Pałac w Oleśnicy Małej

Pałac w Oleśnicy Małej

(4.3 głosów: 4)

Pałac w Oleśnicy Małej to dziś jedyny ślad dawnej świetności tego miejsca, które dziś pozostaje zapomniane, a kiedyś gościło znamienite osobistości.Już w XII wieku książę Bolesław I Wysoki wybudował tu myśliwski zamek z kaplicą, który jego syn przekazał templariuszom. Po ich kasacie bardzo długo majątkiem władali joannici, którzy w latach 1706-11 wystawili tu pałac stojący do dziś.

Oleśnica Mała pałac
Oleśnica Mała pałac

Pałac w Oleśnicy Małej stał się po kasacie zakonu około 1810 roku własnością feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga, który otrzymał go od króla pruskiego Fryderyka Wilhelm III Hohenzollern za zasługi w wojnie z Napoleonem. Yorckowie panowali tu przez pięć pokoleń, aż do końca II wojny światowej. Mimo, iż byli ewangelikami, pałacowy kościół pozostał przez cały ten czas katolicki.Hrabia Johann David Yorck rozbudował pałac około 1815 roku, a dalszej rozbudowy dokonał w latach 1904-05 hrabia Heinrich Yorck von Wartenburg, budując tzw. wieżę Zofii oraz oranżerię wzdłuż południowej ściany kościoła.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Peter Yorck von Wartenburg - ostatni właściciel majątku, stracony został w Berlinie wkrótce po zamachu na Hitlera, 8 sierpnia 1944 roku za współtworzenie organizacji antyhitlerowskiej. Tablica jemu poświęcona została wmurowana w ścianę pałacu.Po wojnie pałac upaństwowiono, obecnie mieści się tutaj Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ponadto w kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbe, w pięknym parku otaczającym pałac znajduje się Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburgistnieje. Pałacowy kościół Św. Wawrzyńca leży na Szlaku Św. Jakuba.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Pałac Yorcków
Oleśnica Mała

Oleśnica Mała noclegi

Oleśnica Mała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oleśnica Mała
Pałace i dworki
Normalna
pałace
50°50'36N, 17°16'24E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021