Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej został utworzony w 1988 roku i chroni on cenną przyrodę oraz walory kulturowe i historyczne Puszczy Knyszyńskiej znajdującej się na Podlasiu, pomiędzy miejscowościami Białystok, Supraśl i Krynki.Flora

W Puszczy Knyszyńskiej występują siedliska borowe i leśne kryjące cenne okazy starodrzewia. Runo leśne, bujnie rozwinięte, ma wiele warstw z dominacją trzcinnika leśnego, orlicy pospolitej, borówki czernicy i maliny kamionki. Rosną tu także rzadkie gatunki chronione, m.in. tajęża jednostronna i widłak jałowcowaty. Ochronie podlegają drzewostany, leśne doliny rzeczne, liczne źródliska oraz różne formy geomorfologiczne charakterystyczne dla polodowcowego krajobrazu tego terenu.

tropy tchórza
tropy tchórza

Fauna

Dobrze zachowana fauna Puszczy Knyszyńskiej jest typowa dla lasów Niżu Środkowoeuropejskiego. Ozdobą Puszczy niewątpliwie jest jeleń szlachetny, poza nim z większych ssaków występuje tu: żubr, łoś, sarna, dzik, wilk, ryś, borsuk, lis, kuna, łasica czy gronostaj. Puszcza Knyszyńska to także bogaty świat ptaków, występuje tu ponad 150 gatunków, a wśród nich rzadkie okazy jak bocian czarny, żuraw, orlik krzykliwy, dzięcioł trójpalczasty, kania ruda i czarna, głuszec, cietrzew i jarząbek.

Zbiorniki wodne

Wybudowane zbiorniki retencyjne oraz śródleśne oczka wodne zapewniają w Puszczy bioróżnorodność, a ponadto nawadniają uprawy rolne i leśne, działają przeciwpożarowo, zbierają nadmiar wód opadowych, stanowią siedlisko życia fauny oraz służą jako wodopoje dla dzikiej zwierzyny. A dla turystów są po prostu ciekawą i piękną atrakcją.

Puszcza Knyszyńska
stąd wyruszamy


Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - Punkt Informacji Turystycznej
ul. Konarskiego 14, Supraśl
tel. 85/ 718-37-85
j.rys@pkpk.pl
www.pkpk.wrotapodlasia.pl

Puszcza Knyszyńska

Białystok noclegi

Białystok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021