Bohoniki to maleńka wioska na Podlasiu, leżąca w zacisznym zakątku Polski północno-wschodniej, niedaleko Sokółki. Mimo to Bohoniki są unikatowe w skali całego kraju, bowiem zamieszkuje je ludność tatarska. Przez miejscowość przebiega Szlak Tatarski Duży.
Historia Bohonik
Są to potomkowie rotmistrzów Tatarskich pozostających pod podwództwem króla Jana III Sobieskiego. Ponoć król ten oddał rotmistrzowi Olejewskiemu Bohoniki za niezapłacony żołd, ale my chcemy wierzyć legendzie, wg której to rotmistrz za dobrą posługę królowi mógł od niego zabrać tyle ziemi, ile zdołał objechać na koniu w ciągu 1 dnia.

Faktem jest, że w 1679 roku osiedliło się pod Sokółką 30 rodzin muzułmańskich rotmistrzów: Kieńskiego, Olejewskiego i Sieleckiego. Wkrótce wybudowali oni tu meczet, który wg zapisków na pewno istniał tu w 1717 roku. Pod koniec XVIII stulecia mieszkało tu 46 Tatarów, których liczba systematycznie maleje. Obecnie w Bohonikach mieszkają jeszcze 4 rodziny muzułmańskie, w sumie kilkanaście osób.
Zabytki w Bohonikach
- Meczet - maleńki, uroczy meczet stoi w centralnej części Bohonik, a naprzeciw świątyni znajduje się gospodarstwo agroturystyczne tatarskiej rodziny, u której można zdobyć klucz do meczetu, na podwórzu stoi jurta tatarska

- Mizar - bohonicki mizar to największy cmentarz muzułmański w Polsce, znajduje się na zalesionym wzgórzu, poza centum wioski, jest dostępny dla turystów
- Głaz Tatarski w Malawiczach Górnych



- Drewniany Wiatrak Sokólski w Malawiczach Górnych
Noclegi w Bohonikach
Bohoniki - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące
Turyści najczęściej odwiedzają: Meczet w Bohonikach, a potem Głaz Tatarski w Malawiczach Górnych i Wiatrak w Malawiczach Górnych.