Muzeum Zofii Kossak

Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich

(4.4 głosów: 9)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich koło Brennej powstało w 1973 roku jako Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ale faktycznie działa ono od roku 1970, kiedy to mąż zmarłej 2 lata wcześniej pisarki ("Pożoga", "Krzyżowcy", "Dziedzictwo"😉 - Zygmunt Szatkowski udostępnił do zwiedzania pomieszczenia w ich domu w Górkach Wielkich.

Domek ogrodnika

Muzeum mieści się w budynku popularnie zwanym "domkiem ogrodnika" należącym do Pisarki, a potem do jej spadkobierców. Budynek ten był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym.

muzeum zofii kossak, mirosław
muzeum zofii kossak, mirosław


Pokój biograficzny pisarki

Początkowo Muzeum mieściło się tylko w jadalni i gabinecie. Ze zbiorów korzystali m.in. studenci Uniwersytetu Śląskiego piszący prace dotyczące Zofii Kossak. Po śmierci Zygmunta Szatkowskiego udostępniono dodatkowo kuchnię oraz sypialnię tworząc w niej pokój biograficzny. Zachowano tu wszystkie meble, eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak. Do cennych eksponatów należą też obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków, niestety, część z nich została skradziona w 1993 roku.

Muzeum w Górkach Wielkich to urokliwe i pełne tajemniczego tchnienia miejsce, ostoja ciszy, i spokoju, otoczona pięknym, pełnym słońca parkiem zachęcającym do spacerów.

muzeum zofii kossak, mirosław
muzeum zofii kossak, mirosław


Dwór Kossaków

Niestety sam dwór Kossaków, w którym pisarka mieszkała z rodzicami w okresie międzywojennym spłonął podczas w maju 1945 roku. Dzisiaj jego ruiny za sprawą Fundacji im. Zofii Kossak zostały ładnie i ciekawie zagospodarowane i stanowią Centrum Kultury i Sztuki.

Muzeum Zofii Kossak
ul. Stary Dwór 2, Górki Wielkie
tel. 33/ 853-95-15
biuro@muzeumkossak.pl
www.muzeumkossak.pl
Godziny zwiedzania: - wt, śr, czw, sb 9.00-15.00, nd 10.00-14.00, pn i pt nieczynne
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

muzeum zofii kossak, mirosław
Dwór Zofii Kossak


Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–15:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–15:00
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: 09:00–15:00
  • niedziela: 10:00–14:00

Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Górek Wielkich wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Górki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak
Park przy Dworze i Muzeum
Górki Wielkie
Muzea i skanseny
Normalna
muzea
49°46'56N, 18°49'40E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021