Pałac w Kamieńcu

Pałac w Kamieńcu

(3.6 głosów: 10)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Okazały pałac Lowenckronów górujący ponad miejscowością Kamieniec niedaleko Tarnowskich Gór powstał na początku XVIII wieku, na fundamentach renesansowego zamku Kokoszów z przełomu XV i XVI wieku. Pałac Lowenckronów otoczony był murem z kamienia łamanego, posiadał prostą, zwartą dwukondygnacyjną bryłę, niskie przybudówki i dach mansardowy.

Niedługo potem, w roku 1750 rezydencja wraz z okolicznym majątkiem stała się własnością Strachwitzów - jednego z najstarszych śląskich rodów arystokratycznych. W roku 1873 zburzono mur z basztami otaczający rezydencję, a sam obiekt został rozbudowany w stylu neorenesansowym.Ostatnimi właścicielami pałacu przed II wojną światową była rodzina Stolbergów. Jej przedstawiciel - hrabia Gunter Stolberg w roku 1910 dokonał ostatniej jego przebudowy, nadając pałacowi dzisiejszy wygląd. Obiekt nabrał wówczas cech pałacu neobarokowego, zmieniono m.in. kształty szczytów nad ryzalitami, podział elewacji oraz hełmy wież. W narożnikach budowli pojawiły się wieże - wyższa czworoboczna z kopulastym hełmem oraz niższa z hełmem cebulastym. W tym też czasie powstała kaplica pałacowa. Pałac otacza piękny XVIII-wieczny park krajobrazowy z ciekawym starodrzewiem, założony w czasach Strachwitzów.

Pałac dzisiaj

Obecnie w pałacu w Kamieńcu znajduje się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci. Obok pałacu, w kierunku wschodnim, stoi budowla zwana „Mysią Wieżą” - wieża murowana z dzikiego kamienia i cegły, na rzucie prostokąta. Do niedawna uważano ją za XIX-wieczną sztuczną ruinę (powstałą za czasów Strachwitzów), tymczasem badania archeologiczne z 2000 roku wykazały, że jest to najprawdopodobniej późnośredniowieczna budowla, być może sięgająca czasów zamku Kokoszów.

Pałac Lowenckronów 
ul. Polna 2, Kamieniec

Kamieniec noclegi

Kamieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022