Okazały pałac Lowenckronów górujący ponad miejscowością Kamieniec niedaleko Tarnowskich Gór powstał na początku XVIII wieku, na fundamentach renesansowego zamku Kokoszów z przełomu XV i XVI wieku. Pałac Lowenckronów otoczony był murem z kamienia łamanego, posiadał prostą, zwartą dwukondygnacyjną bryłę, niskie przybudówki i dach mansardowy.Niedługo potem, w roku 1750 rezydencja wraz z okolicznym majątkiem stała się własnością Strachwitzów - jednego z najstarszych śląskich rodów arystokratycznych. W roku 1873 zburzono mur z basztami otaczający rezydencję, a sam obiekt został rozbudowany w stylu neorenesansowym.

Ostatnimi właścicielami pałacu przed II wojną światową była rodzina Stolbergów. Jej przedstawiciel - hrabia Gunter Stolberg w roku 1910 dokonał ostatniej jego przebudowy, nadając pałacowi dzisiejszy wygląd. Obiekt nabrał wówczas cech pałacu neobarokowego, zmieniono m.in. kształty szczytów nad ryzalitami, podział elewacji oraz hełmy wież. W narożnikach budowli pojawiły się wieże - wyższa czworoboczna z kopulastym hełmem oraz niższa z hełmem cebulastym. W tym też czasie powstała kaplica pałacowa. Pałac otacza piękny XVIII-wieczny park krajobrazowy z ciekawym starodrzewiem, założony w czasach Strachwitzów.

Pałac dzisiaj

Obecnie w pałacu w Kamieńcu znajduje się Sanatorium Rehabilitacyjne dla dzieci. Obok pałacu, w kierunku wschodnim, stoi budowla zwana „Mysią Wieżą” - wieża murowana z dzikiego kamienia i cegły, na rzucie prostokąta. Do niedawna uważano ją za XIX-wieczną sztuczną ruinę (powstałą za czasów Strachwitzów), tymczasem badania archeologiczne z 2000 roku wykazały, że jest to najprawdopodobniej późnośredniowieczna budowla, być może sięgająca czasów zamku Kokoszów.Pałac Lowenckronów 
ul. Polna 2, Kamieniec

Kamieniec noclegi

Kamieniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021