Pałac w Kamieńcu

Pałac w Kamieńcu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.6

Okazały pałac Lowenckronów górujący ponad miejscowością Kamieniec niedaleko Tarnowskich Gór powstał na początku XVIII wieku, na fundamentach renesansowego zamku Kokoszów z przełomu XV i XVI wieku. Pałac Lowenckronów otoczony był murem z kamienia łamanego, posiadał prostą, zwartą dwukondygnacyjną bryłę, niskie przybudówki i dach mansardowy.

Niedługo potem, w roku 1750 rezydencja wraz z okolicznym majątkiem stała się własnością Strachwitzów - jednego z najstarszych śląskich rodów arystokratycznych. W roku 1873 zburzono mur z basztami otaczający rezydencję, a sam obiekt został rozbudowany w stylu neorenesansowym.

Ostatnimi właścicielami pałacu przed II wojną światową była rodzina Stolbergów. Jej przedstawiciel - hrabia Gunter Stolberg w roku 1910 dokonał ostatniej jego przebudowy, nadając pałacowi dzisiejszy wygląd. Obiekt nabrał wówczas cech pałacu neobarokowego, zmieniono m.in. kształty szczytów nad ryzalitami, podział elewacji oraz hełmy wież. W narożnikach budowli pojawiły się wieże - wyższa czworoboczna z kopulastym hełmem oraz niższa z hełmem cebulastym. W tym też czasie powstała kaplica pałacowa. Pałac otacza piękny XVIII-wieczny park krajobrazowy z ciekawym starodrzewiem, założony w czasach Strachwitzów.

Pałac dzisiaj

Obecnie w pałacu w Kamieńcu znajduje się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci. Obok pałacu, w kierunku wschodnim, stoi budowla zwana „Mysią Wieżą” - wieża murowana z dzikiego kamienia i cegły, na rzucie prostokąta. Do niedawna uważano ją za XIX-wieczną sztuczną ruinę (powstałą za czasów Strachwitzów), tymczasem badania archeologiczne z 2000 roku wykazały, że jest to najprawdopodobniej późnośredniowieczna budowla, być może sięgająca czasów zamku Kokoszów.

Pałac Lowenckronów 
ul. Polna 2, Kamieniec

Noclegi w Kamieńcu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(3.6 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.6 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024