Pałac w Balicach

50°5'15" N
19°47'18" W
Małopolskie
2015-04-24 12:24:57
257m npm
Ważna
Zdjęcia (1)

W Balicach, nieopodal Krakowa i lotniska, po północnej stronie autostrady A4, wśród starych drzew zabytkowego parku stoi okazały pałac Radziwiłów.Pierwszy drewniany pałac zbudował tu Jan Boner w 1518 roku, ale dopiero kolejni Bonerowie stworzyli tu prawdziwie królewską rezydencję, w której bywały nawet koronowane głowy. Pod koniec XVII wieku, po potopie szwedzkim, murowany pałac wzniósł kanclerz koronny Jan Szembek.

W XIX wieku jego właścicielem stał się książę Dominik Radziwiłł, który znacznie przebudował pałac w stylu neobarokowym, jej efekt oglądamy do dziś.

Bardzo piękny pałac w Balicach ma cofnięty portyk, z wachlarzowymi schodami prowadzącymi na taras na piętrze. Obiekt można zwiedzać po zgłoszeniu telefonicznym (12/ 357-27-00, Instytut Zootechniki).La Strada Balice
ul. Krakowska 1, Balice
tel. 512-363-634
www.lastrada-balice.pl

Czy wiesz, że?

Balice przeżywały swój złoty wiek w XVI stuleciu. Wtedy to w rezydencji Bonerów (na miejscu obecnego pałacu w Balicach) bywały znaczące osobistości i koronowane głowy, m.in. żony króla Zygmunta Augusta (Elżbieta i Katarzyna). W uroczystych orszakach ślubnych do Krakowa z pałacu jechały przyszłe żony Zygmunta III Wazy. Również król Henryk Walezy gościł u Bonerów.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: