Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich koło Brennej powstało w 1973 roku jako Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ale faktycznie działa ono od roku 1970, kiedy to mąż zmarłej 2 lata wcześniej pisarki ("Pożoga", "Krzyżowcy", "Dziedzictwo"😉 - Zygmunt Szatkowski udostępnił do zwiedzania pomieszczenia w ich domu w Górkach Wielkich.

Domek ogrodnika

Muzeum mieści się w budynku popularnie zwanym "domkiem ogrodnika" należącym do Pisarki, a potem do jej spadkobierców. Budynek ten był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym.

muzeum zofii kossak
muzeum zofii kossak


Pokój biograficzny pisarki

Początkowo Muzeum mieściło się tylko w jadalni i gabinecie. Ze zbiorów korzystali m.in. studenci Uniwersytetu Śląskiego piszący prace dotyczące Zofii Kossak. Po śmierci Zygmunta Szatkowskiego udostępniono dodatkowo kuchnię oraz sypialnię tworząc w niej pokój biograficzny. Zachowano tu wszystkie meble, eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak. Do cennych eksponatów należą też obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków, niestety, część z nich została skradziona w 1993 roku.

Muzeum w Górkach Wielkich to urokliwe i pełne tajemniczego tchnienia miejsce, ostoja ciszy, i spokoju, otoczona pięknym, pełnym słońca parkiem zachęcającym do spacerów.

muzeum zofii kossak
muzeum zofii kossak

Dwór Kossaków

Niestety sam dwór Kossaków, w którym pisarka mieszkała z rodzicami w okresie międzywojennym spłonął podczas w maju 1945 roku. Dzisiaj jego ruiny za sprawą Fundacji im. Zofii Kossak zostały ładnie i ciekawie zagospodarowane i stanowią Centrum Kultury i Sztuki.

Muzeum Zofii Kossak
ul. Stary Dwór 2, Górki Wielkie
tel. 33/ 853-95-15
biuro@muzeumkossak.pl
www.muzeumkossak.pl
Godziny zwiedzania: - wt, śr, czw, sb 9.00-15.00, nd 10.00-14.00, pn i pt nieczynne
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

muzeum zofii kossak
Dwór Zofii Kossak


Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Noclegi w Górkach Wielkich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Górki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak
Park przy Dworze i Muzeum
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024