Pod nazwą Pogoria kryje się zespół malowniczych zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, w jej północnej części. To idealne miejsce na rodzinną rekreację na łonie natury. Jeziora Pogoria to zalane wyrobiska piasku wydobywanego dla okolicznych kopalń węgla. Dziś stanowią obszar chronionego krajobrazu, gdyż są cenne przyrodniczo.Pogoria I-IV

Istnieją cztery zbiorniki o wspólnej nazwie Pogoria, oznaczone cyframi rzymskimi od Pogoria I po Pogoria IV. Ten ostatni zbiornik nazywany jest Zalewem Kuźnica Warężyńska, jest zdecydowanie największy i leży najbardziej na północ. Powstał też najpóźniej, nie brakuje tu wędkarzy.

Jezioro Pogoria
Jezioro Pogoria

Ścieżki rowerowe na Pogorii

Zbiorniki otaczają atrakcyjne ścieżki rowerowe, które przemierzają nie tylko rowerzyści, ale też rolkowcy i miłośnicy nordic walking. To miejsce nigdy nie jest puste, choć w wielu fragmentach bywa zaciszne. Trasy rowerowe łączą wszystkie zbiorniki i właśnie w ten sposób najlepiej poruszać się pomiędzy nimi, gdyż ruch samochodowy jest we fragmentach zamknięty, ze względu na ochornę przyrody.

Sprzęt wodny na Pogorii

Na Pogorii III powstała przystań ze sprzętem wodnym. Działa tu kilka klubów żeglarskich. Są też hotele i campingi. Pogoria III słynie z windsurfingu, funkcjonuje tu również Yacht Klub Pogoria 3, wydzielono też sporą plażę miejską z boiskiem do siatkówki plażowej i strzeżonym kąpieliskiem. Ciekawostką jest tutaj drewniane molo.

Molo nad Pogorią 3
Jezioro Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej


Ochrona przyrody na Pogorii

Wszystkie zbiorniki są objęte ochroną przyrody, Pogoria I i Pogoria II to użytki ekologiczne, na Pogorii III panuje strefa ciszy, a Kuźnica Warężyńska jest ostoją rzadkich gatunków ptaków, które licznie tu występują.

Pogoria
ul. Spacerowa, Dąbrowa Górnicza

po drugiej stronie mój cel plaża, a bardziej po prawej następne zdjęcie
po drugiej stronie mój cel plaża, a bardziej po prawej następne zdjęcie


Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej Jezioro Pogoria w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza noclegi

Dąbrowa Górnicza to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-04-28 na

Często korzystam z tych tras rowerowych. Woda, cisza, las i przyroda ,i fajnych widoków nie brakuje - to lubię.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021