Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich
49°46'54" N, 18°49'41" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Historia dworu

Dwór w Górkach Wielkich ma długą historię. Obecny, murowany dwór postawił Hieronim Marklowski - dziedzic górecki, w miejscu wczesniejszego, modrzewiowego dworu. Spadkobiercy Marklowskiego jednak utracili własność na rzecz Habsburgów i tak tętniący życiem dwór stał się spichlerzem.Wtedy do Górek Wielkich, w 1922 roku przybyli z Kresów Wschodnich rodzice Zofii Kossak - Tadeusz i Anna z Kisielnickich, którzy postanowili wydzierżawić dwór malowniczo położony u wejścia do doliny Brennicy. Wkrótce też stali się jego właścicielami. W 1923 roku w dworze z rodzicami zamieszkała Zofia - młoda wdowa z synkami, która w 1925 roku w kościele góreckim wzięła ślub z Zygmuntem Szatkowskim.

Górki Wielkie
Górki Wielkie

Dwór w Górkach Wielkich, a raczej jego gospodzarze byli bardzo gościnni, zjeżdżali tu ludzie kultury z całego kraju, głównie pisarze. W dworze Kossaków bywali: Jan Parandowski, Maria Dąbrowska, Wojciech Kossak i jego dzieci Maria (Pawlikowska-Jasnorzewska), Magdalena (Samozwaniec) i Jerzy Kossak. Dwór odwiedzał też Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Grube kamienne mury dworu dawały przyjemny chłód latem i lodowatość zimą. Ściany były białe, a w pokojach były kaflowe piece. Dookoła stały zabudowania gospodarcze, jako, że Tadeusz Kossak hodował bydło, pilnując go z końskiego siodła.

Górki Wielkie
Górki Wielkie Dwór Kossaków
Górki Wielkie


Niestety sielanka Kossaków, przerywana tragediami, jak nagła śmierć syna Zofii Kossak- Julka, zakończyła się w momencie wybuchu II wojny światowej, wtedy musieli opuścić dwór, jak się okazało na zawsze, bowiem w maju 1945 roku budowla została spalona. Wszystkie drewniane, zabytkowe elementy poszły z dymem, co złamało serce Zofii. Do końca życia jej marzeniec było odbudowanie dworu, jednak mimo wielu podejmowanych próśb nie ziściło się ono. Ostatnim jej mieszkaniem był domek ogrodnika stojący niedaleko dworu, w którym dziś mieści się Muzeum Zofii Kossak.

Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków

Co nie udało się Zofii Kossak, po części udało się jej spadkobiercom, którzy założyli Fundację im. Zofii Kossak i doprowadzili do rewitalizacji dworu. To z ich inicjatywy powstało tu Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Budynek posiada multimedialne urządzenia, na których można obejrzeć archiwalne zdjęcia rodzinne lub posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. Na ścianach wiszą wielkoformatowe wydruki nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny. Organizowany jest tu również cykl letnich imprez kulturalnych pod nazwą Artystyczne Lato u Kossaków. Od czerwca do sierpnia w Górkach Wielkich można uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach plashttp://dworkossakow.pl/tycznych, teatralnych, rzeźby lub rękodzieła, koncertach, spektaklach oraz wystawach ekologicznych. W sierpniu organizowany jest tutaj Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, gdzie z lipowych pni powstają niezwykłe twory i rzeźby inspirowane postaciami z książek Zofii Kossak.

Górki Wielkie
Górki Wielkie


Dwór Kossaków - Centrum Kultury
ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie
tel. 33/ 851-03-51
fundacja@zofiakossak.pl
http://dworkossakow.pl
Zwiedzanie: pn-nd 9.00-17.00
Bilety: wstęp wolny

Górki Wielkie Górki Wielkie Górki Wielkie Górki Wielkie

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020