Górki Wielkie Dwór Kossaków

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

(4.6 głosów: 7)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Historia dworu

Dwór w Górkach Wielkich ma długą historię. Obecny, murowany dwór postawił Hieronim Marklowski - dziedzic górecki, w miejscu wczesniejszego, modrzewiowego dworu. Spadkobiercy Marklowskiego jednak utracili własność na rzecz Habsburgów i tak tętniący życiem dwór stał się spichlerzem.

Wtedy do Górek Wielkich, w 1922 roku przybyli z Kresów Wschodnich rodzice Zofii Kossak - Tadeusz i Anna z Kisielnickich, którzy postanowili wydzierżawić dwór malowniczo położony u wejścia do doliny Brennicy. Wkrótce też stali się jego właścicielami. W 1923 roku w dworze z rodzicami zamieszkała Zofia - młoda wdowa z synkami, która w 1925 roku w kościele góreckim wzięła ślub z Zygmuntem Szatkowskim.

Górki Wielkie
Górki Wielkie


Dwór w Górkach Wielkich, a raczej jego gospodzarze byli bardzo gościnni, zjeżdżali tu ludzie kultury z całego kraju, głównie pisarze. W dworze Kossaków bywali: Jan Parandowski, Maria Dąbrowska, Wojciech Kossak i jego dzieci Maria (Pawlikowska-Jasnorzewska), Magdalena (Samozwaniec) i Jerzy Kossak. Dwór odwiedzał też Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Grube kamienne mury dworu dawały przyjemny chłód latem i lodowatość zimą. Ściany były białe, a w pokojach były kaflowe piece. Dookoła stały zabudowania gospodarcze, jako, że Tadeusz Kossak hodował bydło, pilnując go z końskiego siodła.

Górki Wielkie
Górki Wielkie

Niestety sielanka Kossaków, przerywana tragediami, jak nagła śmierć syna Zofii Kossak- Julka, zakończyła się w momencie wybuchu II wojny światowej, wtedy musieli opuścić dwór, jak się okazało na zawsze, bowiem w maju 1945 roku budowla została spalona. Wszystkie drewniane, zabytkowe elementy poszły z dymem, co złamało serce Zofii. Do końca życia jej marzeniec było odbudowanie dworu, jednak mimo wielu podejmowanych próśb nie ziściło się ono. Ostatnim jej mieszkaniem był domek ogrodnika stojący niedaleko dworu, w którym dziś mieści się Muzeum Zofii Kossak.

Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków

Co nie udało się Zofii Kossak, po części udało się jej spadkobiercom, którzy założyli Fundację im. Zofii Kossak i doprowadzili do rewitalizacji dworu. To z ich inicjatywy powstało tu Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Budynek posiada multimedialne urządzenia, na których można obejrzeć archiwalne zdjęcia rodzinne lub posłuchać wypowiedzi pisarki i jej córki. Na ścianach wiszą wielkoformatowe wydruki nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny. Organizowany jest tu również cykl letnich imprez kulturalnych pod nazwą Artystyczne Lato u Kossaków. Od czerwca do sierpnia w Górkach Wielkich można uczestniczyć w plenerach malarskich, warsztatach plashttp://dworkossakow.pl/tycznych, teatralnych, rzeźby lub rękodzieła, koncertach, spektaklach oraz wystawach ekologicznych. W sierpniu organizowany jest tutaj Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, gdzie z lipowych pni powstają niezwykłe twory i rzeźby inspirowane postaciami z książek Zofii Kossak.

Górki Wielkie Dwór Kossaków
Górki Wielkie
Górki Wielkie


Dwór Kossaków - Centrum Kultury
ul. Stary Dwór 4, Górki Wielkie
tel. 33/ 851-03-51
fundacja@zofiakossak.pl
http://dworkossakow.pl
Zwiedzanie: pn-nd 9.00-17.00
Bilety: wstęp wolny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Górki Wielkie
Górki Wielkie
Górki Wielkie
Górki Wielkie
Górki Wielkie
Ważna
centra kultury dwory
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023