria to zalane wyrobiska piasku wydobywanego dla okolicznych kopalń węgla. Dziś stanowią obszar chronionego krajobrazu, gdyż są cenne przyrodniczo.Pogoria I-IV

Istnieją cztery zbiorniki o wspólnej nazwie Pogoria, oznaczone cyframi rzymskimi od Pogoria I po Pogoria IV. Ten ostatni zbiornik nazywany jest Zalewem Kuźnica Warężyńska, jest zdecydowanie największy i leży najbardziej na północ. Powstał też najpóźniej, nie brakuje tu wędkarzy.

Ścieżki rowerowe na Pogorii

Zbiorniki otaczają atrakcyjne ścieżki rowerowe, które przemierzają nie tylko rowerzyści, ale też rolkowcy i miłośnicy nordic walking. To miejsce nigdy nie jest puste, choć w wielu fragmentach bywa zaciszne. Trasy rowerowe łączą wszystkie zbiorniki i właśnie w ten sposób najlepiej poruszać się pomiędzy nimi, gdyż ruch samochodowy jest we fragmentach zamknięty, ze względu na ochornę przyrody.Sprzęt wodny na Pogorii

Na Pogorii III powstała przystań ze sprzętem wodnym. Działa tu kilka klubów żeglarskich. Są też hotele i campingi. Pogoria III słynie z windsurfingu, funkcjonuje tu również Yacht Klub Pogoria 3, wydzielono też sporą plażę miejską z boiskiem do siatkówki plażowej i strzeżonym kąpieliskiem. Ciekawostką jest tutaj drewniane molo.

Ochrona przyrody na Pogorii

Wszystkie zbiorniki są objęte ochroną przyrody, Pogoria I i Pogoria II to użytki ekologiczne, na Pogorii III panuje strefa ciszy, a Kuźnica Warężyńska jest ostoją rzadkich gatunków ptaków, które licznie tu występują.

Pogoria
ul. Spacerowa, Dąbrowa Górnicza

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-28 14:13:38 na

Często korzystam z tych tras rowerowych. Woda, cisza, las i przyroda ,i fajnych widoków nie brakuje - to lubię.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: