Górki Wielkie Dwór Kossaków

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

(4.6 głosów: 7)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia dworu

Dwór w Górkach Wielkich ma długą historię. Obecny, murowany dwór postawił Hieronim Marklowski - dziedzic górecki, w miejscu wczesniejszego, modrzewiowego dworu. Spadkobiercy Marklowskiego jednak utracili własność na rzecz Habsburgów i tak tętniący życiem dwór stał się spichlerzem.Wtedy do Górek Wielkich, w 1922 roku przybyli z Kresów Wschodnich rodzice Zofii Kossak - Tadeusz i Anna z Kisielnickich, którzy postanowili wydzierżawić dwór malowniczo położony u wejścia do doliny Brennicy. Wkrótce też stali się jego właścicielami. W 1923 roku w dworze z rodzicami zamieszkała Zofia - młoda wdowa z synkami, która w 1925 roku w kościele góreckim wzięła ślub z Zygmuntem Szatkowskim.

Górki Wielkie
Górki Wielkie

Dwór w Górkach Wielkich, a raczej jego gospodzarze byli bardzo gościnni, zjeżdżali tu ludzie kultury z całego kraju, głównie pisarze. W dworze Kossaków bywali: Jan Parandowski, Maria Dąbrowska, Wojciech Kossak i jego dzieci Maria (Pawlikowska-Jasnorzewska), Magdalena (Samozwaniec) i Jerzy Kossak. Dwór odwiedzał też Stanisław Ignacy Witkiewicz.Grube kamienne mury dworu dawały przyjemny chłód latem i lodowatość zimą. Ściany były białe, a w pokojach były kaflowe piece. Dookoła stały zabudowania gospodarcze, jako, że Tadeusz Kossak hodował bydło, pilnując go z końskiego siodła.

Górki Wielkie Dwór Kossaków
Górki Wielkie
Górki Wielkie

Niestety sielanka Kossaków, przerywana tragediami, jak nagła śmierć syna Zofii Kossak- Julka, zakończyła się w momencie wybuchu II wojny światowej, wtedy musieli opuścić dwór, jak się okazało na zawsze, bowiem w maju 1945 roku budowla została spalona. Wszystkie drewniane, zabytkowe elementy poszły z dymem, co złamało serce Zofii. Do końca życia jej marzeniec było odbudowanie dworu, jednak mimo wielu podejmowanych próśb nie ziściło się ono. Ostatnim jej mieszkaniem był domek ogrodnika stojący niedaleko dworu, w którym dziś mieści się Muzeum Zofii Kossak.Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków

Co nie udało się Zofii Kossak, po części udało się jej spadkobiercom, którzy założyli Fundację im. Zofii Kossak i doprowadzili do rewitalizacji dworu. To z ich inicjatywy powstało tu Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Budynek posiada multimedialne urządzenia, na których można obejrzeć archiwalne zdjęcia rodzinne lub posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. Na ścianach wiszą wielkoformatowe wydruki nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny. Organizowany jest tu również cykl letnich imprez kulturalnych pod nazwą Artystyczne Lato u Kossaków. Od czerwca do sierpnia w Górkach Wielkich można uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach plashttp://dworkossakow.pl/tycznych, teatralnych, rzeźby lub rękodzieła, koncertach, spektaklach oraz wystawach ekologicznych. W sierpniu organizowany jest tutaj Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, gdzie z lipowych pni powstają niezwykłe twory i rzeźby inspirowane postaciami z książek Zofii Kossak.

Górki Wielkie
Górki Wielkie

Dwór Kossaków - Centrum Kultury
ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie
tel. 33/ 851-03-51
fundacja@zofiakossak.pl
http://dworkossakow.pl
Zwiedzanie: pn-nd 9.00-17.00
Bilety: wstęp wolny

Górki Wielkie
Górki Wielkie
Górki Wielkie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°46'54N, 18°49'41E
30 wrzesień 2016
01 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację