Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

Górki Wielkie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Historia kościoła

Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich to cenny zabytek, bowiem jest to jedna z najstarszych świątyń na Ziemi Cieszyńskiej. Sama wioska wymieniana jest już w 1305 roku, a parafia w 1417, ale z pewnością istniała wcześniej.

Prezbiterium oraz węższa część nawy głównej kościoła pochodzą z XV wieku, a w 1662 roku dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z masywną kamienną wieżą, która góruje do dziś ponad wioską.

Wystrój świątyni

We wnętrzu kościoła w Górkach Wielkich podziwiać można sporo ciekawych zabytków, z różnych okresów dziejowych. Wart zobaczenia jest późnogotycki, kamienny portal na drzwiach zakrystii z herbem Góreckich - fundatorów budowli. Renesansowa chrzcielnica z XVI wieku fundacji Jana Góreckiego, służy dziś jako kropielnica przy wejściu do kościoła. Ambona jest natomiast barokowa i pochodzi z XVIII wieku. Są też elementy XIX-wieczne oraz XX-wieczne, jak np. polichromia braci Morawców z 1980 roku.

Krypta kościoła, niestety niedostępna dla turystów, kryje trumny ze szczątkami fundatorów kościoła z rodziny Góreckich. Na cmentarzu za kościołem odnaleźć można groby Kossaków - pisarki Zofii Kossak - Szatkowskiej i jej męża Zygmunta oraz pisarza ludowego Walentego Krząszcza. 

Nieco dalej w Górkach Wielkich zwiedzać można Muzeum Zofii Kossak urządzone w jej ostatnim mieszkaniu - domku ogrodnika oraz zrewitalizowany dwór Kossaków, który spłonął podczas II wojny światowej.

Kościół Wszystkich Świętych
ul. Pod Zebrzydkę 6, Górki Wielkie
tel. 33/ 8539422
www.wszystkichsw-gw.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Górkach Wielkich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 3)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024