Mały Rynek w Krakowie to urokliwy, prostokątny plac przysiadły w cieniu wielkiego Rynku Głównego, na tyłach Kościoła Mariackiego, między ulicami Sienną i Mikołajską.
Powstał wraz z Rynkiem Głównym, w czasie lokacji miasta i nosił w historii różna nazwy - Rynek Stary, Wandeta, Rynek Rzeźniczy, kiedy stały tu jatki rzeźnicze. Potem powstał tu targ warzywny, jeszcze później parking, a kilka lat temu ten urokliwy zakątek nabrał należnego mu blasku. Wybrukowano go, zmniejszono ruch samochodowy i odremontowano kamienice. Obecnie odbywają się tutaj imprezy i jarmarki, głównie folkowe.
- Kościół Św. Barbary - gotycka świątynia, w której kazania wygłaszał Piotr Skarga
- Kamienica, Mały Rynek 7 - XIV-wieczna kamienica z dziedzińcem, z drewnianymi krużgankami z XVII wieku i późnobarokową fasadą z XVIII stulecia
- Kamienica Szoberowska, Mały Rynek 6 - to tutaj w 1661 roku wydrukowano pierwszą w Polsce gazetę "Merkuriusz Polski"
- Kamienica Lamellich, ul. Mikołajska 2 - gotycka kamienica, w XVII stuleciu połączona z sąsiednią przez bogatego kupca włoskiego Lamelli, stąd nazwa
- Kamienica Fritscha, Mały Rynek 1 - gotycka kamienica przebudowana później w stylu barokowym
Mały Rynek
ul. Mały Rynek, Kraków
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.