Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich
49°46'56" N, 18°49'40" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich koło Brennej powstało w 1973 roku jako Oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ale faktycznie działa ono od roku 1970, kiedy to mąż zmarłej 2 lata wcześniej pisarki ("Pożoga", "Krzyżowcy", "Dziedzictwo"😉 - Zygmunt Szatkowski udostępnił do zwiedzania pomieszczenia w ich domu w Górkach Wielkich.Domek ogrodnika

Muzeum mieści się w budynku popularnie zwanym "domkiem ogrodnika" należącym do Pisarki, a potem do jej spadkobierców. Budynek ten był bowiem służbowym mieszkaniem ogrodnika zajmującego się parkiem wokół dworu w okresie międzywojennym.

muzeum zofii kossak
muzeum zofii kossak

Pokój biograficzny pisarki

Początkowo Muzeum mieściło się tylko w jadalni i gabinecie. Ze zbiorów korzystali m.in. studenci Uniwersytetu Śląskiego piszący prace dotyczące Zofii Kossak. Po śmierci Zygmunta Szatkowskiego udostępniono dodatkowo kuchnię oraz sypialnię tworząc w niej pokój biograficzny. Zachowano tu wszystkie meble, eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak. Do cennych eksponatów należą też obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków, niestety, część z nich została skradziona w 1993 roku.

Muzeum w Górkach Wielkich to urokliwe i pełne tajemniczego tchnienia miejsce, ostoja ciszy, i spokoju, otoczona pięknym, pełnym słońca parkiem zachęcającym do spacerów.

muzeum zofii kossak
muzeum zofii kossak
Dwór Zofii Kossak


Dwór Kossaków

Niestety sam dwór Kossaków, w którym pisarka mieszkała z rodzicami w okresie międzywojennym spłonął podczas w maju 1945 roku. Dzisiaj jego ruiny za sprawą Fundacji im. Zofii Kossak zostały ładnie i ciekawie zagospodarowane i stanowią Centrum Kultury i Sztuki.

Muzeum Zofii Kossak
ul. Stary Dwór 2, Górki Wielkie
tel. 33/ 853-95-15
biuro@muzeumkossak.pl
www.muzeumkossak.pl
Godziny zwiedzania: - wt, śr, czw, sb 9.00-15.00, nd 10.00-14.00, pn i pt nieczynne
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 złGórki Wielkie Stary Dwór Zofii Kossak Park przy Dworze i Muzeum

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020