Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Puszcza Knyszyńska przy parkingu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej został utworzony w 1988 roku i chroni on cenną przyrodę oraz walory kulturowe i historyczne Puszczy Knyszyńskiej znajdującej się na Podlasiu, pomiędzy miejscowościami Białystok, Supraśl i Krynki.

Flora

W Puszczy Knyszyńskiej występują siedliska borowe i leśne kryjące cenne okazy starodrzewia. Runo leśne, bujnie rozwinięte, ma wiele warstw z dominacją trzcinnika leśnego, orlicy pospolitej, borówki czernicy i maliny kamionki. Rosną tu także rzadkie gatunki chronione, m.in. tajęża jednostronna i widłak jałowcowaty. Ochronie podlegają drzewostany, leśne doliny rzeczne, liczne źródliska oraz różne formy geomorfologiczne charakterystyczne dla polodowcowego krajobrazu tego terenu.

tropy tchórza
tropy tchórza

Fauna

Dobrze zachowana fauna Puszczy Knyszyńskiej jest typowa dla lasów Niżu Środkowoeuropejskiego. Ozdobą Puszczy niewątpliwie jest jeleń szlachetny, poza nim z większych ssaków występuje tu: żubr, łoś, sarna, dzik, wilk, ryś, borsuk, lis, kuna, łasica czy gronostaj. Puszcza Knyszyńska to także bogaty świat ptaków, występuje tu ponad 150 gatunków, a wśród nich rzadkie okazy jak bocian czarny, żuraw, orlik krzykliwy, dzięcioł trójpalczasty, kania ruda i czarna, głuszec, cietrzew i jarząbek.

Zbiorniki wodne

Wybudowane zbiorniki retencyjne oraz śródleśne oczka wodne zapewniają w Puszczy bioróżnorodność, a ponadto nawadniają uprawy rolne i leśne, działają przeciwpożarowo, zbierają nadmiar wód opadowych, stanowią siedlisko życia fauny oraz służą jako wodopoje dla dzikiej zwierzyny. A dla turystów są po prostu ciekawą i piękną atrakcją.

Puszcza Knyszyńska
Puszcza Knyszyńska

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej - Punkt Informacji Turystycznej
ul. Konarskiego 14, Supraśl
tel. 85/ 718-37-85
j.rys@pkpk.pl
www.pkpk.wrotapodlasia.pl

Noclegi w Supraślu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

stąd wyruszamy
Puszcza Knyszyńska
(4.6 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024