Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Pałac w Oleśnicy Małej to dziś jedyny ślad dawnej świetności tego miejsca, które dziś pozostaje zapomniane, a kiedyś gościło znamienite osobistości.Już w XII wieku książę Bolesław I Wysoki wybudował tu myśliwski zamek z kaplicą, który jego syn przekazał templariuszom. Po ich kasacie bardzo długo majątkiem władali joannici, którzy w latach 1706-11 wystawili tu pałac stojący do dziś.

Oleśnica Mała pałac
Oleśnica Mała pałac

Pałac w Oleśnicy Małej stał się po kasacie zakonu około 1810 roku własnością feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga, który otrzymał go od króla pruskiego Fryderyka Wilhelm III Hohenzollern za zasługi w wojnie z Napoleonem. Yorckowie panowali tu przez pięć pokoleń, aż do końca II wojny światowej. Mimo, iż byli ewangelikami, pałacowy kościół pozostał przez cały ten czas katolicki.

Hrabia Johann David Yorck rozbudował pałac około 1815 roku, a dalszej rozbudowy dokonał w latach 1904-05 hrabia Heinrich Yorck von Wartenburg, budując tzw. wieżę Zofii oraz oranżerię wzdłuż południowej ściany kościoła.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała


Peter Yorck von Wartenburg - ostatni właściciel majątku, stracony został w Berlinie wkrótce po zamachu na Hitlera, 8 sierpnia 1944 roku za współtworzenie organizacji antyhitlerowskiej. Tablica jemu poświęcona została wmurowana w ścianę pałacu.

Po wojnie pałac upaństwowiono, obecnie mieści się tutaj Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Ponadto w kaplicy Św. Maksymiliana Marii Kolbe, w pięknym parku otaczającym pałac znajduje się Mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburgistnieje. Pałacowy kościół Św. Wawrzyńca leży na Szlaku Św. Jakuba.

Oleśnica Mała
Oleśnica Mała


Pałac Yorcków
Oleśnica Mała

Oleśnica Mała noclegi

Oleśnica Mała to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****
Hotel Niemcza Spa

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020