Meczet w Kruszynianach

Anna Piernikarczyk
Kruszyniany meczet
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Tatarskie Kruszyniany

Kilka kilometrów na południe od Krynek na Podlasiu, niemal na samej granicy z Białorusią, leży dawna tatarska wioska Kruszyniany, którą niegdyś Samuel Mirza Krzeczowski otrzymał od króla Jana III Sobieskiego i zasiedlił jeźdźcami ze swojego szwadronu. Choć dzisiaj mieszka tu już tylko kilka rodzin tatarskich, dotąd przetrwały ślady tej ludności - meczet, mizar czyli cmentarz muzułmański i "Tatarska jurta".

Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet

Najstarszy meczet na Podlasiu i w całej Polsce!

Meczet w Kruszynianach to drewniany, niezwykle cenny zabytek zbudowany w II połowie XVIII wieku na planie prostokąta, z dwoma minaretami wieżowymi i jednym sygnaturkowym. To wraz z meczetem w Bohonikach jedyne meczety w Polsce, przy czym ten w Kruszynianach jest starszy. Do meczetu prowadzą dwa oddzielne wejścia, jedno do sali męskiej z mihrabem (wnęka w ścianie wskazująca kierunek Mekki), mimbarem (kazalnica) i galeryjką, drugie zaś do babińca, bowiem kobiety i mężczyźni modlą się oddzielnie. Świątynię otacza kamienny mur oraz ciekawe okazy starodrzewu. Meczet w Kruszynianach można zwiedzać, od maja do końca września w godzinach 9.00-19.00. W pozostałych miesiącach należy umawiać się telefonicznie.

Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet

Mizar w Kruszyniach

Niedaleko, na zalesionym wzgórzu znajduje się cmentarz muzułmański. Wśród starych drzew i opuszczonych nagrobków widać wiele nowych pomników, gdyż cmentarz jest nadal użytkowany. Na starych płytach zobaczyć można napisy w języku arabskim, rosyjskim i polskim, a nawet pisane cyrylicą, gdyż w XIX wieku władze carskie zabroniły Tatarom używania języka polskiego.

Tatarska Jurta

W centrum Kruszynian natomiast można wstąpić do unikatowego gospodarstwa agroturystycznego, w którym potomkowie tatarskich wojowników serwują oryginalne tatarskie jadło - kołduny, pierekaczewnik (naleśniki z mięsem zawijane w cienkie ciasto), pachławę i wiele innych specjałów. Tutaj poznasz kulturę i dawne tradycje polskich Tatarów. To niezwykle ciekawe i unikatowe miejsce.

Informacje praktyczne

V-IX 9.00-19.00
W innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym 502-543-871
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł
Parking: bezpłatny

Meczet - Muzułmańska Gmina Wyznaniowa
Kruszyniany
Przewodnik: Dżemil Gembicki 502-543-871
www.kruszyniany.com.pl

Noclegi w Podlasiu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Kruszyniany meczet
Kruszyniany meczet
(4.6 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie