Oleśnica Mała to dziś nieco zapomniana wieś w województwie dolnośląskim, leżąca niedaleko autostrady A4, na południe od Oławy i na zachód od Brzegu.
Historia Oleśnicy Małej
Dzieje Oleśnicy Małej są długie i znaczące. Już pod koniec XII stulecia książę Bolesław I Wysoki wybudował tu, w środku dziewiczej puszczy, myśliwski zamek z kaplicą, gdzie przyjmował znamienitych gości podczas polowań. Syn Bolesława - Henryk Brodaty w XIII wieku przekazał posiadłość templariuszom, którzy urządzili tu swą komandorię, przyczyniając się do rozwoju majątku, a do kaplicy sprowadzili relikwie różnych świętych, w tym relikwię swojej dobrodziejki - Św. Jadwigi z Andechs (żony Henryka Brodatego).

Po kasacie zakonu w 1312 roku, zamek przejęli joannici. Przez kolejnych pięć wieków Oleśnica Mała zaliczała się do najbogatszych majątków tego zakonu na Śląsku. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku siedziba joannitów została zniszczona, a w 1706 roku dodatkowo została strawiona przez pożar. Po tym wydarzeniu komtur von Dittrichstein podjął decyzję o budowie pałacu, który przetrwał do dziś. Jeszcze przez 100 lat w pałacu tym przebywali joannici.
Pałac w Oleśnicy Małej
Dziś śladem dawnej świetności tego miejsca jest okazały, choć nieco zaniedbany pałac w Oleśnicy Małej. Powstawał w latach 1706-11, za czasów panowania tu joannitów. Ta budowla później przeszła w ręce feldmarszałka Ludwiga Yorcka von Wartenburga, który otrzymał go wraz z wsią od króla pruskiego Fryderyka Wilhelm III Hohenzollern za zasługi w wojnie z Napoleonem. W rękach ewangelickich hrabiów Yorck von Wartenburg posiadłość pozostawała przez pięć pokoleń, do końca II wojny światowej. Co ciekawe, mimo to kościół pałacowy Św. Wawrzyńca był w tym czasie katolicki. Obecnie w pałacu mieści się Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Poza tym można tu zobaczyć mauzoleum rodziny York von Wartenburg. Przebiega tędy Szlak Św. Jakuba.

Noclegi w Oleśnicy Małej
Oleśnica Mała - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Oleśnicy Małej
Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Oleśnicy Małej, a potem i .
