Park Strzelecki - zielony zabytek <a href="https://www.polskieszlaki.pl/tarnow-atrakcje/">Tarnowa</a>

Aktualizacja: 2023-07-28
Park Strzelecki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Park Strzelecki to ciekawy park miejski w Tarnowie - przyjemne miejsce rekreacji, spacerów i odpoczynku. Do Parku Strzeleckiego dojdziesz z Rynku ulicą Wałową, a później ulicą Piłsudskiego. To całkiem spory i stary park, założony jeszcze w XIX wieku, dlatego stanowi zabytek miasta. Brama główna do Parku Strzeleckiego znajduje się przy ulicy Piłsudskiego, zaś bramy boczne mieszczą się przy ulicach Słowackiego i Romanowicza. W Parku Strzeleckim można przejść ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z przystankami przy najciekawszych gatunkach roślin.

Park Strzelecki
Park Strzelecki

Mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim

Obecnie Park Strzelecki najbardziej słynie z mauzoleum generała Józefa Bema. To bohater narodowy Polski i Węgier, który urodził się w Tarnowie, w 1794 roku, na tzw. Burku. Okazałe mauzoleum Bema ustawione jest na środku stawu w Parku Strzeleckim. Na sześciu korynckich kolumnach wznosi się sarkofag kryjący prochy generała. Mauzoleum zaprojektował w 1928 roku krakowski architekt - Adolf Szyszko-Bohusz, a wzniesiono go w roku kolejnym, kiedy sprowadzono prochy generała Bema z Turcji do Polski.

Park Strzelecki
Park Strzelecki
Park Strzelecki
Park Strzelecki

Inne ślady pamięci Bema w Tarnowie

Są w Tarnowie i inne ślady pamięci Generała Bema - pomnik przy ulicy Wałowej, naprzeciw Starej Łaźni, obok którego na ścianie kamienicy powstał mural przedstawiający fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Bemem podczas bitwy pod Sybinem 11 marca 1849 roku. Natomiast na południowej elewacji hotelu Tarnovia, przy ul. Kościuszki 10, znajduje się efektowna mozaika przedstawiająca bitwę gen. Józefa Bema pod Aleppo.

Informacje praktyczne

Cały rok
Zwiedzanie bezpłatne

Park Strzelecki
ul. Piłsudskiego, ul. Słowackiego, Tarnów

Noclegi w Tarnowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Park Strzelecki
(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawe miejsce rekreacji, turystów przyciąga tu mauzoleum Bema, które prezentuje się efektownie
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024