Muzeum Zofii Kossak

Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich

(4.4 głosów: 9)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich koło Brennej powstało w 1973 roku jako Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ale faktycznie działa ono od roku 1970, kiedy to mąż zmarłej 2 lata wcześniej pisarki ("Pożoga", "Krzyżowcy", "Dziedzictwo"😉 - Zygmunt Szatkowski udostępnił do zwiedzania pomieszczenia w ich domu w Górkach Wielkich.Domek ogrodnika

Muzeum mieści się w budynku popularnie zwanym "domkiem ogrodnika" należącym do Pisarki, a potem do jej spadkobierców. Budynek ten był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym.

muzeum zofii kossak, mirosław
muzeum zofii kossak, mirosław

Pokój biograficzny pisarki

Początkowo Muzeum mieściło się tylko w jadalni i gabinecie. Ze zbiorów korzystali m.in. studenci Uniwersytetu Śląskiego piszący prace dotyczące Zofii Kossak. Po śmierci Zygmunta Szatkowskiego udostępniono dodatkowo kuchnię oraz sypialnię tworząc w niej pokój biograficzny. Zachowano tu wszystkie meble, eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak. Do cennych eksponatów należą też obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków, niestety, część z nich została skradziona w 1993 roku.Muzeum w Górkach Wielkich to urokliwe i pełne tajemniczego tchnienia miejsce, ostoja ciszy, i spokoju, otoczona pięknym, pełnym słońca parkiem zachęcającym do spacerów.

muzeum zofii kossak, mirosław
Dwór Zofii Kossak

Dwór Kossaków

Niestety sam dwór Kossaków, w którym pisarka mieszkała z rodzicami w okresie międzywojennym spłonął podczas w maju 1945 roku. Dzisiaj jego ruiny za sprawą Fundacji im. Zofii Kossak zostały ładnie i ciekawie zagospodarowane i stanowią Centrum Kultury i Sztuki.Muzeum Zofii Kossak
ul. Stary Dwór 2, Górki Wielkie
tel. 33/ 853-95-15
biuro@muzeumkossak.pl
www.muzeumkossak.pl
Godziny zwiedzania: - wt, śr, czw, sb 9.00-15.00, nd 10.00-14.00, pn i pt nieczynne
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Górki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak
Górki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak
Park przy Dworze i Muzeum

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Górki Wielkie
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
49°46'56N, 18°49'40E
30 wrzesień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację