Pałac w Oleśnicy Małej

Pałac w Oleśnicy Małej

Pałac w Oleśnicy Małej to dziś jedyny ślad dawnej świetności tego miejsca, które dziś pozostaje zapomniane, a kiedyś gościło znamienite osobistości.Już w XII wieku książę Bolesław I Wysoki wybudował tu myśliwski zamek z kaplicą, który jego syn przekazał templariuszom. Po ich kasacie bardzo długo majątkiem władali joannici, którzy w latach 1706-11 wystawili tu pałac stojący do dziś.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Pałac w Oleśnicy Małej stał się po kasacie zakonu około 1810 roku własnością feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga, który otrzymał go od króla pruskiego Fryderyka Wilhelm III Hohenzollern za zasługi w wojnie z Napoleonem. Yorckowie panowali tu przez pięć pokoleń, aż do końca II wojny światowej. Mimo, iż byli ewangelikami, pałacowy kościół pozostał przez cały ten czas katolicki.Hrabia Johann David Yorck rozbudował pałac około 1815 roku, a dalszej rozbudowy dokonał w latach 1904-05 hrabia Heinrich Yorck von Wartenburg, budując tzw. wieżę Zofii oraz oranżerię wzdłuż południowej ściany kościoła.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Peter Yorck von Wartenburg - ostatni właściciel majątku, stracony został w Berlinie wkrótce po zamachu na Hitlera, 8 sierpnia 1944 roku za współtworzenie organizacji antyhitlerowskiej. Tablica jemu poświęcona została wmurowana w ścianę pałacu.Po wojnie pałac upaństwowiono, obecnie mieści się tutaj Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ponadto w kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbe, w pięknym parku otaczającym pałac znajduje się Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburgistnieje. Pałacowy kościół Św. Wawrzyńca leży na Szlaku Św. Jakuba.

Pałac Yorcków
Oleśnica Mała

Oleśnica Mała noclegi

Oleśnica Mała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Pałac w Oleśnicy Małej na blogu

Oleśnica Mała z puszczy wyrosła

Niedaleko Oławy, przy autostradzie A4, rosła kiedyś dziewicza puszcza, a w niej w XII stuleciu książę Bolesław I Wysoki wybudował zamek myśliwski, dający początek Oleśnicy Małej. Potem majątek przechodził w różne ręce, od Templariuszy, przez Joannitów, którzy zbudowalli tu pierwszy pałac, po rodzinę Yorcków, która go rozbudowała do formy obecnej. Dziś w …
30 marzec 2015 15:17
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację