Górki Wielkie

Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

(5 głosów: 3)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia kościoła

Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich to cenny zabytek, bowiem jest to jedna z najstarszych świątyń na Ziemi Cieszyńskiej. Sama wioska wymieniana jest już w 1305 roku, a parafia w 1417, ale z pewnością istniała wcześniej.Prezbiterium oraz węższa część nawy głównej kościoła pochodzą z XV wieku, a w 1662 roku dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z masywną kamienną wieżą, która góruje do dziś ponad wioską.

Wystrój świątyni

We wnętrzu kościoła w Górkach Wielkich podziwiać można sporo ciekawych zabytków, z różnych okresów dziejowych. Wart zobaczenia jest późnogotycki, kamienny portal na drzwiach zakrystii z herbem Góreckich - fundatorów budowli. Renesansowa chrzcielnica z XVI wieku fundacji Jana Góreckiego, służy dziś jako kropielnica przy wejściu do kościoła. Ambona jest natomiast barokowa i pochodzi z XVIII wieku. Są też elementy XIX-wieczne oraz XX-wieczne, jak np. polichromia braci Morawców z 1980 roku.Krypta kościoła, niestety niedostępna dla turystów, kryje trumny ze szczątkami fundatorów kościoła z rodziny Góreckich. Na cmentarzu za kościołem odnaleźć można groby Kossaków - pisarki Zofii Kossak - Szatkowskiej i jej męża Zygmunta oraz pisarza ludowego Walentego Krząszcza. 

Nieco dalej w Górkach Wielkich zwiedzać można Muzeum Zofii Kossak urządzone w jej ostatnim mieszkaniu - domku ogrodnika oraz zrewitalizowany dwór Kossaków, który spłonął podczas II wojny światowej.Kościół Wszystkich Świętych
ul. Pod Zebrzydkę 6, Górki Wielkie
tel. 33/ 8539422
www.wszystkichsw-gw.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Górki Wielkie
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
49°46'24N, 18°51'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021