Mały Rynek w Krakowie

Mały Rynek w Krakowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Mały Rynek w Krakowie to urokliwy, prostokątny plac, przysiadły w cieniu wielkiego Rynku Głównego, na tyłach Kościoła Mariackiego i Św. Barbary, między ulicami Sienną i Mikołajską.

Starzyzna czy Tandeta

Powstał w tym samym okresie, co Rynek Główny, w czasie lokacji miasta i nosił w historii różne nazwy - Rynek Stary, Wandeta, Starzyzna czy nawet Tandeta, a to dlatego, że sprzedawano tu rzeczy używane. Swego czasu plac był też nazywany Rynkiem Rzeźniczym, kiedy stały tu jatki rzeźnicze i handlowano mięsem. 

Potem powstał tu targ warzywny, jeszcze później parking, a kilka lat temu ten urokliwy zakątek nabrał należnego mu blasku w efekcie gruntownej rewitalizacji. Wybrukowano go, zmniejszono ruch samochodowy i odremontowano kamienice. Obecnie odbywają się tutaj imprezy i jarmarki, głównie folkowe. Sprzedawane jest rękodzieło.

Mały Rynek w Krakowie
Mały Rynek w Krakowie

Zabytki na Małym Rynku

  • Kościół Św. Barbary - gotycka świątynia, w której kazania wygłaszał Piotr Skarga
  • Kamienica, Mały Rynek 7 - XIV-wieczna kamienica z dziedzińcem, z drewnianymi krużgankami z XVII wieku i późnobarokową fasadą z XVIII stulecia
  • Kamienica Szoberowska, Mały Rynek 6 - to tutaj w 1661 roku wydrukowano pierwszą w Polsce gazetę "Merkuriusz Polski"
  • Kamienica Lamellich, ul. Mikołajska 2 - gotycka kamienica, w XVII stuleciu połączona z sąsiednią przez bogatego kupca włoskiego Lamelli, stąd nazwa
  • Kamienica Fritscha, Mały Rynek 1 - gotycka kamienica przebudowana później w stylu barokowym

Informacje praktyczne

Mały Rynek
ul. Mały Rynek, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.2 głosów: 65)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 65)
Twoja ocena jest dla nas ważna

znacznie bardziej wolę od głównego Rynku
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024