Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pałac w Oleśnicy Małej

Pałac w Oleśnicy Małej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Pałac w Oleśnicy Małej to dziś jedyny ślad dawnej świetności tego miejsca, które dziś pozostaje zapomniane, a kiedyś gościło znamienite osobistości.

Już w XII wieku książę Bolesław I Wysoki wybudował tu myśliwski zamek z kaplicą, który jego syn przekazał templariuszom. Po ich kasacie bardzo długo majątkiem władali joannici, którzy w latach 1706-11 wystawili tu pałac stojący do dziś.

Oleśnica Mała pałac
Oleśnica Mała pałac

Pałac w Oleśnicy Małej stał się po kasacie zakonu około 1810 roku własnością feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga, który otrzymał go od króla pruskiego Fryderyka Wilhelm III Hohenzollern za zasługi w wojnie z Napoleonem. Yorckowie panowali tu przez pięć pokoleń, aż do końca II wojny światowej. Mimo, iż byli ewangelikami, pałacowy kościół pozostał przez cały ten czas katolicki.

Hrabia Johann David Yorck rozbudował pałac około 1815 roku, a dalszej rozbudowy dokonał w latach 1904-05 hrabia Heinrich Yorck von Wartenburg, budując tzw. wieżę Zofii oraz oranżerię wzdłuż południowej ściany kościoła.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Peter Yorck von Wartenburg - ostatni właściciel majątku, stracony został w Berlinie wkrótce po zamachu na Hitlera, 8 sierpnia 1944 roku za współtworzenie organizacji antyhitlerowskiej. Tablica jemu poświęcona została wmurowana w ścianę pałacu.

Po wojnie pałac upaństwowiono, obecnie mieści się tutaj Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ponadto w kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbe, w pięknym parku otaczającym pałac znajduje się Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburgistnieje. Pałacowy kościół Św. Wawrzyńca leży na Szlaku Św. Jakuba.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała

Pałac Yorcków
Oleśnica Mała

Noclegi w Oleśnicy Małej

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 4)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024