Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich
49°46'24" N, 18°51'20" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Historia kościoła

Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich to cenny zabytek, bowiem jest to jedna z najstarszych świątyń na Ziemi Cieszyńskiej. Sama wioska wymieniana jest już w 1305 roku, a parafia w 1417, ale z pewnością istniała wcześniej.Prezbiterium oraz węższa część nawy głównej kościoła pochodzą z XV wieku, a w 1662 roku dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z masywną kamienną wieżą, która góruje do dziś ponad wioską.Wystrój świątyni

We wnętrzu kościoła w Górkach Wielkich podziwiać można sporo ciekawych zabytków, z różnych okresów dziejowych. Wart zobaczenia jest późnogotycki, kamienny portal na drzwiach zakrystii z herbem Góreckich - fundatorów budowli. Renesansowa chrzcielnica z XVI wieku fundacji Jana Góreckiego, służy dziś jako kropielnica przy wejściu do kościoła. Ambona jest natomiast barokowa i pochodzi z XVIII wieku. Są też elementy XIX-wieczne oraz XX-wieczne, jak np. polichromia braci Morawców z 1980 roku.

Krypta kościoła, niestety niedostępna dla turystów, kryje trumny ze szczątkami fundatorów kościoła z rodziny Góreckich. Na cmentarzu za kościołem odnaleźć można groby Kossaków - pisarki Zofii Kossak - Szatkowskiej i jej męża Zygmunta oraz pisarza ludowego Walentego Krząszcza. 

Nieco dalej w Górkach Wielkich zwiedzać można Muzeum Zofii Kossak urządzone w jej ostatnim mieszkaniu - domku ogrodnika oraz zrewitalizowany dwór Kossaków, który spłonął podczas II wojny światowej.Kościół Wszystkich Świętych
ul. Pod Zebrzydkę 6, Górki Wielkie
tel. 33/ 8539422
www.wszystkichsw-gw.pl

Górki Wielkie noclegi

Górki Wielkie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020